banner6

Tarım işçilerinin yevmiyeleriyle birlikte iş yükü de arttı

Adana’da tarım işçilerinin yevmiyesi 216 lira oldu. Ancak bu artışın yüzde 10’nu ise işçiler elçilik payı altında elçilere bırakıyor.

Tarım işçilerinin yevmiyeleriyle  birlikte iş yükü de arttı

BAYRAM BULUT/ÖZELHABER

ADANA (İLKHABER) - Adana’da tarım işçilerinin yevmiyesi 216 lira oldu. Ancak bu artışın yüzde 10’nu ise işçiler elçilik payı altında elçilere bırakıyor. Artan yevmiye ile birlikte işçilerin tarlalarda yaptıkları iş yükü de artıyor.

Yaz kış demeden tarlalarda emek veren tarım işçileri çalışmalarını sürdürüyor. İşçi temsilcileri ve işveren temsilcileri arasında yapılan anlaşma ile birlikte tarım işçilerinin yevmiyeleri belirlendi. Bu belirlemeye göre, tarım işçilerinin aldıkları 150 liralık yevmiye yapılan son iyileştirme ile 216 lira oldu. Ancak bu artışın yüzde 10’nu ise işçiler elçilik payı altında elçilere bırakıyor.

Çukurova Tarım Aracıları (Elçiler) Derneği, Akdeniz İhracatçı Birlikleri, Ceyhan Tarım Elçileri Ve İşçileri Derneği, Adana Çiftçiler Birliği Derneği Yüreğir Ziraat Odası, Mersin Güvencesiz İşçiler Derneği, Dörtyol Mevsimlik Tarım İşçileri Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği, Adana Turunçgil Üreticileri Birliği, Erzin Mevsimlik İşçiler Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği, Tarsus Paketleme Ve Tarım İşçileri Derneği başkanlarının imzasını taşıyan protokol ile bu antlaşma resmileştirildi.

Tarım işçileri yapılan bu zamdan memnun kaldıklarını belirtti. Çalışma şartlarının ve yaşam koşullarının çadırlarda yaşamaları nedeniyle çok güç olduğunu söyleyen tarım işçileri, “Sabah güneşin doğuşuyla tarlada çalışmaya başlayıp akşam saatlerinde çadırlarımıza geliyoruz. Her şeyin fiyatının yüzde 100 arttığı bir ortamda, yevmiyemiz 110 lira olan yevmiye, bu yıl 150 lira çıktı. Son olarak Temmuz ayında alınan kararla elçilik payı dahil yevmiyelerimiz 216 liraya çıkartıldı. Ama yevmiye arttıkça maalesef iş yükümüz artıyor. Çünkü tarla sahibi az işçi çalıştırıyor” ifadelerini kullandılar.

 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER