banner6

Sokaktaki çocuklara devlet sahip çıktı

Adana'da 6 çocuklu işsiz bir ailenin sokakta çalışan iki çocuğu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından sokaktan kurtarılarak eğitim alabilmeleri için 750 TL maaş bağlandı.

Sokaktaki çocuklara  devlet sahip çıktı
Sokaktaki çocuklara

devlet sahip çıktı

 

   ADANA (İHA) - Adana'da 6 çocuklu işsiz bir ailenin sokakta çalışan iki çocuğu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından sokaktan kurtarılarak eğitim alabilmeleri için 750 TL maaş bağlandı. 

  15 yıl önce dünya evine giren Niyazi As (38) ile Yasemin As (29) çiftinin 2'si kız 6 çocuğu oldu. Ayağı engelli olan Niyazi As seyyar satıcılık yaparak geçimini sağlarken zorlandığı için çocukları da kendisine yardım etmeye başladı.

  Maddi durumları iyi olmayan çift 6 çocuktan okul çağına gelen 4'ünü okula gönderdi. Bu arada çiftin çocuklarından 12 yaşındaki Hıdır sokakta tartıcılık yaparken, 7 yaşındaki Yusuf'ta babasıyla oyuncak satmaya başladı.

  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü  aile bütçelerine katkı sağlamak için çalışan çocuklara sahip çıktı.

  Kurum, çocukların ailesine sosyal hizmet uzmanlarını göndererek bir çalışma başlattı. Çalışma sonunda Hıdır, müdürlüğe bağlı gençlik merkezine yönlendirildi. Dün de Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İpek Kobaner ile sosyal hizmet uzmanları aileyi ziyaret etti. Çocuklara çikolata veren Kobaner onlarla sohbet edip sorunlarını dinledi.

  Baba Niyazi As, ailesini geçindirmek için seyyar satıcılık yaptığını belirterek, "Benim maddi durumum iyi değil işimde olmadığı için seyyar satıcılık yapıyorum. Ancak son zamanlarda seyyar satıcılık da yapamaz hale geldim. Bir ayağım 3 yaşından sonra sakat oldu. Ancak devletimiz bize şefkat elini uzattı. Bize çok yardımcı oluyorlar. Ben 11 kardeş olduğum için babamın maddi durumu olmadığı için ilkokuldan sonra okuyamadım. Ama çocuklarımın hepsini gücümün yettiği yere kadar okutacağım" dedi.

  Kobaner ise aileden iki çocuğu sokakta çalışırken tespit ettiklerini belirterek, "Bu tespitin ardından sosyal hizmet uzmanları aile hakkında bilgi topladı. Yapılan araştırma sonunda ailenin maddi durumunun iyi olmadığı belirlendi. Buna rağmen ailenin çocuklarını okutma çabası içinde olduğu görüldü. Çocukların okulda eğitim durumunun da iyi olduğu tespit edildi. Biz bu tespitleri yaptıktan sonra ailenin maddi durumu iyi olmadığı için iki çocuğa aylık eğitim yardımı yapmaya karar verdik. İki çocuğa mayıs ayından itibaren her ay 750 TL eğitim maaşı verilecek. Çünkü bu çocuklar hem yoksul hem de okullarında çok başarılı. Biz bakanlığımız ve valiliğimizin politikalarını halka yansıtarak devletin şefkat elini çocuklarımıza uzatıyoruz. Hiçbir yoksul çocuğumuz açıkta kalmayacak" diye konuştu.

  Babasıyla oyuncak sattığı belirlenen 7 yaşındaki Yusuf As ise okuyup doktor olmak istediğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER