banner6

‘Tiyatrolar Günü’ kutlanmadı

Adana'da tiyatrocular, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nü kutlamama kararı aldı. KESK-Kültür ve Turizm Emekçileri Sendikası (Kültür Sanat-Sen) Adana Şube üyeleri Adana Devlet Tiyatroları önünde bir araya gelerek tepkilerini dile getirdiler.

‘Tiyatrolar Günü’ kutlanmadı

‘Tiyatrolar Günü’ kutlanmadı

 

Halil İbrahim UĞUR

 

 

ADANA- (İLKHABER) Adana'da tiyatrocular, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nü kutlamama kararı aldı. KESK-Kültür ve Turizm Emekçileri Sendikası (Kültür Sanat-Sen) Adana Şube üyeleri Adana Devlet Tiyatroları önünde bir araya gelerek tepkilerini dile getirdiler.

 

Adana Devlet Tiyatrosu önünde toplanan Devlet Tiyatrosu oyuncuları, kutlama yerine TÜSAK'ı protesto etti. Grup adına basın açıklaması yapan Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Sema Öner Kelav, 61 yıldır dünyanın kutladığı 27 Mart Tiyatro Bayramı'nın en önemli parçasının bildiri okunması olduğunu belirterek, "Biz bu bildiriyi okumayı reddediyoruz. Hiçbir bildiriyle kutlayacak, bu sevinci yaşayacak durumda değiliz. Ülkem adına üzüntü ve kaygı duyuyorum.” dedi.

 

“TİYATROCULAR OLARAK SUSMAYACAĞIZ”

Devlet Tiyatroları’nın kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirten Sema Öner Kelav, tiyatrocuların varlık sebeplerinin yaptıkları işlerle gündeme gelmesi gerektiğinin altını çizdi. Sema Öner Kelav, “Ama ne yazık ki böyle değil. Ne yazık ki yaptıklarımızla, ortaya koyduğumuz emekle, Türkiye'nin dört bir yanına yaptığımız turnelerle, 6 bini aşkın oyunla, 623 adet oyuncusuyla bunca oyunu paylaşan, bunca oyunu üreten, çalışan bu kurumun kapatılmasına anlayış ve hoşgörü gösteremeyiz. Bunun karşısında duracağız. Bunun karşısında hep birlikte duracağız, susmayacağız” dedi.

 

“SOKAK SANATÇILARINA BASKI VE TACİZ YAYGINLAŞTI”

27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü kutlamama kararı aldıklarını belirten Sema Öner Kelav, “İnsanlığın ortak mirası olan kültürel ve tarihi dokular, saygısız bir talan furyası ile karşı karşıya. Sanat eğitimi niteliksizleştirilirken, sanatın üretildiği yapılar ya alışveriş merkezine ya da karakola dönüştürüldü. Emek sinemasını bu uğurda yıktılar. Sokak sanatçılarına karşı baskı ve taciz giderek yaygınlaştı. Özel tiyatrolar, sadakaya bağlanarak, baskıya uğradı.” diye konuştu.

 

“AVRUPA ÖRNEĞİ ÇARPITILIYOR”

Avrupa’dan gösterilen örneklerin çarpıtıldığını iddia eden Sema Öner Kelav, “Biz biliyoruz ki, Avrupa’nın neresine giderseniz gidin, küçük ölçekli yerleşim birimleri dahil olmak üzere her yerde tiyatro ve opera binaları var. Bunların kimi yerel yönetimlere bağlı, kimi de ulusaldır yani bizdeki devlet tiyatrosu gibi, devlet desteklidir. Böylece insanlara rahatça ve çok cüzi fiyatlara oyunları izleme fırsatı verirler. Tiyatroyu desteklemek ülkenin gelişmişlik düzeyini gösterir.” dedi.

 

“TÜSAK TASLAĞI GERİ ÇEKİLMELİ”

Türkiye Sanat Kurumu Yasa Taslağı’na (TÜSAK) da sert tepki gösteren Sema Öner Kelav, TÜSAK’ın sanatın halka ulaşmasını engellediğini ileri sürdü. Sema Öner Kelav, “TÜSAK taslağı geri çekilmeli ve bir an önce sanat alanında yaşanan sorunların çözülmesi gerekiyor. Başta Devlet Tiyatroları’nda ve Devlet Opera ve Balesi’nde, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı senfoni orkestraları, koro ve dans topluluklarında çalışan sanatçı, teknik personel ve memurların özlük, mali ve sosyal haklarına ilişkin sorunları biran önce giderilmesi gerekiyor. Misafir Sanatçılar ve Süreli sözleşmeli personellerin kadroya alınmasına ilişkin yasal düzenlemeler ivedilikle yapılmalı, mağduriyetlerin ortadan kaldırılması gerekiyor. Sanat kurumlarımızın özerkliği anayasal güvenceye alınmalı özel tiyatroların yaşamasını sağlayacak sağlıklı işleyen destekleme mekanizması kurulmalıdır. Halkın nitelikli ve erişebilir sanata ulaşabilmesinin önündeki engeller kaldırılarak, toplumun tüm üyelerine sanatın ulaştırılması sağlanmalıdır.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2014, 16:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42