banner6

Şimdi “Lezzet” zamanı

Adana Lezzet Festivali’nin 3.’sü mangal festival mangal ateşinin yakılmasıyla başladı.

Şimdi “Lezzet” zamanı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Lezzet Festivali’nin 3.’sü mangal festival mangal ateşinin yakılmasıyla başladı.

Adana ‘da geleneksel hale getirilen ve bu yıl 3.’sü düzenlenen Adana Lezzet Festivali, ‘Büyük Akdeniz Şöleni’ temasıyla start aldı.  Adana Valiliği tarafından Adana Merkez Park içerisinde gerçekleşen festival için günler öncesinden hazırlıklar başladı. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından festival öncesi Merkez Park içerisinde önce kortej yürüyüşü gerçekleşti. Renkli görüntülerin oluştuğu kortejin ardından festivalin açılış töreni düzenlendi. İlk olarak açılış konuşmaları yapıldı.

FESTİVAL 3 GÜN SÜRECEK

Burada konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, festivalin üç gün süreceğini belirtti. Üç gün sürecek lezzet yolculuğunda, 200’ün üzerinde yerel ve geleneksel lezzeti festivale katılanların tatma fırsatı olacağını anlatan Vali Demirtaş, “Üç gün boyunca ortasından nehir geçen bu efsane şehirde, güne ciğerle başlayacak; şalgam suyu eşliğinde kebapla devam edeceksiniz. Karakuş tatlısıyla ağızlarınızı tatlandıracak; hararetinizi bici biciyle gidereceksiniz. Ve günü şırdanla, mumbarla noktalayacaksınız. Bunların haricinde üç gün sürecek lezzet yolculuğunda, 200’ün üzerinde yerel ve geleneksel lezzeti de tatma fırsatınız olacak. Onun ötesinde Hatay ve Gaziantep mutfağının eşsiz tatları da bu yıl festivalimizde konuklarımızla buluşacak.” dedi.

SLOGAN BÜYÜK AKDENİZ ŞÖLENİ OLDU

Bu yıl festivalin sloganını “Büyük Akdeniz Şöleni” olarak belirlediklerinden bahseden Vali Demirtaş, “Bu şölende Akdeniz havzasında yer alan ülkelerden dünyaca ünlü şefler de festivalimize renk katacaklar. Fransa, İspanya, Yunanistan, Arnavutluk ve Bosna Hersek’ten şeflerin gastroshowlarını hep birlikte izleyeceğiz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İtalya, Malta, Lübnan ve Fas’tan gelen konuklarımızın açacağı stantları, hep beraber ziyaret edeceğiz. Endonezya, Kolombiya ve Güney Kore’den gelen konuklarımızı en iyi biçimde ağırlayacağız.” şeklinde konuştu.

REKOR DENEMESİ

Adana Kebabı’nda Guinness rekor denemesinin gerçekleşeceğinin altını çizen Demirtaş, “Ayrıca festivalimiz kapsamında tek şişte en uzun et pişirme Guinness rekor denemesinde bulunacağız. Festival süresince siz değerli konuklarımızla birlikte, kültür ve hasat turlarına katılacağız. Yani doya doya bir festivali hep birlikte yaşayacağız. Bugün, tatil tercihleri yapılırken; gidilen mekânın, yeme-içme kültürünün, en başa konulduğunu biliyoruz. Bizlerde bu beklentileri karşılamak üzere son dönemde Lezzet Festivali, Unesco gastronomi kenti ve coğrafi işaret çalışmaları gibi önemli adımlar attık”. diye konuştu.

POTANSİYELİ HAREKETE GEÇİRME

Adana’nın, mevcut potansiyelini harekete geçirmeyi ve Adana’yı önemli bir gastronomi destinasyonuna dönüştürmeyi amaçladıklarını işaret eden Vali Demirtaş, “Bunu, kamu, özel sektör ve Sivil Toplum Kuruluşlarımızın işbirliğinde mutlaka başarmalıyız. Buradan Festivalimize renk katan gastronomi dünyasının birbirinden kıymetli isimlerine şükranlarımı sunuyorum. Adana'nın yerel ve geleneksel lezzetlerinin peşinden koşan, tüm yerli ve yabancı konuklarımıza teşekkür ediyorum. Bu vesileyle Festivalimizin, kentimize hayır ve bereket getirmesini temenni ediyorum. 3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali’nin düzenlenmesinde emeği geçen başta milletvekillerimiz olmak üzere, Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanlarımıza, festival yürütme kurulumuza, kamunun ve sivil toplumun kıymetli temsilcilerine teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.  

KARALAR: ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise, Adana’nın gelişimi açısından lezzet festivalinin çok önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti. Adana’nın lezzet diyarı olduğunu anımsatan Karalar, kendisinin bu kentin lezzetiyle büyüme şansını yakalamış biri olduğunu vurguladı. Lezzet Festivali yapmanın ne kendi aklına, nede başka belediye başkanlarının aklına geldiğini vurgulayan Karalar, Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın aklına geldiğini ve gerçekleştirdiklerini söyledi. Vali Demirtaş’a tüm Adanalılar adına teşekkür eden  Karalar, ellerinden gelen desteği vereceklerini anlattı.

ÜNÜVAR: FESTİVAL ADANA’YA YAKIŞTI

Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu üyesi Necdet Ünüvar da festivalin Adana’ya yakıştığını anlattı. Adana’nın bir çok özelliğinin olduğunu vurgulayan Ünüvar, “Adana’da hem özellik çok hem güzellik. Seyhan ve Ceyhan nehri, taş köprü, aynı anda kayak ve deniz turizm say say bitiremeyiz bu özellikleri. Lokman hekimin yaşadığı Adana’nın kebabı şalgamı, şırdan, bici bicisiyle de lezzetin şehridir. Lezzet Festivali Adana’ya çok yakıştı. Bizde Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu olarak bu festivalin bir parçalı olmaktan çok büyük mutluluk duyduk. Gelen konuklar, Adana’nın lezzetlerini tadın ama doyulmaz olduğunu bilin” şeklinde konuştu.

FESTİVAL MANGALI YAKILDI

Konuşmaların ardından festivalin açılış mangalı yakıldı. Mangalı kent protokolü, milletvekilleri ve katılımcı şefler birlikte yaktı. Daha sonra ziyaretçiler stantları gezerek, lezzetleri tattı.

KİMLER KATILDI

Kortej ve açılış törenine Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve eşi Beyhan Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu üyeleri, Necdet Ünüvar, İbrahim Adnan Saraçoğlu, Ümmü Gülşen Öztürk, Sema Ramazanoğlu, Zülfiye Füsun Kümet, ilçe belediye başkanları, oda başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda katılımcı yer aldı.

ŞOVLARLA DEVAM ETTİ

Festival Gastro Şov’larla devam etti. Açılışı yapılan festival 6 Ekim Pazar Günü’ne kadar devam edecek.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER