banner6

Soğan tarlada kaldı

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, soğanın bu yıl alıcı bulamadığı için para etmediğini ve çiftçilerin bazılarının tarlalarını sürdüğünü bazılarının ise son bir umutla destek beklediğini vurguladı.

Soğan tarlada kaldı

ADANA(İLKHABER)-Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, soğanın bu yıl alıcı bulamadığı için para etmediğini ve çiftçilerin bazılarının tarlalarını sürdüğünü bazılarının ise son bir umutla destek beklediğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  ‘’Bir karış toprağı bile ekin boş bırakmayın’’ diyerek çiftçiye destek olunacağı mesajını verdiğini belirten Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan,  Ülkesine hizmet etmek, ekonomiye katkı sağlamak isteyen çiftçilerimiz de büyük umutlarla tarlalarını boş bırakmadı ve ürünleri ekti. Gelinen noktada soğan üreticileri , ürününe alıcı bulamadığı için çok zor durumda kaldı” dedi.

Doğan, pandemi sürecinde alınan tedbirler sebebiyle ihracatın durdurulmasıyla yaşanan pazar kaybı, otel ve iş yerlerinin hizmet kapasitelerinin düşmesiyle azalan talep nedeniyle  soğanın bu sene para etmediğini söyledi.

Tüm varlığını tarlasındaki soğanı yetiştirmek için harcayan çiftçilerin, özellikle 17 günlük kapanma sürecinde ürünlerini hiç satamadığı için tarlasını sürmek zorunda kalacağını, bu yıl zarar eden üreticilnin gelecek yıl ise tarlasını ekemeyeceğini ve ülkenin ürün bulmakta sıkıntı yaşayabileceğini belirten Doğan, ‘’Acil olarak çiftçilerimiz için destek paketi oluşturulması ve soyaya, pamuğa, ayçiçeğine verilen prim desteğinin soğana da verilmesi gerekmektedir.’’ dedi.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, ‘’Tarım Bakanlığımızdan İç Anadolu’daki üreticilerden alındığı gibi bölgemizden de soğanlar alınmalıdır, çiftçilerimiz bu sayede biraz da olsa rahatlatılmalıdır. Cumhurbaşkanımızdan ve Tarım Bakanlığımızdan bu konuyla ilgili desteklerini beklemekteyiz.’’ şeklinde konuştu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42