Soyacılar tedirgin

Adana Çiftçiler Birliği Genel Sektreteri Oana Çorat, soyada yaşanan fiyat dengesizliğinin Çukurova’da hasadın başladığı şu günlerde üreticiyi kaygılandırdığını bildirdi.

Soyacılar tedirgin

Soyacılar tedirgin

 

 

 

 

 

ADANA(İLKHABER) - Adana Çiftçiler Birliği Genel Sektreteri Oana Çorat, soyada yaşanan fiyat dengesizliğinin Çukurova’da hasadın başladığı şu günlerde üreticiyi kaygılandırdığını bildirdi.Çorat, yerli üretimin ithalata uygulanacak vergi, kota, eleme teşviği ve TMO’nun alım garantisiyle korunması gerektiğini bildirdi.

 

Adana Çiftçiler Birliği Genel Sektreteri Oana Çorat , yurt dışında soya fiyatlarını radikal bir şekilde düşmesi ve ithal soyanın uzun vadeli alım şartlarının yerli üreticiyi hasat döneminde dar boğaza soktuğunu vurguladı. Yem ve yağ fabrikalarının GDO’suz yerli ürün yerine ithal ürünü tercih ettiklerini kaydeden Çorat, soyada eleme desteği verilmesinin, yatırımcıyı teşvik edeceğini ve yerli mahsule talebi arttıracağını ifade etti.

 

GDO’lu ürün ithal ediliyor

Oana Çorat, “ İthal soyanın GDO’lu olmasının yanı sıra, yağ ve protein oranı yerli soyadan daha düşük olmasına rağmen, yemcilerimiz ve yağcılarımız ithal malı tercih etmektedir. Elenmiş tertemiz soya ithal ettiklerini beyan ederler, ancak yerli soyanın alımını arttırmak için fabrikalar eleme sistemini kurmayı tercih etmemekteler. Soya eleme sistemlerinin kurulması açısından devlet desteklerini sunulur ise yatırımlar teşvik edilebilir.” dedi.

 

 Kota konulmalı

Adana Çiftçiler Birliği Genel Sekreteri, eskiden var olan, ancak şu an uygulanmayan yüzde 8’lik ithalat vergisinin en azından hasat döneminde soya ürününe yansıtılması gerektiğini vurguladı. Çorat, “ Yağlı tohumlarının ithalatı kotalara bağlanabilir. Örneğin, 1 kg ithal izni için belirli miktarda yerli malı kullanma şartı getirilebilir” önerisinde bulundu.

 

Alım garantisi sağlanmalı

Çorat, münavebenin (dönüşümlü ekim) ivedilikle uygulanması gereken topraklarımızda karşılaşılan  olumsuzlukların üreticileri yağlı tohumları ekmekten vazgeçirdiğini de söyledi. Oana Çorat,” Münavebe yapan çiftçimize farklı prim uygulama sistemi devreye sokulabilir, yağlı tohumların primleri cezbedici seviyeye getirilebilir, TMO’ların alım garantisi muhakkak gündeme alınmalıdır” şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2015, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2