banner6

Şiddete karşı topyekün mücadele

Kadına Şiddet, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel müdürü Özlem Bozkurt'un da katıldığı toplantıda masaya yatırıldı

Şiddete karşı topyekün mücadele

Şiddete karşı topyekün mücadele

 

 

  ADANA (İHA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Özlem Bozkurt Gevrek, kadına yönelik şiddetin önlenmesi noktasında toplumun tüm kesimlerinin topyekun bir mücadele ortaya koyması gerektiğini söyledi. 

  'Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun', Adana'da masaya yatırıldı. Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nce Seyhan Oteli'nde organize edilen bilgilendirme toplantısına Adana'nın yanı sıra Mersin, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Kayseri'den gelen; vali yardımcıları, il ve ilçelerde görev yapan emniyet müdürleri, jandarma komutanları, sağlık müdürleri, halk sağlığı müdürleri, milli eğitim müdürleri ile birlikte konunun muhatabı olan kurum ve kuruluş temsilcileri de katıldı. Burada konuşan Özlem Bozkurt Gevrek, Türkiye Cumhuriyeti'nin 'ilk kadın kaymakamlarından biri olduğunu hatırlatarak, devletin çeşitli kurum ve kademelerinde yaklaşık 20 yıldan bu yana Türkiye'nin farklı bölgelerinde görev yaptığını anlattı.

 

  "KADININ ETKİN VE HIZLI KORUMA KAPSAMINDA POLİSE YETKİ VERİLDİî

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanarak yürürlüğe giren; 'Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un hazırlanmasında aktif bir görev üstlendiğine dikkat çeken Gevrek, kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi noktasında sadece Avrupa'nın değil, aynı zamanda da dünyanın en kapsamlı yasayı hazırladıklarını vurguladı. Yasayla ilgili gerekli yönetmeliklerin hazırlanması noktasında önlerinde kanuni olarak 6 aylık bir süre olduğunu kaydeden Gevrek, bu süreçte şiddeti önleme ve izleme yöntemleri ile ilgili olarak da yönetmelik çıkartmaları gerektiğini, tüm bunları da konunun tarafları ile birlikte hazırlamak istediklerini anlattı. Gevrek, "Özellikle kolluk kuvvetlerimiz yasanın hazırlık aşamasında bizden bu konuda 'yetki' istedi. Yapılan çalışmalar sonucunda da bu yasaya aykırı olmamak kaydıyla mülki idare amirlerimiz ile birlikte kolluk kuvvetlerimize 'İstanbul Sözleşmesi'nde yer alan; 'etkin ve hızlı koruma prensibi' kapsamında yetki verildi" dedi.

 

  GEVREK'İN KONUŞMASI KESİLDİ 15 DAKİKALIK 'ZORUNLU ARA' VERİLDı

  Özlem Bozkurt Gevrek, konuşmasını bilgisayar destekli sunumla pekiştirmek istedi. Ancak toplantı için hazırlanan bilgisayar ile ilgili teknik bir sorun yaşanınca, önce Gevrek'in konuşması bilgilendirme toplantısının sunucusu tarafından kesildi ve kendisine teşekkür edildi, ardından da yapılan bir anonsa toplantıya 15 dakikalık bir ara verildiği duyurusu yapıldı. İlk başta ne olduğunu anlayamayan protokol üyeleri, daha sonra verilen molayı çay ve kahve içerek değerlendirmek için salondan dışarı çıktı. Ancak aniden gelişen bu duruma hazırlıksız yakalanan otel yetkilileri, katılımcılara çay ve kahve servisi yapmakta zorlandı, bazı davetliler bu duruma tepki gösterdi. Teknik sorunun çözülmesinin ardından toplantı kaldığı yerden devam ederken, Gevrek de kanun ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

  "KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN ÖNLENMESİ İÇİN TOPYEKUN MÜCADELE ŞARTî

  Kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak önemsediklerini, bu konuda gerekli kanunları da çıkarttıklarını dile getiren Gevrek, bu konuda yasanın uygulayıcıları ile bir araya gelip, görüş alış-verişinde bulunduklarını, şu ana kadar da Türkiye'nin farklı bölgelerinde 10 ayrı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdiklerinin bilgisini verdi. Kadına yönelik şiddetin önlenmesinin, sadece Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın değil, tüm toplumun ortak sorunu olduğunu ve bu konuda topyekun bir mücadele ortaya konulması gerektiğini vurgulayan Gevrek, "Kadına yönelik şiddet, Türkiye'de çok ciddi bir sorun olarak öne çıkıyor. Biz de bakanlık olarak gerekli çaba ve özveriyi gösteriyoruz. Bugün burada gerçekleştirilen toplantı, bir 'zihinsel dönüşüm' ve toplumda bir farkındalık oluşturma amacına hizmet ediyor" ifadesini kullandı. Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İpek Kobaner de, halkla iç içe olan, onların sorun ve sıkıntılarını çözmeye çalışan bir kurum yapısına büründüklerini anlattı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER