Taşova: Türkiye’de bugüne kadar saptanan coronavirüs olgusu yoktur

Tüm dünyada paniğe neden coronavirüs hakkında konuşan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, “Bu hemen ülkemizde çok çabuk önlem alındı. Laboratuvarlar hazırlandı. Güncellenen vaka tanımları doğrultusunda 2019-nCoV hastalığı olası olan kişilerden numune alınmakta ve tanıyı teyit için gerekli incelemeler yapılmaktadır. Ülkemizde bugüne kadar saptanan 2019-nCoV olgusu yoktur” dedi.

Taşova: Türkiye’de bugüne kadar  saptanan coronavirüs olgusu yoktur

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Tüm dünyada paniğe neden coronavirüs hakkında konuşan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, “Bu hemen ülkemizde çok çabuk önlem alındı. Laboratuvarlar hazırlandı. Güncellenen vaka tanımları doğrultusunda 2019-nCoV hastalığı olası olan kişilerden numune alınmakta ve tanıyı teyit için gerekli incelemeler yapılmaktadır. Ülkemizde bugüne kadar saptanan 2019-nCoV olgusu yoktur” dedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, Çin kaynaklı olmasına rağmen dünyanın birçok bölgesinde görülen ve hızla yayılan Corona virüsüne karşı Adanalıları bilgilendirmek ve korunma yollarına dair yöntemleri aktarmak amacıyla konferans düzenledi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda düzenlenen konferansta Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, ‘YENİ KORONAVİRÜS; CORONAVİRUS’ hakkında bilgi verdi.

Panelin açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Uzm. Dr. Rıza Mete, Sağlık Günleri programının dışında bir program yaptıklarını belirterek, “Son günlerde gündemde yoğun bir şekilde yer alan Coronavirüs konusuna değinmek istedik. Ciddi bir virüs salgını. Bu yorumlar değişik ve bu konuda bilimsel olarak tartışacağız. Bu konuda Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Yeşim Taşova hocamız değinecek” dedi.

Ardından Corona virüsü hakkında konuşan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, ”Türkiye’de ilk kez Coronovirüs ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapılıyor. Çok çok önemli çünkü ortalıkta dolaşan o kadar çok bilgi kirliği var ki özellikle sosyal medyada dolayısıyla yaptığımız bu toplantı çok önemli” dedi.

Temizliğin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Taşova, “Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Coronavirüs (2019-nCoV) için de geçerlidir. Sık sık doğru el yıkamalı, hasta kişiler ile yakın temastan kaçınmalı, arada en az bir metre olmalıdır” diye konuştu.

Özellikle 65 yaş üstü ve bazı hastalaların daha dikkatli olması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Taşova, “65 yaş üstü, genç çocuklar, gebeler, kronik hastalığı olanlar, kalp, akciğer, karaciğer, böbrek hastalığı, şeker hastaları vb. Bağışıklığı baskılanmış kimseler, kanser tedavisi alanlar, AIDS hastaları, kortizon tedavisi alanlar riskli kişilerdir. Ülkemizde bugüne kadar saptanan 2019-nCoV olgusu yoktur” ifadesi kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2