banner6

Sokağa çıkma yasağı bulunanlara destek sürüyor

Sokağa çıkma yasağı bulunan 65 yaş üstü vatandaşların alış veriş yardımına kolluk kuvvetleri ile yardım sever vatandaşlar koşuyor.

Sokağa çıkma yasağı bulunanlara destek sürüyor

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Sokağa çıkma yasağı bulunan 65 yaş üstü vatandaşların alış veriş yardımına kolluk kuvvetleri ile yardım sever vatandaşlar koşuyor.

Korona virüsü salgınına yakalanmamaları için kronik hastalığı bulunanlar ve 65 yaşının üzerindeki vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı getirildi. Kimi yaşlılar bu yasağa uymasa da, yasağa uyan vatandaşların ihtiyaçlarını gidermek için gençler yeni bir yardım akımı başlattı.

MAHALLERİNDE YAŞLILARA YARDIM EDİYORLAR

Bazı siyasi partilerin gençlik kolları, sivil toplum kuruluşlarının üyeleri sokağa çıkması riskli olan gruplar için kolları sıvadı. Mahallerindeki kronik rahatsızılığı olan ve 65 yaş üzeri vatandaşların, market, pazar, eczane, elektrik ve su faturalarını talep olması durumunda dışarı çıkmamaları için evlerine giderek, görüşen ve ardından alış veriş ve diğer konuları gerçekleştiren kişiler bir nebze de olsa evden çıkmaması gereken kişilere rahat bir nefes aldırdı.

KOLLUK KUVVETLERİDE GÖREVLERİNİN BAŞINDA

Yardım konusunda emniyet ve jandarma güçleri tabi ki ön planda yer aldı. Ülke içerisinde birçok yerde kolluk kuvvetlerine ihtiyaçlarını bildiren 65 yaş üstü vatandaşların, bir süre sonra ihtiyaçlarının karşılandığı görüldü.  Mahallelerindeki yada çevrelerinde bulunan dışarı çıkma yasağı olan kişilere yardımcı olan vatandaşlar, yardımlaşmanın önemine dikkat çekti.

TANIMADIKLARI KİŞİLERE GÜVENMESİNLER

Ancak dışarı çıkma yasağı bulunan kişilerin mahallelerindeki kolluk kuvvetlerinden veya tanıdıkları kişilerden bu konuda yardım istemelerinin doğru olacağını belirten yardım sever vatandaşlar, “Allah korusun dolandırıcılık vakaları olabilir. Bu konuda dikkatli olsunlar. Bizler mahallelerimizde ki yaşlı insanlarımıza, yani bizi tanıyan  ve bizim de tanıdığımız kişilere yardımcı oluyoruz. Polisler ve belediyelerde bildiğimiz kadarıyla yardımcı oluyorlar. Kendilerini arayarak yardım edeceğini belirten tanımadıkları insanlara güvenmemelerini ve bunları emniyet güçlerine bildirmelerini rica ediyoruz” dediler.

BİSİKLETİYLE YOLLARA DÜŞTÜ

Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel de dışarı çıkma yasağı olan kişilere yardımcı olmak için bisikletiyle gönüllü olarak yardımcı oluyor. Yaşlıların market alışverişlerinden, faturalarına kadar bisikletiyle tüm ihtiyaçlarını servis yapan Yücel, yaşlıların hayır duasını alıyor. Maskesini takarak yollara düşen Yücel, “Evden çıkamayanların telefon, elektirik ve su faturalarını ödedik ve alışverişlerini yaptık. Evinden çıkamayan hasta yakınlarımız ve yaşlılarımız için evlerine servis projemize başladık. Adana'da 60 yaş üzeri yaşlılarımız, ilik ve organ nakli olmuş ya da diğer riskli gruplarda insanlar varsa alışverişlerini bisikletim ile seve seve yapabilirim. Bir tanıdığınız varsa yönlendirebilirsiniz. Koronavirüs salgınının artmaması için evde kal Türkiye diyorum” ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER