banner6

Tarım yeniden ekonominin lokomotifi olmalıdır

CHP Adana Milletvekili ve Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde  Adana çiftçisinin ve tarım sektörünün yaşadığı sıkıntıları dile getirdi.

Tarım yeniden ekonominin lokomotifi olmalıdır

 ADANA (İLKHABER)- CHP Adana Milletvekili ve Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde  Adana çiftçisinin ve tarım sektörünün yaşadığı sıkıntıları dile getirdi.

  Tarımı yeniden ekonominin lokomotifi haline getirmek için başta Adana olmak üzere, tüm şehirlerdeki tarım sektörünün, sorunları tek tek incelenerek çözüm üretilmesi gerektiğini belirten Orhan Sümer, “Ülkemizde tarımın sorunlarını tartıştığımız bugünlerde memleketim Adana’nın ilçelerinde Tarım Faaliyetleri sürdüren vatandaşlarımız yıllardır sorunlarının çözülmesini bekliyor. Fakat iktidardan çiftçimizi tatmin edecek, tarımı canlandıracak bir hamle gelmiyor. Tarımı yeniden ekonominin lokomotifi haline getirmek için başta memleketim Adana olmak üzere, tüm şehirlerimizdeki, tarım sektörünün, sorunları tek tek incelenerek çözüm üretilmelidir. Ekonomik kalkınmanın en önemli ayağı kendi kendine yeten ve tarım ihracatı kuvvetli bir Türkiye yaratmaktır” dedi.

İlçelerin destek beklediklerine dikkat çeken Orhan Sümer, “Aladağ’da, İmamoğlu’nda, Tufanbeyli’de, Saimbeyli’de, Yumurtalık’ta Yüreğir’de Adana’nın tüm ilçelerinde tarımsal faaliyetle uğraşan çiftçilerimizin çözüm bekleyen sorunları var. Biz bu sorunların çözümü konusunda üzerimize düşen ne varsa sonuna kadar yapmaya hazırız. Her zaman çiftçimizin ve vatandaşımızın yanında olacağız. Bu noktada iktidarın tarıma bakış açısını değiştirmesi gerekiyor. Yatırım ve destekleme alanlarının başına tarım gelmediği sürece bunun ekonomiye yansımasını hep birlikte yaşamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Sümer açıklamasını şöyle sürdürdü;

 “Çiftçi Traktörüne haciz geldiği için toprağı sürmeyi bıraktı. 5 Milyon Hektardan fazla tarım arazisi maddi imkansızlıklar nedeniyle ekilemiyor.   Türkiye’nin dört bir yanı verimli topraklarla çevrili ancak biz yanlış tarım politikaları nedeniyle saman ithal eder duruma geldik. Bugün Ayçiçeğini Rusya’dan, Arpayı Ukrayna’dan, Buğdayı Amerika’dan, Mercimeği Kanada’dan, Nohutu Meksika’dan ithal eder duruma geldiysek yetkililerin ülkeyi nereden nereye getirdiklerini tartmaları gerekmektedir. Türkiye’nin acilen tarım reformuna ihtiyacı var”.

BAYRAM BULUT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42