banner6

“Seyhan’a en iyi hizmeti vermek için çalışıyoruz”

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, üretime dayalı bir belediyecilik anlayışıyla çalışmalara tüm hızıyla devam ettiklerini belirtti. İlkhaber Gazetesi’ni ziyaret ederek Yazı İşleri Müdürü Süreyya Uri ve yazı işleri personeli ile görüşen Başkan Akay, kamuoyunun merak ettiği soruları tek tek yanıtladı.

“Seyhan’a en iyi hizmeti vermek için çalışıyoruz”

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, üretime dayalı bir belediyecilik anlayışıyla çalışmalara tüm hızıyla devam ettiklerini belirtti. Seyhan’da yaşayan tüm herkese parti gözetmeksizin en iyi şekilde hizmet etmeye çalıştıklarını anlatan Akay, Seyhan için gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

İlkhaber Gazetesi’ni ziyaret ederek Yazı İşleri Müdürü Süreyya Uri ve yazı işleri personeli ile görüşen Başkan Akay, kamuoyunun merak ettiği soruları yanıtladı. Seyhan Belediyesi olarak üretime ağırlık verdiklerini belirten Başkan Akay, belediye personeli ile bir çok ürünü kendilerinin ürettiğini aktardı. Üretimin önemine vurgu yapan Başkan Akay, “50 senede her dönemde inşaatta yükselen bir durum var. Adana'da bir tane fabrika kalmadı. Üretim yok. Bu konu bugünün veya bugünkü hükümetin meselesi değil” dedi.

TÜKETİM TOPLUMU OLDUK

Tamamen tüketim toplumu olunduğunu işaret eden Akay, “Tamamen tüketim toplumu olduk. Yeni fark ettik ama artık elimizde üretim malzemesi yok. Üretecek tezgah kalmadı. Biz Seyhan Belediyesi olarak boya üretiyoruz. Şu anda 600’ün üzerinde okul için boyalar hazırlıyoruz. 45 tane okulu boyadık. Kendi ürettiğimiz boya ile bunu yapıyoruz. 15 Bin ton sadece okullar için boya öğretmişiz. Zabıta temizlik personeli, park bahçeler personelinin kıyafetlerini biz kendimiz üretiyoruz. Park bahçelerin kullandığı malzemeleri üretiyoruz. Kamelyalar üretiyoruz. Pozantı İlçe Belediyesine 5 tane kamelya gönderdik. Demir şebeke ve buna benzer şeyleri kendimiz üretiyoruz. Aş evlerimizde Corona süresince günde 2 bin'e yakın kişiye yetecek kadar sıcak yemek dağıttık. 65 yaş üstüne hala yemek dağıtmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

KENT MEYDANI’NIN 2 BÖLÜMÜ BİTTİ

Seyhan’da ilçesinde yapımı devam eden Kent Meydanı’nın 2 bölümünün bittiğini bir bölümünün ise bitmek üzere olduğunu kaydeden Başkan Akay, “Meydan’ın iki bölümü bitti, bir bölümü de bitmek üzere. Atölyelerimiz şu anda çalışmaya devam ediyor. Artık kendi döşememizi kendimiz yapıyoruz. Yaptığımız bütün onarımları tamamen kendi mobilyacılarımıza yaptırıyoruz. Yaptırdığımız elemanların bir bölümü bizim elemanlarımız, bir bölümünü de usta öğretici olarak götürüyoruz. Seymerler’de yetişen 12 kişi şu anda dikiş alanında çalışıyor. 4 tane usta terzi aldık. Bu bayramda Bin 200 çocuğa özel kıyafet dikildi. Kız ve erkek çocuklarına” dedi.

TÜRKİYE’YE MASKE DAĞITTIK

Başkan Akay, Seyhan Belediyesi olarak Türkiye genelinde 60’ın üzerinde belediyeye pandemi döneminde maske gönderdiklerini söyledi. Türkiye’de ilk defa hazır maskeleri pandemi sürecinde kendilerinin ürettiğinin altını çizen Akay, “Bütün Türkiye'de 60'ın üzerinde belediyeye maske dağıtık. Türkiye'de ilk defa hazır maskeleri biz yaptık. İstanbul’a bile biz maske yolladık. Bir dönemde çok ciddi maske sıkıntısı oldu. Biz bu maske konusuna biraz erken başladık. Sadece sertifikalı maskeler kullanacak denildi ama biz yapmaya devam ettik. Çünkü meselenin nereye geleceğini biliyorduk. Onu çok kısa zamanda sonuçlandırdık” diye konuştu.

BELEDİYENİN GELİRLERİ AZALDI

Başkan Akay belediyenin gelirlerinin azaldığına dikkat çekti. Park bahçelerin kullandığı çiçekleri kendilerinin ürettiklerini anlatan Başkan Akay, “Çiçek konusuna gelirsek çiçeklerimizi kendimiz üretmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki zamanda sayımız biraz daha artacak. 2 tane gerçek var. Bunlardan birincisi üretmenin mecburiyeti, ikincisi ise artık belediyenin giderlerinin azaltılması gelirinin artırılması mecburiyeti var. Son üç beş aydır özellikle belediye gelirleri çok ciddi şekilde azaldı. Yani devletten gelen gelirler azaldı. Dolayısı ile devlet para tahsil edemediği için bize de para vermiyor. Geçen seneki aldığımız paranın üçte biri kadar bir para geliyor.” ifadelerini kullandı.

