banner6

Sütçü: Eli anahtar tutan elemana ihtiyacımız var

3. Mesleki Tanıtım ve Kariyer Günleri METEM'de gerçekleştirildi

Sütçü: Eli anahtar tutan elemana ihtiyacımız var
Sütçü: Eli anahtar tutan elemana ihtiyacımız var  

 

  ADANA (İHA) - Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası bünyesindeki Türk Tekstil Vakfı'nın hayata geçirdiği METEM'lerden biri olan Adana Sarıçam Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi'nce düzenlenen geleneksel kariyer günlerinin 3'ncüsü gerçekleşti. 

  Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Bekir Sütcü, kariyer günlerinin açılışındaki konuşmasında, sanayinin kalifiye eleman ihtiyacına dikkati çekti.

  Sütcü, sanayicilerin vasıflı teknik eleman bulma konusunda sıkıntılı olduklarını vurgulayarak, bu açığı Adana'da METEM'in kapattığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  "Organize Sanayi Bölgesi olarak METEM çok önem verdiğimiz bir okulumuzdur. Metem'e neden önem veriyoruz? Organize Sanayi Bölgesi olarak, sanayiciler olarak eli anahtar tutan teknik elemana şiddetle ihtiyacımız var" dedi.

  Sütcü, sanayiciler olarak eli anahtar tutan, ya da tutacak olan eleman istediklerini ancak, gelenlerin çoğunun hayatında ilk defa bir sanayi kuruluşu gördüklerini vurgulayarak, "Bu arkadaşların çoğu ya bir hafta dayanıyor, ya da on gün sonra ürküp gidiyorlar. Gelenler arasında çok azı, yani yüze 10 ya da, yüzde 15'i başarılı olup kalıyor. Bu yüzden METEM, biz sanayiciler için büyük bir avantaj" diye konuştu.

  METEM'deki makine donanımı sayesinde öğrencilerin uygulamalı olarak kaliteli eğitim görebildiklerini vurgulayan Sütcü, şöyle devam etti:

  "Teoriden pratiğe geçiş öğrenciler için çok daha kolay oluyor.  Burada eğitim gören öğrenciler makinelere alışkın ve aşina olduklarından makinelerden korkmayan ben bunu rahatlıkla başarabilirim diyen öğrenciler yetişiyor.  METEM'in böyle bir zemin hazırlaması hem memleket için, hem de Organize Sanayi Bölgesi için çok faydalı olduğunu biliyorum.

  Biz Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi olarak METEM için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Onların sosyal aktiviteleri ile ilgili, tanıtımları ile ilgili, öğrencilerin stajlarıyla ilgili elimizden ne geliyorsa okul müdürümüzle birlikte hareket ediyoruz, destek olmaya çalışıyoruz."

  Türk Tekstil Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Lütfi Paker ise "Sanayici teknik elemanı biraya getiren kariyer günleri işsizlik sorununa bir nebzede olsa çözüm oluyor" şeklinde konuştu.

  Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci ise, METEM sayesinde Sarıçam ilçesinin ve Suluca'nın daha da hareketlendiğini, buralara hizmetin daha çok yapıldığını belirtti.

  "METEM sayesinde üzerimizdeki yük hafifledi" diyen Zenbilci, şunları kaydetti:

  "Ney di bu yük? Bizlere iş için başvuran gençlerimize ne iş yapabilirsin diye sorduğumuzda ne iş olsa yaparım yanıtını alıyorduk. Ama herkes her işi yapamaz. Özellikle teknik gerektiren işlerde eğitimli olmak lazım METEM'de yetişen gençler artık sanayicilerimizin yanında rahatlıkla iş imkanı bulabiliyor."

  Teknik Eğitim Merkezi ve Anadolu Meslek Lisesi Müdürü Mustafa Naci Özkılınç ise, kariyer günlerini geleneksel hale getirdiklerini vurgulayarak, "Bu toplantıları gerçekleştirmekte ki amacımız okulumuzda yetiştirdiğimiz öğrencileri sanayicilerimizle tanıştırmak, onlara iş imkanı sunmak ve öğrenci ve sanayiciyi diyalogunu kurmaktır. Geleneksel hale getirdiğim kariyer günleri toplantıları iş fırsatlarını doğuruyor" dedi.

  Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası bünyesindeki Türk Tekstil Vakfı'nın hayata geçirdiği METEM'lerden biri olan Adana Sarıçam Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Kariyer günlerine Teknik Eğitim Merkezi ve Anadolu Meslek Lisesi Müdürü Mustafa Naci Özkılınç, Kariyer Net Çukurova Bölge Müdürü Teoman Temiz, ABİGEM Avrupa İşbirliği Geliştirme Müdürü Kemal Tan, Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci, Türk Tekstil Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Lütfi Paker, Marmara Üniversitesi teknoloji Mühendisliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akalın, Adana İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet, sektör temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

  Konuşmaların ardından, Etkili CV hazırlama ve mülakat teknikleri, Kariyerde Uzmanlaşma ve Vasıflı Eleman konularında sunum yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42