Şok iddia!

DSP Adana Milletvekili Adayı Sevik, Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan işçilere, asgari ücret yerine 650 lira verildiğini ileri sürdü

Şok iddia!

Şok iddia!

 
 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana’da çok konuşulacak olan bir iddiayı Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Adayı Yaşar Sevik ortaya attı. Sevik, Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde asgari ücretle çalıştığı belirtilen işçilerin 650 TL gibi bir maaşa çalıştırıldığını savundu.

Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan işyerlerinde işçilere asgari ücret veriliyormuş gibi gösterildiğini, fakat bankaya yatırılan asgari ücreti işçilerin çekerek tekrar işverene teslim ettiğini ve bu paranın yalnızca 650 TL’sinin geri işçilere maaş olarak ödendiğini iddia eden Sevik, işçilere yalnızca 650 TL maaş verildiğini savundu.  Bu olayın yıllardır devam ettiğini işçilerin sömürüldüğünü ileri süren Sevik, “Organize Sanayi Bölgesi’nde birçok fabrika kapanacak.  Birçok işçi arkadaşımız işsiz kalacak.  Zaten şuanda organize sanayide birçok fabrikada düşük ücret ödemesi yapılıyor. Ne yapıyorlar. Diyorlar ki biz sizi işe aldık. Ama paralarınızı bankalara yatıracağız. Bundan size 650 TL vereceğiz. İşveren bankaya yatırılıp çekilen paraları alıyor. 650 TL’sini işçilere dağıtılıyor. Asgari ücretle çalışanların birçoğu asgari ücretin netinin altında maaş alıyor. Gidip fabrikaların önündeki servisleri bekleyen işçilerle konuşun sizlere aynı şeyleri söyleyecektir. “ dedi.

Türkiye’nin üretimden uzaklaştırılmasının istendiğini işaret eden Sevik, “Son dönemde çok sayıda özelleştirme yapıldı.   Türkiye’nin şuan yılbaşına kadar ödemesi gereken 126 Milyar Dolarlık dış borcu var. Eğer bir ülkede yatırımcılar içerde tasarruf olmadığı için dışarıdan kredi alarak bu yatırımlarını gerçekleştiriyorlarsa bunda dışa bağlılık artmış demektir. Şimdi siz dolar Bin 500, Bin 600 Lira iken borçlanmışsanız. 3 Bin Lira’dan ödeyeceksiniz. Bu sizin Ortadoğu’ya ilettiğiniz malın hizmetin maliyetine yansır.  Dolayısıyla sizin malı yada hizmeti üreten gruplarla rekabet etme şansınızı kaldırır. Burada yapacağınız şey nedir. Önümüzdeki aylarda çok değil 3 ay içerisinde başlayacak. “ diye konuştu.

Sevik, birçok iş yerinin 8 işçiden 6’sının Suriyeli çalıştırdığını ve ucuz emek sosyal güvencesiz olduğu için bu kişilerin tercih edildiğini vurguladı. Türkiye’nin dış politikalarını ekonomik anlamda değerlendiren Sevik sözlerini şöyle tamamladı:

“Komşu ilkelerle aramız kötü. Suriye’yle, Irak’la ticari hacmimiz vardı. Bu kargaşadan dolayı biz bunlardan olduk. Ülkemizi dışa bağımlı hale getirdik. Türkiye’nin Rusya’yla savaşmasını ben ihtimal vermiyorum. Amerika Rusya ve bağlı olduğu gruplar kendi aralarında anlaşacaklar biz komşularımızla sorun yaşayacağız ve bu yanımıza kar kalacak.  Çözüm uygulanan bu çağdışı uygulamalar yerine çağın gerçeklerine uygun toplumun gerçeklerine uygun yeni bir dış politika gereklidir. Bu gün terör olayını çözemezsen içeri de ve dışarı da bizde Suriye ye dönebiliriz. Bu emperyalist ülkelerin oyunudur.”

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2015, 15:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2