banner6

Tekstil ve konfeksiyon sektörü 938 Bin kişiye istihdam sağlıyor.

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, tekstil sektöründe 413 bin kişinin, konfeksiyon sektöründe ise 525 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi.

Tekstil ve konfeksiyon sektörü  938 Bin kişiye istihdam sağlıyor.

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, tekstil sektöründe 413 bin kişinin, konfeksiyon sektöründe ise 525 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi.

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana’nın Tekstil ve Hazır Giyim sektörlerinin önemli bir marka ve üretim merkezi konumunda olduğunu belirtti. Bu nedenle Çukurova Tekstil ve Hazır Giyim Fuarı’nın bölge için büyük önem taşıdığına dikkat çeken Kıvanç, “Bu fuarda, sektördeki önemli üretici ve ihracatçı firmaların ürünleri sergileniyor. Bölge üreticileri için bu fuarı, önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Bu vesileyle fuarın hazırlanmasına emeği geçenlere tek tek tekrardan teşekkür ediyor,.” dedi.

Tekstil ve hazır giyim sektörü dünyada gerek üretim sürecinde yaratılan katma değer, gerekse ihracat gelirleri içindeki yüksek payı nedeniyle birçok ülke için önemli sektörlerden birisi konumunda olduğunu söyleyen Kıvanç, “Gelişmiş ülkelerin sanayileşme sürecine önemli katkısı olan tekstil ve hazır giyim sanayi, günümüzde de gelişmekte olan ülkelerin ekonomik kalkınmalarında benzer bir rol oynamaktadır. Nüfus ve gelir artışına bağlı olarak tekstil ve hazır giyim sektörünün temel girdisini oluşturan elyafın yıllara göre tüketimi önemli oranda artış gösterdi. 1980 yılında kişi başına 6,6 kilogramdan, 2007 yılında 10,9 kilograma çıktı. 2023 yılında ise bu rakamın kişi başına 13,2 kilograma çıkması öngörülüyor. Bu da demek oluyor ki tekstil ve konfeksiyon sektörlerinin üretim ve ticareti, artacaktır.” diye konuştu.

Söktürün önemini özetleyen Kıvanç, “Türkiye’de tekstil ve konfeksiyon sektörünü bir arada aldığınız zaman istihdamın yüzde 6.6’sını tek başına karşılıyor. İmalat sanayinin de ise yüzde 26’sını tekstil ve konfeksiyon sektörleri oluşturuyor.  Rakamlara baktığımızda ise;  tekstilde 413 bin kişi, konfeksiyon sektöründe de 525 bin kişi  istihdam ediliyor. Tekstil ve konfeksiyon sektörü şu anda Türkiye’de cari açık vermeyen, 185’in üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiren, yılda 16 -17 milyar dolar ihracat fazlası veren tek sektördür. Dikkatinizi çekmek isterim ki, tekstil ve konfeksiyon sektörünün ortalama ihracat fiyatı Türkiye ortalama ihracat fiyatının en az 10 kat üzerindedir. Türkiye’deki en çok katma değer üreten sektör tekstil ve konfeksiyon sektörüdür.” diye konuştu.

“Biz, üretim yaptığımız fabrikaları büyütmek, daha çok üretmek, daha çok istihdam sağlamak, daha çok ihracat yapmak istiyoruz.” diyen Kıvanç sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bunu daha iyi yapabilmek için de katma değerimizi artırmak, daha yüksek katma değerli işler gerçekleştirmek istiyoruz. Bunun için marka yaratmak, yarattığımız markalarla üretmek ve ihracat yapmak istiyoruz. Bu bağlamda bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Çukurova Tekstil ve Hazır Giyim Fuarı bölgemiz için büyük önem taşıyor.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER