banner6

Tehlike sokakta!

Covid-19 nedeniyle kullanılan koruyucu maskeler gelişi güzel sokaklara, kaldırımlara atılıyor.

Tehlike sokakta!

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Covid-19 nedeniyle kullanılan koruyucu maskeler gelişi güzel sokaklara, kaldırımlara atılıyor.

Koronavirüs salgının ardından maske kullanımı artarken, kullanılmış birçok maske ve eldivenin sokaklara, toplu taşıma araçlarının bulunduğu duraklara atılıyor. Toplum sağlığı içi tehlike yaratan bu kişiler, gelişi güzel maske atmaya devam ediyor..

GELİŞİ GÜZEL ATILIYOR

Koronavirüs vakalarının sayısı artmaya devam ederken, salgın için önlem amaçlı takılan eldiven ve maskelerin sokaklarda yerlere atılması dikkat çekti. Kullanılmış maske ile eldivenlerin yere atılmış olduğu görülürken, atık olan bu ürünler koronavirüs salgınının olduğu bir dönemde hijyen açısından da tehlike yaratıyor.

HERYERDE GÖRÜLÜYOR

Kentin birçok yerinde görülen bu manzaraların ardı arkası kesilmiyor. Yerlere gelişi güzel atılan maskelerin yanı sıra birde yollardaki demir korkuluklara kullanılmış maskeler asılıyor. Uzmanlar, yere atılan maske ve eldivenlerin üzerinde yeterli virüs yükü varsa tutan kişiyi hasta edebileceğini belirterek, "Yere atıldığı zaman, atılan maskenin üzerinde yeterli miktarda virüs yükü varsa tutan kişiyi kontamine edebilir ve hastalandırabilir.” ifadelerine yer veriyor.

HASTALIĞIN YAYILMASI

Koronavirüs Covid-19 Pandemi süreci devam ederken birçok vatandaş ise, hala maske kullanmamakta direniyor. Maskeyi koluna, çenesinin altına takanlarda bulunuyor.  İnsanların bilinçsizce maske kullanımı ve maskeleri yerlere atmaları hastalığın daha fazla yayılmasına neden olabiliyor.

KESİNLİKLE ÇÖPE ATILMALI

Uzmanlar, maskeleri bir poşetin içerisine atarak kapalı çöp kutularına atılmasının gerektiğini şöyle anlatıyor, “Mümkünse bir poşet alıp o poşetin içine atın. Atarken de yanlarından içe doğru kapayıp öyle atalım. Çünkü böylece içerideki virüs partiküllerini en azından dışarıya bulaştırmamış oluyorsunuz. Kesinlikle kapalı çöp kutularına atalım.”

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ

Sokaklarda gördükleri atık maske ve eldiven konularına tepki gösteren vatandaşlar, bu tepkilerini sosyal medya üzerinden dile getiriyor. İnsanların sokaklara attıkları maskeleri vicdansızlık olarak yorumlayan sosyal medya kullanıcıları, bu durumun gerçekleştirenleri uyarıyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2020, 17:19

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER