banner6

Tarımın yol haritası Adana’da konuşuldu

TMMOB ZMO Adana Şubesi tarafından tarımdaki sorunlar ve çözüm önerilerinin ele alındığı Adana’da Tarım ve Geleceği Çalıştayı düzenlendi.

Tarımın yol haritası  Adana’da konuşuldu

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - TMMOB ZMO Adana Şubesi tarafından tarımdaki sorunlar ve çözüm önerilerinin ele alındığı Adana’da Tarım ve Geleceği Çalıştayı düzenlendi.

Çalıştayda bir konuşma yapan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana’nın tarımdaki önemine dikkat çekerek, “Dünyanın en önemli üretim sahalarından biri olan Çukurova, binlerce yıllık geçmişiyle dün olduğu gibi bugün de ekonomik ve stratejik önemini korumaktadır. Ülkemizdeki turunçgilin yüzde 30’u, kavunun yüzde 12’si, karpuzun yüzde 25’i, marulun yüzde 23’ü, soya ve yer fıstığının yüzde 57’ye yakını ilimizce üretilmektedir. Bununla birlikte dane mısır, yağlık ayçiçeği ve pamuk da önemli bitkisel ürünler arasında boy göstermektedir” dedi.

Adana’nın tarımsal üretim değeriyle Türkiye’de 6.ncı sırada yer aldığını belirten Vali Demirtaş, “Yılda yer yer iki ürün alınan bu bereketli topraklarda neredeyse yetişmeyen tarım ürünü yoktur. Dolayısıyla tarım, bu toprakların can damarıdır. Öyle ki 2018’de 6.76 Milyar TL’si bitkisel üretim olmak üzere, toplam 9.76 Milyar TL’lik tarımsal üretim değeriyle Adana, Türkiye’de 6. sırada yer almıştır. Aynı dönemde gıda ve tarım ihracatımız da 536 milyon $ olarak gerçekleşmiştir. Yani ilimizin toplam ihracatının % 27’sini gıda ve tarım sektörü oluşturmuştur” diye konuştu.

Kentte tarım sektörü için yapılan çalışmalara değinen Vali Demirtaş, şöyle konuştu;

“Bu noktada Bakanlığımızın tarım sektörüne sağladığı kaynaklarla ilimizde üretimden hasada, işlemeden satışa her aşamada üreticimizin alın terini desteklediğimizi de özellikle ifade etmek istiyorum. Bu kapsamda 2016 yılında 280 milyon TL olan nakit tarımsal destekleme ödemeleri, 2017 yılında 380 milyon TL’ye, 2018 yılında ise 440 milyon TL’ye ulaşmıştır.

Adana’da tarımın geleceğine şimdiden yön veriyor ve hep birlikte yol haritasını çiziyoruz. Topraklarımızın ülke tarımına ve ekonomisine yaptığı katkıları daha üst seviyelere çıkarmak için, özellikle Aşağı Seyhan ve Ceyhan Sulama Projesinden başlayarak, tüm projelerin açık sistemden kapalı basınçlı sulama sistemine dönüştürülmesiyle ilgili olarak, gerekli çalışmaları yapıyoruz. Bu meyanda Yedigöze sulama sahasının tamamlanmasıyla da 75 bin hektarlık alanı daha sulamaya açacak; sulanabilir tarım arazilerimizin oranını %86'lara ulaştıracağız.

Malumunuz ilimizde tarım sektöründe kümelenme yoluyla rekabet gücünün artırılması ve seracılığın geliştirilmesi için de ilk adımlarımızı attık. Bu kapsamda Karataş Bebeli Mahallesi’nde 3.184 dekar alanda “Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi”nin kurulması yönündeki faaliyetlerimizi tamamlayarak alt yapı çalışmalarımızı başlattık.

Diğer yandan tarla balıkçılığı konusunda da Karataş Adalı Mahallesinde 6.500 dekar mera alanında Tarıma Dayalı İhtisas Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi kurulmasını planladık. Projeyle toprak havuzlarda tarla balıkçılığı yapacağız. Proje sahasındaki işletmeler ve yan faaliyet kolları ile birlikte yaklaşık 2.000 kişiye istihdam sağlayacağız. Proje sahasındaki üretimle uygun kapasitede su ürünleri işleme tesisleri ve soğuk hava depoları kuracağız.

Yine ürettiğimiz ürünleri işleyeceğimiz ve ciddi bir katma değer oluşturacağımız Gıda İhtisas OSB’de de önemli bir aşamayı geride bıraktık. Sarıçam ilçemizde 1.820 dekar alanda hayata geçireceğimiz Gıda İhtisas OSB’de yer seçim çalışmalarının ardından ÇED sürecini de tamamladık. Diğer aşamaları da yakın zamanda tamamlayarak Gıda İhtisas OSB’yi Adana’mıza kazandıracağız.

Ayrıca serada muz yetiştiriciliğinin bölgemizde yaygınlaştırılması amacıyla da yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Bu alandaki çalışmalarımızı da önümüzdeki dönemde OSB çatısı altında toplayacak ve kuracağımız Muz Seracılığı OSB ile ülkemizin muz ithalatçısı olmaktan çıkmasına katkı sağlayacağız. Çiftçimizin, üreticimizin, sanayicimizin her türlü sorunuyla yakından ilgilenecek; her zaman onların yanında olacağız”

TMMOB ZMO Genel Başkanı Özden Güngör ise ziraat mühendisleri olarak önemli görev üstlendiklerini belirterek, “Bizim görevimiz ülkemizin tarımdaki sorunlarını gündeme taşımak ve kamuyu bilgilendirmektir.  Bu ülke hepimizin.. Ziraat mühendisleri olarak tarım ürünlerinin durumu, sıkıntıları ve çözüm önerilerini sitemizde yayınlıyoruz. Bugün tarım alanında sulamada, tarım arazilerinde, mera arazisi, girdi maliyetlerinde, eğitimde sıkıntı var. Hayvancılık sıkıntıda.. Köylerde genç nüfusumuz kalmadı. Destekler yetersiz ve zamanında ödenmiyor. Tüm bunları raporlar halinde bakanlığa sunmaktayız. Eğitimde de sorunlar var. Dün YÖK'ten yazı geldi. Ziraat Fakültesi bölümlerini başka fakültelere ekleyeceklermiş. Yani Ziraat Fakültesi Ekonomi Bölümü’nü İktisat’a, Zootekni’yi Veteriner Fakültesi’nin alt bölümü olarak ekleyeceklermiş. ‘Köklü bir değişim yapacağız’ diyorlar. Fakülteleri darmadağın edecekler. Aklım almıyor. Birkaç rektör hocam var, onları hafta içi Ankara’ya davet edeceğiz. Görüşlerini alarak YÖK’ün kararına itiraz edeceğiz” diye konuştu.

ZMO Adana Şube Başkanı Abdullah Doğan da çalıştay hakkında şu bilgilere yer verdi;

“Ülkemizde tarımda arayışların gözlendiği günümüzde, bu çabalara Çukurova’dan/Adana’dan yerinden ve uygulamadan bir ses ve katkı verilmemesi büyük bir eksiklik olurdu. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubesi olarak, tarımla ilgili tüm kesimlerin (meslek örgütü, üretici örgütleri, akademi, kamu kesimi, kamu araştırma enstitüleri, özel sektör) katılımı ile bir günlük bir çalıştay yapmayı planladık.

Adana’nın ve Çukurova’nın tarımsal potansiyelini ortaya koymak, mevcut tarımsal üretim ve yapısını belirlemek, güncel tarımsal sorunları çözüm odaklı tartışmak, dünya ve ülkemizdeki çevresel, ekonomik ve sosyal gelişme eğilimleri ışığı altında geleceği kestirmek ve alınabilecek önlemler ve hazırlıklar konusunda fikir üretmeyi amaçladık.

Tarım topraklarından, Sulama ve İklim değişikliğine, sebze yetiştiriciliğinden hayvancılığa Adana için önemli ve öncelikli olduğu düşünülen 14 çalışma konusu belirlenerek tüm kurum ve kuruluşlarımız tek tek ziyaret edilerek belirlediğimiz çalışma guruplarına uzmanlık düzeyinde katılım sağlanılması istendi. Kurum ve kuruluşlarımızdan 14 çalışma gurubumuza toplam 245 uzman katılmıştır. Bu gün 14 masada yürütülen çalışmaların sonuçları raporlaştırılarak ilgili kesimlere yaygın bir şekilde ulaştırılacak kalıcı olarak yararlanmalarına sunulacaktır.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru ise tarımın öneminin her geçen gün daha da arttığına dikkat çekerek, “Artık tarımın önemi daha iyi anlaşılır hale gelmiş ki tarımın sorunlarını konuşur tartışır hale gelmişiz. Bugün tarım alanı tüm insanlığın ortak kullandığı bir alandır. Giyim, kuşam, araç olur veya olmaz ama gıda herkesin olmazsa olmazı bir alandır. Artan nüfus ile birlikte tarımın önemi daha da artacaktır. FAO’nun hazırladığı rapora göre 2050 yılında insan nüfusu 10 milyarı geçecek ve eğer bugünkü tarımsal üretimi yüzde 50’den daha fazla artırmazsak Dünya kıtlıkla karşı karşıya kalacaktır. Bu nedenle sorunlarımız konuşmalıyız ve çözüm üretmeliyiz” ifadesi kullandı.

NİCELİK ARTIYOR NİTELİK AZALIYOR

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Torun da Türkiye’de tarımın gelişmesinde ziraat mühendislerinin büyük katkılarının olduğunu ancak son yıllarda eğitiminde kalitenin giderek azaldığını gördüklerini söyledi.

Türkiye’deki üniversitelerde Ziraat Mühendisliği Fakülteleri’nin oldukça artırılması nedeniyle kalitenin azaldığını vurgulayan Prof. Dr. Torun, “Ülkemizde 44 fakülte var. Bunların 34’u aktif şekilde çalışırken 5 tanesi pasif durumda. Bu kadar fakültede eğitim-öğretim görüldüğü sistemde nicelik yeterli gibi gözükmekte ancak maalesef nitelik zaman içerisinde düşmekte. Yani diğer gelişmiş ülkelerdeki sayılarla kıyaslayınca, bizimle hemen hemen aynı nüfusa sahip Almanya’da oldukça daha az. Bu şekilde tarımın niteliğini artırmada eğitimin rolünü asla göz ardı etmemeliyiz” dedi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42