banner6

“Tıp Fakültesi Mardin’in hakkıdır”

Mardin Sivil Toplum Platformu Başkanı ve Üyeleri Küresel Gazeteciler Konseyi Mardin İl Temsilcisi Adnan Avuka’yı ziyaret etti

“Tıp Fakültesi Mardin’in hakkıdır”

 MARDİN(İLKHABER)-Merkezi Ankara’da bulunan Küresel Gazeteciler Konseyi’nin, Mardin İl Temsilciliğine atanan Adnan Avuka’yı Mardin STK Temsilcileri ziyaret ederek, hayırlı olsun dileğinde bulundu.    Mardin PTT Baş Müdürü Abdulkadir  Karaboğa ve Mardin Toplumsal Platformu  sekretaryası Başkanı Dr. Ahmet Ceylan, İlim Yayım Cemiyeti Başkanı Necmeddin Başboga ile Memur-sen Başkanı Eyyüp Değer’i Küresel Gazeteciler Konseyi Mardin il Temsilcisi Adnan Avuka, Temsilcilik Bürosunda ağırladı.

Avuka Genel Merkez temsilcilerine teşekkür ederek,  “Benim KGK Mardin il Temsilciliğine atanmam Genel Merkezin takdiridir. Kendilerine teşekkür ediyorum. Tek amacım meslektaşlarıma yararlı olmaktır. Yarım asırdan fazladır gazetecilik yapıyorum. Mardin’i asla terk etmedim. Mardin’i ve insanlarını çok seviyorum. Bugüne kadar meslek hayatımda  hep ülkem ve Mardin için çalıştım. Bundan sonra da öyle olacak” dedi.

TIP FAKÜLTESİ MARDİN’İN HAKKI

Mardin Sivil Toplum Platformu Başkanı Dr. Ahmet Ceylan, ziyarette Mardin ile ilgili görüşlerini belirterek, “Tıp Fakültesi Mardin’in hakkıdır. Mutlaka kurulması gerekir” dedi.

Dr. Ceylan konuyla ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi:

“Mardin İli 858.049 nüfusu ile Türkiye’nin 26. büyük şehridir. Bütün büyük şehirlerde Tıp Fakültesi olmasına ve şiddetle ihtiyaç bulunmasına rağmen Mardin’de yoktur.  

Mardin’e ek olarak Viranşehir, Ceylanpınar, Cizre, İdil, Silopi gibi toplam nüfusu 700 bini aşan çevre ilçelerin de sağlık hizmeti için zaman-zaman Mardin’e geldikleri bir olgudur. Bu durumda 1.500.000’in üzerinde nüfus 3. basamak sağlık hizmeti olan Tıp Fakültesine ihtiyaç duymaktadır.

Ayrıca Irak’tan ve Suriye’den azımsanmayacak sayıda kişinin tedavi amaçlı Mardin’e geldikleri bir olgudur. Suriye’de durumun normalleşmesi ile hemen sınıra bitişik ve Mardin’e 60 km uzaklıkta nüfusu bir milyonun üzerinde olan Kamışlı’nın da ciddi şekilde sağlık hizmetine ihtiyaç duyduğu görülmektedir.

Türkiye’de 60 ilde 111 Tıp Fakültesi olmasına rağmen 26. Büyük şehir olan Mardin’de olmaması büyük bir eksikliktir.

Her yıl tüm poliklinikler itibariyle Mardin’de 4.366.660 adet muayene yapılmakta, bunların 30 bini başka yere sevk edilmektedir.  Bu sevklerden 1958 tanesinin acil servislerden çevre illere yapılması ciddi bir sağlık hizmetine ihtiyaç olduğunu göstermektedir.

Rakamlardan açıkça anlaşılacağı gibi Mardin’de Tıp fakültesinin açılması bir zaruret halini almıştır.”

Avuka Sivil Toplum Kuruluşu Platformu üyelerine teşekkür ederek birkaç ay önce “Mardin Mektubu” başlığıyla yazdığı yazının bir nüshasını Başkan Ceylana’a vererek teşekkür etti.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER