banner6

Son yağışlar can suyu oldu

Adana’da hafta içinde etkili olan sağınak yağış adeta can suyu oldu. Barajlardaki doluluk oranı ise gözle görülür ölçüde yükseldi

Son yağışlar can suyu oldu

Halil İbrahim UĞUR

 

ADANA- (İLKHABER) Ülke genelinde olduğu gibi Adana’da da kurak geçen bir sezonun ardından başlayan yağışlar umutları yeniden yeşertti. Adana’da Salı günü başlayan ve önceki akşam da devam eden sağınak yağış özellikle çiftçilere büyük sevinç yaşattı.

 

Adana'da 2013 yılı son 40 yılın en kurak yılı olarak geride kalırken 2014 yılında da şubat ayının bitimine günler kala çiftçiler yağmura hasret kaldı. Önceki akşam kent merkezinde etkili olan sağınak yağış sırasında ise metrekareye yaklaşık 2 kilogram yağmur suyu düştü. Salı günü etkili olan yağış sırasında ise Adana şehir merkezinde metrekareye yaklaşık 12 kilogram yağmur suyu düşmüştü. Böylece Adana’da son 1 hafta içinde metrekareye yaklaşık 14 kilogram yağmur suyu düşmüş oldu.

 

OCAK AYINDA YAĞIŞLAR YÜZDE 10,7 DÜŞTÜ

Bu arada Meteroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu ölçümlere göre Adana ve bölgesine 2013 yılı Ocak ayında metrekareye 118,8 kilogram yağış düştü. Bu oran ise geçmiş yıllar ortalamasına göre yüzde 10,7 olarak düştüğünü gösterdi.

 

SEYHAN BARAJ GÖLÜ YENİDEN DOLDU

Son yağışlarla birlikte uzun bir aradan sonra Adana’nın Seyhan ve Yüreğir ilçelerini birbirinden ayıran Seyhan Baraj Gölü’ndeki doluluk oranı da yeniden yükseldi. Son bir hafta içinde kent merkezinde metrekaraye düşen yaklaşık 14 kilogramlık yağış ile birlikte Seyhan Baraj Gölü yeniden eski günlerine dönerken Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu son tahminlere göre Adana ve çevresinde yağışlar hafta sonu da devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2014, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER