banner6

Taksici esnafı da emekli olabilecek

Adana Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, üyelerine yönelik yayınladığı duyuruda, taksi şoförlerinin, 30 gün üzerinden 10 gün prim ödemeleri halinde Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) sağlık olanaklarından yararlanabileceklerini ve emekli olabileceklerini bildirdi.

Taksici esnafı da  emekli olabilecek

Taksici esnafı da

emekli olabilecek

 

Adana Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, üyelerine yönelik yayınladığı duyuruda, taksi şoförlerinin, 30 gün üzerinden 10 gün prim ödemeleri halinde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) sağlık olanaklarından yararlanabileceklerini ve emekli olabileceklerini bildirdi.


Adana ESOB Ba
şkanı Kazım Barışık, 01.03.2011 tarihinden itibaren ay içersinde 10 günden az hizmet akdine tabi olarak çalışan şoförlerin talepleri doğrultusunda, primlerini 30 gün üzerinden kendilerinin ödemesi halinde SSK’lı kapsamında sigortalı sayıldığı açıkladı.

Barışık şunları söyledi:

“01.01.2012 tarihinden itibaren sağlık sigortasından yoksun olanların, primleri kendileri tarafından ödenmek suretiyle, genel sağlık sigortalısı olmak zorunda olduklarından, Kanunun Ek-6.maddesi kapsamında 01.03.2011 – 31.12.2011 tarihleri arasında prime esas günlük kazancın alt sınırının on sekiz katı (29.55 x 18-531. 90 x % 32. 5= 172. 86 TL) üzerinden başlanılarak, her yıl için 1 puan artırılarak, tüm sağlık yardımlarından yararlanabilecekleri gibi gerekli şartları yerine getirmeleri halinde de emekli olabilecekleri hususunun bilinmesi ve konudan tüm şoförlerimizin bilgi sahibi olmaları istenmektedir.

Konu ile ilgili daha kapsamlı bilgi almak isteyen esnaflarımız Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği bünyesinde bulunan ‘Bilgi İşlem Merkezi’ne'danışabilirler. Konunun ciddiyetle incelenmesi, sonradan mağdur olmamak için gerekli işlemlerin eksiksiz yapılması hususunu önemle rica ederim. Tüm şoförlerimizin sağlık ve emeklilik haklarına kavuşması sevindiricidir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER