banner6

Suruç Tüneli hayata geçiyor

Türkiye'nin en uzun, dünyanın 5. büyük sulama tüneli Başbakan Racep Tayyip erdoğan'ın katılacağı törenle hizmete açılacak

Suruç Tüneli hayata geçiyor

Suruç Tüneli hayata geçiyor

 

SEDAT ATİLLA

ŞANLIURFA-Türkiye’nin en büyük kalkınma projesi GAP kapsamında inşa edilen ve Türkiye’nin en büyük, dünyanın da 5. büyük sulama tüneli olan Suruç Tüneli’nin resmi açılışı Başbakan 
Recep Tayyip Erdoğan ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katılacağı törenle  9 Mart Pazar günü (Bugün) gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında Suruç Ovası’na su temin edecek olan 17 bin 185 metre uzunluğundaki Suruç Tüneli tamamlandı.

Dünyanın 5. Büyük Sulama Tüneli

GAP Eylem Planında yer alan ve projeleri büyük oranda tamamlanan Suruç Ovası Pompaj Sulaması Projesi’nin inşaat işleri çok sayıda üniteye ayrılarak kademeli olarak devam ediyor.

Suruç Ovası’nı sulayacak projenin en önemli ayaklarından biri olan Suruç Tüneli’nde ise mutlu sona ulaşıldı. Suruç Ovası’nda 950 bin 970 dekar zirai araziye su sağlayacak ve dünyanın en uzun
5. tüneli olan Suruç Tüneli tamamlandı.

Kazılarda Son Teknoloji Kullanılıyor

7 metre bitmiş iç çapına sahip ve 17 bin 185 metre uzunluğundaki Türkiye’de tamamlanmış en uzun tünel olan Suruç Tünelinin kazı çalışmaları köstebek diye de tabir edilen Tünel Delme Makinesi (TDM) ile yapıldı.

Yeraltında dev bir köstebek gibi çalışan TDM ile çevreye ve yer üstündeki yapılara zarar vermeden kilometrelerce kazı yapılarak su getiriliyor. Bir matkap gibi çalışarak hızlı bir şekilde tüneli delip içindeki harfiyatı da dışarı boşaltan ve aynı anda tünelin döşeme ve prefabrik kaplamasını da yapabilen Tünel Delme Makinesi ülkemizde KOP, GAP, Melen, Gerede gibi çok önemli su projelerinde de kullanılıyor.

 

Atatürk Barajı’ndan Suruç Ovasına Adeta Bir Nehir Akacak

            Suruç Tüneli’nin hizmete alınmasıyla Atatürk Barajı’ndan Suruç Ovası’na saniyede 90 m3 su, başka bir deyişle adeta bir nehir akacak. Suruç Tüneli, ülkemizdeki birçok nehirden daha büyük debiye sahip olacak. Bu rakam ülkemizin en hızlı akan nehri Çoruh’un yıl içindeki en düşük debisinin yaklaşık iki katına, en yüksek debisinin ise beşte birine yakın bir değer oluyor.

            Suruç Tüneli ile birlikte 8 üniteden oluşan Suruç Ovası Pompaj Sulaması’nın da tamamlanmasıyla Suruç Ovası’nda toplam 950 bin 970 dekar tarım arazisi basınçlı olarak yağmurlama ve damla sistemiyle sulanacak.

            Projenin Maliyeti Yaklaşık 2 Milyar TL

 Orman ve Su İşleri Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğü tarafından inşaat çalışmaları büyük oranda tamamlanan ve yaklaşık 2 milyar TL’ye mal edilen Suruç Ovası’na su temin edecek olan 17 bin 185 metre uzunluğundaki Suruç Tüneli tamamlandı.

            Suruç Ovası Pompaj Sulaması Projesi çerçevesinde Suruç Tüneli ile birlikte 8 ünite yer almaktadır. Üniteler tamamlanmıştır. Tünelin hizmete alınmasıyla bu yıl sulama mevsiminde Atatürk Barajı'ndan Suruç Ovası'na su verilebilecektir.

 

            Milli Ekonomiye Yılda 316 Milyon TL Katkı Sağlanacak

            GAP’ın en önemli projelerinden biri olan ‘‘Suruç Ovası Pompaj Sulaması’’ kapsamında inşaatı devam eden üniteler tamamlandığında yaklaşık 190 bin kişiye istihdam olanağı, milli ekonomide de yıllık ortalama 316 milyon TL gelir artışı sağlanması hedefleniyor.

Sonuç olarak, Suruç Ovası Fırat Nehri’nin suları ile hayat bulacak ve bölge insanının yüzü gülecektir.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2014, 15:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER