Topacık: İnsanlık dışı katliamlar yaşanıyor

ASDA- Akdeniz Sosyal Dayanışma Eğitim Sağlık ve Kültür Vakfı tarafından, Gadir Hum Bayramı etkinlikleri çerçevesinde geniş katılımlı bir program düzenlendi.

Topacık: İnsanlık dışı katliamlar yaşanıyor

Topacık: İnsanlık dışı katliamlar yaşanıyor


 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- ASDA- Akdeniz Sosyal Dayanışma Eğitim Sağlık ve Kültür Vakfı tarafından,  Gadir Hum Bayramı etkinlikleri çerçevesinde geniş katılımlı bir program düzenledi.

Seyhan Belediyesi  Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen Gadir Hum Bayramı programının açılış konuşmasını yapan ASDA- Akdeniz Sosyal Dayanışma Eğitim Sağlık ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu adına Başkan Ali Topacık yaptı. Topacık, Alevilik tarihi ile ilgili bilgiler paylaştı. Tarihin tekerrürden ibaret olduğunu dile getiren Topacık, “Tarih boyunca gerçekler söylendi, söylenmeye devam ediyor ve söylenmeye devam edecektir. Ancak bu gerçekler karşısında  acizler ellerinde  bulunan güç ile  yakıp yıktılar. İnsanlık, kardeşlik katledildi. Dün Kerbela’da yaşanan insanlık dışı katliamlar maalesef bugünde Maraş’ta, Çorum’da, Sivas Madımak’ta, komşu ülkelerde ve en son komşumuz Suriye’de yaşanmış ve yaşanmaktadır.  Bizler bu katliamların durmasını istiyoruz. Bunlara sebep olanlara  fırsat verilmesin istiyoruz. “ dedi.

İslam Alemi üzerinde  oyunlar oynandığına dikkat çeken Topacık, “İçinde bulunduğumuz zorlu süreçte İslam Alemi üzerinde oynanan oyunlar her geçen gün açığa  çıkmakta ve bu oyunun merkezine mezhepsel düşünce oturtularak Aleviler üzerinde oyunlar kurgulanması tarihin tekerrür ettiğini göstermektedir. Sözde kendini İslam zan edenlerin  komşu ülkelerde yaptıkları  ise insanlık tarafından asla af edilmeyecektir ve asla af etmeyeceğiz.  Bizler de yaşamakta olduğumuz bu döneme tanıklık etmekteyiz.  Gözü dönmüş katiller Allah’u Ekber diyerek çoluk çocuk demeden, kadın erkek ayrımı yapmadan canice, vahşice insanlıkla bağdaşmayacak bir şekilde kıyım yapmaktadır. Bizler bu İslam’ı kabul etmiyoruz. Saf orijinal Peygamber efendimizin İslam anlayışını kabul ediyoruz.” diye konuştu.

Ardından  Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, bir konuşma yaptı. Sözlü konuşmasında Anadolu’nun hep Ehlibeyt’ten yana olduğunu savunarak sözlerini şöyle sürdürdü, “Peygaberimizden buyana, Anadolu hep mazlumdan yana olmuştur. Hep Hz Ali’den onun ailesinden yana olmuştur. Bu manada hakikaten milletimiz doğru bir zemindedir.  Tabi ki siyasi kutuplaşmanın da etkisiyle bazen mazlumluğumuz tutuyor. Bazen de kendimizi ifade etme noktasında,  kendimizi ifade etmemiz ters olabilir.  Ama burada meseleden sapmamak lazım. Mevcut dönemde siyasi hırslar Aleviliği ihmal etmiş olabilir.  O dönemleri biz gördük, Alevi istismarını. Siyasi iktidarlar çoğunluğunu temsil ettiği halklara da yanlışlar yapabilir. Bütün Sünniler birdir ifadesi ne kadar doğru. Bunu söylersek bütün Sünniler tarafından işlenen suçların taraftarı oluruz.”

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise, konuşmasında sevgi, barış, kardeşlik, yardımlaşma, dayanışma konularına dikkat çekti. Karalar, sözlerini şöyle sürdürdü, “Geldiğimiz süreçte,  sevgi , barış, kardeşlik, yardımlaşma, dayanışma hepsi Ortadoğu’nun en çok ihtiyaç duyduğu şeylerdir. Türkiye’de 2000’li yıllara kadar, kim kimin Aleviliği ile kim kimin Sünniliği ile, kim kimin Türklüğüyle uğraşırdı.  İşte buda Mustafa Kemal Atatürk’ün başarısıydı. Bu aslında dinin temeli atıldığında söylenmişti.  Kardeşlik barış bu dünyanın da çok önemli kriteridir. Mustafa Kemal, Hz Muhammet’ten, Hz. Ali’den etkilenerek Cumhuriyeti kurdu. Dini siyasete alet etmedi. Bunun temellerini attı. Biz Atatürk’e bugünde, yarında sadık kalacağız ve Laik, Demokratik Cumhuriyette ilelebet pahidar kalacağız. Bu vesileyle Gadir Hum bayramınızı kutlarım”

Ardından ise, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ve diğer konuşmacılar konuşmalarını gerçekleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2015, 18:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2