banner6

Suriye’ye insani yardım yapın

BM Bölgesel Sözcüsü İyad Nasr, Mardin’den Suriye’ye gönderilen insani yardım TIR’larından dolayı Türk hükümetine teşekkür etti ve dünya ülkelerine seslendi:

Suriye’ye insani yardım yapın

Suriye’ye insani yardım yapın

 

Adnan AVUKA

MARDİN(İLKHABER) - Birleşmiş Milletler Bölgesel Sözcüsü Filistinli İyad  Nasr, dünya ülkelerini Suriye’ye insani yardın yapmaya davet etti.

Mardin’e gelen Nasr, Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz’i makamında ziyaret ederek, kendisiyle bir süre görüştü.

Görüşmenin ardından Vali Cengiz ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen  Sözcü Nasr, Türkiye’den Suriye’ye 78 TIR insanı yardım konvoyunun yollandığını söyledi. İnsani yardımın özellikle ilaç, giyim, gıda maddelerinden oluştuğunu söyleyen Nasr, şunları dedi:

”Türkiye’den ilk defa insanı yardımı Nusaybin - Kamışlı ilçesi karayolu ile gönderdik. Gerek yol boyunca ve gerek gümrükteki işlemlerin kolaylaştırılması ve   alınan önlemlerden dolayı Türkiye hükümetine sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Zaten Valimiz Sayın Dr. Ahmet Öztürk’ü de bu amaçla ziyaret etmiş bulunmaktayız.

Suriye’ye yapılacak insani yardım konusunda Türkiye’nin tüm sorumluluğu üstlenmesi bizleri mutlu etmektedir. İnsani yardım sadece Türkiye olarak deği dünya ülkelerinin bu konuda daha yardımcı ve daha hassas olmasını bekliyoruz. BM olarak  insanı yardım paketimiz  2.4 milyar dolardır. BM ile Türkiye’den Suriye’ye yapılacak insani yardımda Türkiye’yi köprü olarak görmekteyiz. Özellikle göçmenlere yapılan insani yardım ve iaşeler konusunda bir daha mutluluğumuzu burada ifade ediyorum.”

Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz ise, şu ifadelere yer verdi:

”Bugün gönderilen 78 TIR insani yardım konvoyu  Türkiye’nin çeşitli illerinden elde edilen gıda, ilaç, giyim ve buna benzer malzemelerdir. Bu konuda İçişleri ve Dışişleri Bakanlığımızın da bilgisi dahilinde yollandı. Devletimiz her sorunda Suriye’nin yanında oldu ve olmaya devam ediyor. Bugün Nusaybin’de 50 bine yakın Suriye uyruklu mültecimizi barındırdığımız gibi onlara kendi öz evlatlarımız kadar bakıyoruz. Her türlü ihtiyaçlarını karşılıyor, her zaman yanlarında oluyoruz ve olmaya devam ediyoruz. Her gün kaymakamlarımız yanlarına giderek ihtiyaçlarını soruyor ve varsa onları gidermeye çalışıyor. Biz ülke olarak insanlara insanca bakıyoruz ve insanı yardımı bir görev kabul ediyoruz.”

“EŞİT MESAFEDEYİZ”

Basın mensuplarının,” BM Suriye konusunda yavaş davranıyor. Böyle bir durum Avrupa ülkesinin başına gelseydi, BM fırtına koparırdı. Halk böyle düşünüyor.  Siz bu konuda ne söylersiniz?” şeklindeki soruyu Sözcü Nasr,” Biz BM olarak her ülkeye aynı mesafeden bakıyoruz. Hiç kimse merak etmesin. BM her zaman insanların yanında olacaktır. “ diye yanıtladı.

Nasr, son olarak basın mensuplarından da bir ricalarının olduğunu hatırlatarak,” Basın yolu ile tüm dünya ülkelerine bir mesajımız olacak. Lütfen insani yardımlarını Suriye’ye yapsınlar. İnsanların çok acil ihtiyacı var.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2014, 16:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER