banner6

Tescilli şalgamın adresi “Seyyarın Şalgamı”

Adana denilince akla ilk kebap, ardından ise kebabın yanında olmazsa olmaz şalgam gelir. Adana’da her derde deva olan şalgam suyu hemen hemen herkesin tükettiği lezzetli içecek olarak karşımıza çıkar.

Tescilli şalgamın adresi “Seyyarın Şalgamı”

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Adana denilince akla ilk kebap, ardından ise kebabın yanında olmazsa olmaz şalgam gelir. Adana’da her derde deva olan şalgam suyu hemen hemen herkesin tükettiği lezzetli içecek olarak karşımıza çıkar.

Tüm Türkiye’de bilinen ve sevilen Adana’nın meşhur içeceği şalgam, işin ehli ustalarının elinde her geçen gün daha lezzetli kıvama ulaşıyor ve tüm ülkeye gönderiliyor.

Adana’da yılların şalgam üreticisi olarak bilinen ve 30 yıldır şalgam yapan Ramazan Tilki, kırmızı pancardan elde edilen şalgam suyu, vitamin ve mineral yönünden de oldukça zengin olduğunu, ancak tadının ise yapılma yönteminden geçtiğini belirterek, ‘’Şalgam bizim işimiz ve her zaman söylüyoruz; fabrika değil ev yapımı şalgam’’ diyor.

İyi bir şalgamın ağızda unutulmaz bir lezzet bıraktığını belirten Ramazan Tilki, yaz aylarında üretilen şalgamın 10 gün gibi kısa bir sürede içmeye hazır hale geldiğini Adana’da ürettiği ev yapımı şalgamını ise tüm Türkiye’ye gönderdiğini ifade ediyor.

Adanalıların, her derde deva diye içtiği şalgam suyunun vücuda bilinen birçok faydasının olduğunu ifade eden Ramazan Tilki, “Şalgam suyu her derde devadır. Özellikle antioksidan özelliğini bilmeyen yoktur. Bununla birlikte iştahı açar, vücuttaki toksinleri atarak hücreleri yeniler, mide ve karaciğere iyi gelir. Ayrıca hazmı kolaylaştırır. Özellikle kış mevsiminde soğuk algınlığı ve gribe karşı iyi gelir. Tabi yüksek tansiyon hastalarının şalgam suyunu fazla tüketmemesi gerekir” diye konuştu.

Adana’da merkezde ‘Seyyarın Şalgamı’ adıyla marka tescilli üretim yapan Ramazan Tilki, fabrikasyon üretimle, belirli miktarda üretilen şalgam arasında lezzet yönünden büyük bir fark olduğunu, ev yapımı şalgamın yalnızca, mor havuç, su, tuz ve bulgur unu (setik) ile mayalandırıldığını ifade ediyor.

Ramazan Tilki, “İyi şalgam içmek isteyenler bize uğruyor. Bizi biliyorlar ve daima geliyorlar. Bizim şalgam ev yapımı tamamen doğal. Hiçbir katkı maddesi içermiyor. Fabrikasyon üretimde ise şalgamın raf ömrünü uzatmak için çok sayıda kimyasal kullanılıyor. Zaten ev yapımı şalgam belirli miktarda üretildiği için sadece doğal olarak hazırlanıyor. Ürettiğimiz şalgamı içenler, tuz oranı, kıvamı ve lezzeti ile büyük keyif alıyor.” Dedi.

Şalgamın kilo vermeye de yardımcı olduğunu dile getiren Seyyarın Şalgamı Ramazan Tilki, “Şalgam suyunda bol miktarda lif bulunmakta.. Yani zengin lif barındırdığından şalgam suyu bağırsakların iyi çalışmasını sağlayarak, kilo vermeye yarımcı olur. Bağırsaklarda meydana gelecek olan kötü bakterilerin de önüne geçerek bağırsak hastalıklarını engeller. Kabızlığın giderilmesine de yardımcı olan şalgam suyu bu sayede kilo vermeye de yardımcı olur.

Ayrıca önümüz kış mevsimi ve soğuk kış günlerinde tam bir şifa kaynağıdır. Şalgam suyu yüksek miktarda C vitamini içermesi nedeniyle grip ve soğuk algınlığını engeller. Kış aylarında gribe yakalanmak istemiyorsak şalgam suyu tüketmekte fayda var.” ifadesi kullandı.

Babadan devraldığını mesleği 30 yıldan bu yana devam ettirdiğini belirten Ramazan Tilki, Adana’nın yanı sıra şehir dışından da talepler olduğunu, ürettikleri şalgamı yurtdışından gelen gurbetçilerin de beğenerek içtiklerini ve Hollanda, Almanya, Belçika, Finlandiya gibi ülkelere götürdüklerini söylüyor.

İyi bir şalgamın kalitesinin yapımında gizli olduğuna dikkat çeken Ramazan Tilki, “Şalgamın kalitesi yapımında gizlidir. Kırmızı havuç, su, tuz, şalgam turpu ile mayalanması için bulgur unu (setik) ve ekmek mayası kullanılan şalgam halk arasında özellikle hazmı kolaylaştırdığı için tercih ediliyor. İyi bir şalgam için 15 günlük mayalanma süresinden geçmesi gerekiyor. Ben ‘fabrika değil, ev yapımı’ şalgam üretiyorum. Böylece de her zaman aynı tat ve lezzetle üretim yapıyorum.

Ayrıca şalgam yaparken, havucundan, mayasına, suyundan tuzuna, şalgam turpundan kurulma aşamasına kadar her şeyi büyük titizlikle takip ediyorum. Bizim ürettiğimiz şalgamı içenler başka şalgamı beğenmiyor. “

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42