Tarım işçilerini taşıyan servisler denetlendi

Tarım işçilerini taşıyan servis araçları denetlendi. Yapılan denetlemede yaşı küçük çok sayıda çocuğun servis içerisinde bulunması dikkatlerden kaçmadı.

Tarım işçilerini taşıyan servisler denetlendi

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Tarım işçilerini taşıyan servis araçları denetlendi. Yapılan denetlemede yaşı küçük çok sayıda çocuğun servis içerisinde bulunması dikkatlerden kaçmadı.

Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarım işçilerini taşıyan servisler üzerinde denetim yaptı. Yapılan denetimler esnasında bir servisten çok sayıda tarım işçisi çocuğun bulunduğu görüldü. Çocukların birinin elinde bir çift güvercin bulunduğu da dikkatlerden kaçmadı.

Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarım işçilerini taşıyan servisler üzerinde denetimlerini sürdürmeye devam ediyor.

Son olarak yapılan denetimlerde, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununa aykırı araç kullandıkları tespit edilen 31 MA … plakalı araç sürücüsü Y.E.A’ya kanunun EK 2/3-b maddesi “Büyükşehir Belediye Kanunu kapsamında ilgili belediyeden alınan izin/ruhsatta belirtilen faaliyet konusu dışında belediye sınırları dahilinde yolcu taşımak” 65/1-a “Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca aracının kullanılmasına izin veren sahibine de aynı miktarda ceza tutanağı düzenlenir.” maddesi gereğince araç sahiplerine, Kanunun 32/1 “araç üzerinde mevzuata uygun şekilde yapılan her türlü değişikliği 30 gün içinde araç tescil belgesine işletmemek” maddeleri gereğince idari para cezası uygulandı.  Sürücünün aracı ise, 30 gün süre ile trafikten men edildi.  

Ayrıca 65 AAK … plakalı araç sürücüsü H.S. ve 01 CRD … plakalı araç sürücüsü V.D.’ye ise kanunun 65/1-a “Taşıma sınırı üzerinde yolcu almak” ve 32/1 “ araç üzerinde mevzuata uygun şekilde yapılan her türlü değişikliği 30 gün içinde araç tescil belgesine işletmemek” maddeleri gereğince idari para cezası uygulandı. yapılan denetimlerde ayrıca ilginç görüntüler ortaya çıktı. Yapılan denetimler esnasında bir servisten çok sayıda tarım işçisi yaşı küçük çocuğun bulunduğu görüldü. Çocukların birinin elinde bir çift güvercin bulunduğu da dikkatlerden kaçmadı.

Adana İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise, denetimlerin aralıksız bir şekilde devam edeceği duyuruldu. açıklama da şu ifadelere yer verildi;

“Çukurova Bölgesinin büyük bir kısmını oluşturan ilimizde yılın dört mevsiminde sürekli tarım ürününün üretilip gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışına ihraç edilmesi nedeniyle sürekli tarım işçisi sirkülasyonunun yoğunluk kazandığı, bu tarım işçilerinin ise özellikle üstü açık kamyon ve kamyonet türü araçların kasalarında ya da yasalarımızda belirtilen standartlara uygun olmayan araçlarla taşındıkları görülmektedir. Tarım işçilerinin güvenli olmayan araçlarla taşınması sırasında ortaya çıkan trafik kazalarında can ve mal kayıpları yaşanmaktadır. Tarım işçilerinin güvenli araçlarla taşınmasını sağlamak, olası trafik kazalarında can ve mal kayıplarını en aza indirmek amacıyla İl Emniyet Müdürümüz Sayın Zafer Aktaş’ın talimatları ile Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerce tarım işçilerini taşıyan servis araçları üzerinde denetimlerimiz aralıksız devam etmektedir. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan çalışmaların etkinliğinin arttırılabilmesi ve olası trafik kazalarında can ve mal kayıplarını önlemek için tarım sektöründe faaliyet gösteren kişi ya da kuruluşlarımızın güvenli olmayan ve standart dışı araçlarla tarım işçilerinin taşınmasına izin vermemeleri gerekmektedir. Servis araçları ile ilgili denetimlerimize aralıksız devam edilerek vatandaşlarımızın güvenliğini tehlikeye atacak taşımalara asla izin verilmeyecektir.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2