İŞLERİ TAMAMEN KENDİ PERSONELLERİMİZ İLE YAPIYORUZ

Belediye gelirlerinin azalmasıyla birçok belediyenin artık personel parası ödeyemediğini hatırlatan Başkan Akay, “Türkiye'deki belediyelerin çok personel parasını ödeyemiyor bizler de zorlanıyoruz ama işçilerin parasını elimizden geldiğince ödüyoruz. Tasarruf yaparak çeşitli şeyleri kendimiz yapıyoruz. Mesela daha önce ihalede yapılan bazı şeyleri kaldırdık. Park bahçelerde geçmişte yarısı ihale ile yapılan konuları şu anda tamamen kendi personelimizle yapıyoruz. Bu da zaman zaman sıkıntılara neden oluyor.” şeklinde konuştu.

SOSYAL MESAFELİ BANKLAR TABURE OLACAK

Pandemi döneminde yapılacak sosyal mesafeli bankların pandemi dönemi sonrası tahtalarının sökülerek tabure yapılacağını ve bankların ise tahtalarının yenilenerek eski haline getirileceğine vurgulayan Başkan Akay, “Pandemi nedeniyle yaptığımız sosyal mesafeli bankalarımız var. Pandemi dönemi bittiğinde bu bantları ziyan etmeyeceğiz. Onları tabure yapacağız. Ona göre dizayn edildi onlar. Sökülüp tabure haline gelecek.”dedi.

DOĞAL AFET TOPLANMA ALANIMIZ YOK

Adana’da doğal afet toplanma alanı olmadığını, kendisinin Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi önünde bulunan alanı bu amaçla hazırladıklarını belirten Akay, “ Adana'da doğal afet toplanma alanı yok. Ben özellikle bu amaçla belediyenin önüne hazırlamayı düşünüyorum. Bunun projesini hazırlıyoruz. Adana'da doğal toplanma alanımız yok, depremde kullanılacak bir alanımız yok. Belediyenin önünde tamamen tuvaleti ile yardım çadırı ile güzel bir şekilde doğal afet toplanma alanı yapmak istiyorum. Nikah salonunu da belediyenin önünde farklı bir yere taşıyıp orayı dümdüz bir alan haline getirmek istiyorum.” diye konuştu.

YER SORUNUMUZ VAR

Adana’da belediyenin ciddi yer sorunu yaşadığından bahseden Başkan Akay, kreş yapacak bir dönüm yerinin bile olmadığını anımsattı.Küçükcük bir pak yapılacak bir boş alanında bile bulunmadığına dikkat çeken Başkan Akay şunları söyledi;

“Birçok yerde küçücük bir park yapacak yer bile yok. Şu anda benim kreş yapacak bir dönümlük yerim de yok. Seyhan'ı ancak çok ciddi bir kentsel dönüşüm kurtarır bize ait bir yerimiz yok.” 

YOLLAR BİRYERLERE TAKILIYOR

Adana’da ki yolların mutlaka bir yerlere takıldığını ve devamının olmadığını söyleyen Başkan Akay, “Yurtdışına baktığınızda iplik gibi yol görürsünüz. Bu hava sirkülasyonu sağlar ama Adana'da her yol gidip bir yere takılıyor. Hiçbir yolumuzun devamı yok her insan 37 derece bir enerji kaynağı sürekli üretiyor.  Bulvarlarımız bile dönerek geliyor. Barcelona'ya gittim. Orada şöyle bir baktığınız zaman yolun 10 kilometre ötesini görüyorsunuz. Ne yazık ki bizde durum böyle değil.” dedi.

BİR ÇOK ÖNEMLİ PROJEYE İMZA ATTIK

Göreve geldikleri günden bu yana birçok projeye imza attıklarını belirten Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, “Koronavirüs salgının yarattığı sıkıntılara karşın, Sarıhamzalı, Küçük Dikili, Yeşilyuva, Demetevleri, Gülbahçesi ve Yeşilyurt olmak üzere birçok mahalle ve semtte park, semt pazarları, kültür-sanat merkezi, spor tesisi ve taziye evlerini hizmete açtık. Yarım kalan projelerin de tamamlaması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Pazar olmayan yerlerde yeni pazarlar isteniyor. Yeni pazarlar yapıldığında da gidilmiyor. Yeşilyurt pazarım var, Gülbahçesi pazarım var ama oralara gitmiyorlar. Çeşitli gerekçeler var.  Yerlerini bırakmak istemiyorlar, daha doğrusu pazardaki yerleşim durumunda anlaşamıyorlar. Çok fazla sorunumuz var ama sorunun çözümüne insanlar hazır değil. Pazar yeri sorunu var ama pazar yeri sorununa çözüm üretmeye gittiğimiz zaman bir şekilde eskinin daha iyi düşüncesine kapılıyorlar. Gülbahçesi’ne pazarcıları sokamıyorum gitmiyorlar.” diye konuştu.

YAPMAK İSTEDİKLERİ

Başkan Akay yapmak isteği konular hakkında ise şu görüşleri vererek sözlerini tamamladı;

“Ciddi bir kültür merkezi, gençlik merkezi gibi büyük salonu, sineması, tiyatrosu olan bir yer yapmayı çok istiyorum. Kırsal kalkınmada üreticiye geliştirmek adına bir şeyler yapmak istiyorum. Şu an yapamadım. Üretici bir şekilde harekete geçirecek çalışmam lazım”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER