Soruşturma başlattım

Seyhan Belediye Başkanı Karalar, Basın Özgürlüğü Anıtı ile Ahmet Remzi Yüreğir büstünü kaldıran personeline çık kızmış:

Soruşturma başlattım

Soruşturma başlattımADANA (İHA) - Adana’da, Aziz Nesin ve Oktay Ekşi’nin katılımıyla 24 yıl önce açılışı yapılan Prof. Dr. Turhan Çetin imzalı Basın Özgürlüğü Anıtı, bulunduğu parkın yenileneceği gerekçesiyle heykeltıraşının izni olmadan yıkılarak kaldırıldı.
Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, belediye personelinin yanlış iş yaptığını ve anıtın yeniden hazırlanıp parka dikileceğini belirterek, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.
Heykeltıraş Prof. Dr. Turhan Çetin’in traverten mermer üzerine işlediği Basın Özgürlüğü Anıtı’nın açılışı Seyhan ilçesindeki Sanatçılar Parkı’nda yazar Aziz Nesin ve dönemin Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi’nin katılımıyla 24 Temmuz 1991 tarihinde yapıldı.
Yeni Adana gazetesinin sahibi Ahmet Remzi Yüreğir’in de büstünün yer aldığı anıtta 24 yıl boyunca basın mensupları etkinliklerini sürdürdü. Anıt, stadyum yakınlarında olması sebebiyle taraftar gruplarının sprey boyalarının hedefi oldu. Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) ve Seyhan Belediyesinin girişimleriyle anıt defalarca boyandı ancak daha çirkin bir görüntü elde edildi.
Park içerisindeki Basın Özgürlüğü Anıtı ve Ahmet Remzi Yüreğir büstü, Seyhan Belediyesi görevlilerince parkın yenilenmesi kapsamında heykeltıraş Prof. Dr. Turhan Çetin ve ÇGC’den izin alınmadan kaldırıldı. Anıtın bir kısmı yıkılırken kalan kısımları Seyhan Belediyesi deposunda saklandı.
ÇGC Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Esendemir ve Genel Sekreter Ömer Üney, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile Basın Özgürlüğü Anıtı’nın akıbeti için makamında görüştü. Belediye personelinin yanlış iş yaptığını belirten Karalar, bunu telafi etmek için heykeltıraş ile görüşerek masrafların karşılanması suretiyle tekrar anıtın aynısını yapacaklarını dile getirdi. Karalar, yıkımı gerçekleştiren belediye personeliyle ilgili soruşturma başlattığını söyledi.
Seyhan Belediye Meclisi ve ÇGC üyesi gazeteci Murat Zöhre de uygulamanın yanlış olduğunu ancak kesinlikle art niyet olmadığının altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2015, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2