banner6

TEDAŞ: işten çıkarılmada yüklenici firmaya müdahalemiz sözkonusu değildir

Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ. (TEDAŞ), kuruluşlarının, firma bünyesinde görev yapmakta olan personellerin işten çıkarılmaları konusunda herhangi bir müdahalesinin söz konusu olmadığını bildirdi.

TEDAŞ: işten çıkarılmada yüklenici firmaya müdahalemiz sözkonusu değildir
 TEDAŞ: işten çıkarılmada yüklenici firmaya müdahalemiz sözkonusu değildir

 

 

  ADANA (İHA) - Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ. (TEDAŞ), kuruluşlarının, firma bünyesinde görev yapmakta olan personellerin işten çıkarılmaları konusunda herhangi bir müdahalesinin söz konusu olmadığını bildirdi. 

  TEDAŞ'tan yapılan açıklamada, son zamanlarda bazı gazeteler ile internet ortamındaki sitelerde çıkan haberlerde, Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. Adana İl Müdürlüğü bünyesinde yüklenici firmada çalışmakta olan 48 personelin hukuksuz bir şekilde işten çıkartıldığı, birçok işçinin içeride hala alacaklarının olduğu, yapılan kanunsuz davranışların TEDAŞ'ın gözetiminde yapıldığı iddia edildiği belirtildi.

  Adana İl Müdürlüğü hizmet sahası içerisinde bulunan müşterilerden elektrik borcunu süresinde ödemeyenlere 2. ihbarname dağıtımı, enerji kesme-açma yapılması işinin ihalesinin 24 ay süreli olarak yapıldığını, Net Enerji-Taç Elektrik Ortak Girişiminin, 20 Nisan 2010 tarihinde işe başlatıldığı hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  "Yüklenici firma, Adana İl Müdürlüğüne başvurarak müşterilerimizin ödemelerini zamanında yapmaları nedeniyle verilen kesme ve bağlama iş sayısının azaldığını, bu nedenle sözleşmenin ilgili maddeleri gereği, iş azaltmasına gitmek istediğini belirterek, 15 personel ve 2 araç azaltmayı talep etmiştir. Sözleşmesine göre yapılan bu talep İl Müdürlüğümüzce uygun görüşle gönderilmiş ve iş azalmasına karşılık gelen 15 personelin çıkarılmaları konusunda gerekli olur verilmiştir.

  Yüklenicinin personel ve araç azaltma işlemini durdurması için, 2-3-5-6 Aralık 2011 tarihlerinde Yüklenici firma personellerinden Adana merkez ilçelerde görev yapmakta olan 48 çalışanın işe çıkmadığı, yüklenici firma Net Enerji-Taç Elektrik ortak girişimi tarafından toplu halde işe çıkmayan bu personeller hakkında disiplin işlemi yapıldığı ve işe çıkmayan personellerin işten çıkartıldığının bildirildiği belirtilen açıklamada, "Kuruluşumuzun firma bünyesinde görev yapmakta olan personellerin işten çıkarılmaları hususunda herhangi bir müdahalesi söz konusu değildir" denildi.

  Yüklenici firmaya hak ediş ödemesi yapılabilmesi için öncelikle firma tarafından önceki aya ait personel maaşlarının ödenmiş olduğunun belgelenmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, şunlara dikkat çekildi:

  "Şirketimizce ücret ödemelerinde aksama olmaması için, Ağustos 2011 dönemi hak edişinden itibaren çalışan personelin ücretlerinin öncelikle ödenmesi, varsa diğer alacaklarımızın sonraki hak edişlerden veya sözleşme kapsamında vermiş olduğu Teminat Mektubundan tahsil edilmesi talimatı verilmiştir.

  Yüklenici bünyesinde çalışmakta olan personelin maaşları banka hesaplarına yatırıldıktan sonra kalan hak ediş miktarı yükleniciye ödenmiş olup, 4 aylık maaş ödenmemesi söz konusu değildir. Bugün itibarıyla Şubat ayı maaşları dahil çalışılan aylara ait tüm ücret alacakları ilgililerin hesaplarına yatırılmıştır.

  Yapılan açıklamalar doğrultusunda, işe gitmedikleri gerekçesiyle yüklenici firma tarafından işten çıkarılan yüklenici çalışanlarının iddia ettiği gibi, işten çıkarılmalarında kuruluşumuzun herhangi bir yaptırımı bulunmamakta olup, işin sözleşme ve şartnamesine göre yürütülmesine özen gösterilmekte, tespit edilen eksiklik ve aksaklıklarda yüklenici firmalara gerekli cezai yaptırımlar uygulanmaktadır."

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42