Tarçın alacaklar dikkat!

Ucuz fiyata aldanmayın

Tarçın alacaklar dikkat!

Bayram BULUT

Özel HABER

Gıdada rekabet gücü sağlamak,  ürünleri emsallerinin daha da altında fiyatla üretebilmek için her yolu mübah sayanlar tarçına da hileyi karıştırdı. Aktarlar Vietnam ve Endonezya tarçını diye piyasada satılan ucuz ürünlerin hileli olduğunu söylüyor. Adanalı Aktar Halil Değişmez piyasada ucuz fiyatla satılan Endonezya ve Vietnam tarçınının ağaçların en dışta bulunan mantar tabakasından elde edildiğini söylüyor. (Haberi 10. Sayfada)

ADANA (İLKHABER)-Adanalı Aktar Halil Değişmez, tüketicileri uyardı. Son dönemde Endonezya ve Vietnam tarçını diye piyasaya çıkan ürünlerin gerçekten tarçın olmadığını söyleyen Değişmez, tarçının yanı sıra maliyeti ucuz olduğu için tahine bile ucuz yer fıstığı karıştırılarak hile yapıldığının altını çizdi.

Son dönemlerde piyasada satılan Endonezya ve Vietnam tarçını bulunuyor. Ülkemizde yıllardan beri tüketilen Seylan tarçın ile bu tarçın arasında fiyat farkı bulunuyor. Seylan tarçını, Cinnamomumceylanici ağacı kabuklarından elde ediliyor. İçi içe geçmiş ince dokusuyla taşıdığı az miktarda “öjenol” ile o güzel koku ve aromasını veriyor. Piyasaya ucuz fiyatta satılan tarçınlar ise, Endonezya veya Vietnam'dan geliyor. Bu tarçınlarda dıştaki ağacın mantar tabakasından kazımış olduğu belirtiliyor.

VATANDAŞLAR UYARILDI

Adanalı aktarlardan Halil Değişmez, tarçın konusunda vatandaşları uyardı.  Gerçek tarçın olarak nitelendirdiği Seyhan tarçının kilosunun 80 liraya satıldığına dikkat çeken Değişmez, “Tarçın 80 lira kilogramı Endonezya ve Vietnam tarçını diye piyasaya iki tarçın çeşidi çıktı. Medyada sıkça yayınlanıyor ama onlar gerçek tarçın değil.  50 Liraya- 60 liraya satılan tarçın gerçek tarçın değildir. Orijinal tarçının kurtarır şekli 75- 80 liranın altında olamaz.” dedi.

TAHİNE YER FISTIĞI KARIŞTIRILIYOR

Kış aylarında tahine de ilginin arttığını ancak susam tahini diye satılan tahine ucuz yer fıstığı karıştırıldığına dikkat çeken Değişmez, “Tahine yoğun ilgi gösteriliyor. Tahinler bizim kendi çektiğimiz tahinlerdir.  Makinelerimizle depomuzda çekiyoruz. Yerli susamdan çekiyoruz. Tahine bile hile karıştırılıyor. Susama yer fıstığı karıştırıp, susam tahini diye satıyorlar. Hile yapıyorlar. Ucuz yer fıstıklarını alarak içerisine maalesef ki karıştırıyorlar. Hoş bir şey değil bu. Sağlık açısından belki bir sıkıntı olmaya bilir ama yapılan çok ciddi bir hile söz konusu.  Tahinin kilogram fiyatı 28 liradır.” diye konuştu.  

UZMANLAR NE DİYOR?

Öte yandan uzmanlarında son dönemde piyasaya çıkar tahinler konusunda uyarılarda bulunduğu görüldü. Uzmanlar, Seylan tarçınını önerirken şu ifadelere yer verdi;

“Tarçın kabuğunun iltihap giderici, antioksidan etkilerinin yanı sıra şeker hastalığı, damar sertliği, alzheimer gibi hastalıklarda rol oynayan, ileri glikasyon ürünlerinin (AGE) oluşumunu önlediği ortaya konulmuştur. Dolayısıyla, abartılmadığı sürece sağlığımız için yararlı; ama hangi tarçın?  Seylan tarçını, Cinnamomumceylanici ağacı kabuklarından elde ediliyor. İçi çe geçmiş ince dokusuyla taşıdığı az miktarda “öjenol” ile o güzel koku ve aromasını veriyor.  

Piyasada son zamanlarda kalitesi düşük ve ucuz tarçınlar kullanılıyor. Normalde 'Seylan' tarçını elde edilirken kabukları çıkarılıyor ve sonra kurumaya bırakılıyor. Şu an piyasada bulunan tarçınlar, Endonezya veya Vietnam'dan geliyor. Bu tarçınlarda dıştaki ağacın mantar tabakasını kazımışlar, içteki kısmı çıkarmışlar ve dolayısıyla odun kısmı kalmış. Odun kıvrılmıyor. Bunda da aroma var ancak bunların içerisinde, gramında 6.8 miligram kumarin bulunuyor”   

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) verilerine göre; 70 kiloluk bir insanın alabileceği en fazla kumarin miktarının 7 miligram olarak belirlendiğini dile getiren uzmanlar, “Dolayısıyla günlük aldığımız bu tarçınlar, son derece risk içeriyor. Seylan tarçınının gramında 0,1 miligram kumarin var. O yüzden bu sağlık açısından risk oluşturmuyor” diye ekliyor.

Kumarinin güçlü bir kan sulandırıcı olduğunun altını çizen uzmanlar, “Tarçını dozunda kullandığınızda o sizi dengeleyecektir. Ama fazla ve yanlış kullandığınızda, hatta kan sulandırıcıyla beraber kullanıyorsanız, hafif bir şekilde kafanızı bir yere vurduğunuzda beyin kanaması geçirebilirsiniz. Kumarin ve kan sulandırıcıyı bir arada alıyorsanız durum riskli bir hale gelebilir.” şeklinde görüş bildiriyor.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2