banner6

Tarihi Marangozlar Kahvehanesi şimdi yeniden demli çay kokuyor

Yıllar önce sabah namazından sonra Marangozlar Kahvesine giden meslek erbapları esprileri ve hikayeleriyle de yıllarca anıldılar. Marangozlar Kahvesinin müdavimleri Beyt Şehşey, Hemmet Nermici, Taha Sirraç, Sait İlşenk, Beytulkanzoh, Yakıbıyle’nin sesleriyle şenlenen Marangozlar Kahvesi, şimdilerde ise meslek erbabı kalmadığı için sadece turistlerin uğrak yeri oldu.

Tarihi Marangozlar Kahvehanesi şimdi yeniden demli çay kokuyor

ADNAN AVUKA

Yıllar önce sabah namazından sonra Marangozlar Kahvesine giden meslek erbapları esprileri ve hikayeleriyle de  yıllarca anıldılar. Marangozlar Kahvesinin müdavimleri  Beyt Şehşey, Hemmet Nermici, Taha Sirraç, Sait İlşenk, Beytulkanzoh, Yakıbıyle’nin sesleriyle şenlenen Marangozlar Kahvesi, şimdilerde ise meslek erbabı kalmadığı için sadece turistlerin uğrak yeri oldu. 

MARDİN- Tarihi Marangozlar Kahvehanesi anıları canlandırmak ve tarihi yaşatmak için  kapılarını gençlere ve turistlere açtı.

 1950 ile 1970 yıllarında Marangozlar çarşısında  200’e yakın marangozun uğrak yeri olan Tarihi Marangozlar Kahvehanesi, şimdi gençleri ve turistleri ağırlamaya hazır. Sakin bir ortamda demli çay veya kahvesini yudumlamak isteyen, ya da kitabını okumak isteyenlere Mezopotamya manzaralı eşsiz bir mekan sunuyor.   

Yıllarca marangoz esnafına ev sahipliği yapan ve marangoz esnafıyla dolup taşan Marangozlar Kahvehanesi marangozluk mesleğini yapanların sayısı neredeyse yok denecek kadar azalınca zor günler yaşadı. Kahvehaneyi yeniden gençlerle buluşturmak için kolları sıvayan Süleyman Toparlı, kahvehaneye yeni bir konsept getirerek, gençler gibi turistlerin de ilgisini çekmeyi hedefliyor. 

Tarihi ve anıları yaşatmak isteyen Süleyman Toparlı, Marangozlar Çarşısındaki Marangozlar Kahvesini yeniden gençlerin ve turizmin hizmetine açtı.

Mardin’de Marangozlar Çarşısında bulunan ve ismini bulunduğu çarşıdan alan tarihi Marangozlar Kahvehanesi, gençlere ve turizme kapılarını açtı.

Onlarca Marangozhanenin bulunduğu marangozlar çarşısı, hazır mobilya ve fabrikasyon ahşap işlemeye yenik düşünce, eski hareketliliğini kaybetti. Marangoz ustaları işyerlerini kapatınca, Marangozlarda ismini alan kahvehane de yapısını değiştirdi.

Kahvehane sahibi Süleyman Toparlı, Marangozların oturduğu kahvenin tarihi dokusuna dokunmadan, günün şartlarına uyarladıklarını söyledi.

Mezopotamya’ya hakim

Konumu ve tarihi yapısı ile Mardin ile bütünleşen yapının, Mezopotamya Ovasına hakim bir noktada bulunması müşterilerin ilgisini çektiğini ifade eden Süleyman Toparlı “Marangozlar Kahvehanesi bir adres bildirme yeridir, sanatkarların, esnafın buluşma mekanıdır. Onu kapatmayı içimize sindiremedik. İç donanımında değişiklikler yaptık. Sedirler koyduk, eski eşyalar yerleştirdik. Kapılarımızı gençlere ve turistlere açtık” dedi.

Kitap okumak isteyenleri bekliyoruz

Kahvehanenin bir köşesine kitaplık koyduklarını kaydeden Toparlı, “Sakin bir ortamda, demli çay veya kahvesini içerken kitap okumak ve Mezopotamya Ovasını seyretmek isteyen gençleri ve turistleri bekliyoruz. Otantik bir mekan. Amacımız Mardin’in turizmine katkı sağlamaktır” şeklinde konuştu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER