banner6

Topbaş: Artık dünya Türkiye'yi örnek alıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye'deki gelişmelerin tüm dünyada yakından takip edildiği gibi Türkiye'nin bir 'model' olarak alındığını belirterek, "Artık dışarıya hayranlığımız yok, aksine dışarının bize hayranlığı var" dedi.

Topbaş: Artık dünya Türkiye'yi örnek alıyor
Topbaş: Artık dünya Türkiye'yi örnek alıyor

 

 

  ADANA (İHA) - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye'deki gelişmelerin tüm dünyada yakından takip edildiği gibi Türkiye'nin bir 'model' olarak alındığını belirterek, "Artık dışarıya hayranlığımız yok, aksine dışarının bize hayranlığı var" dedi. 

  Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Adana'ya gelen Topbaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz'ı makamında ziyaret etti. Burada Konuk Defteri'ni de imzalayan Topbaş, Çukurova'nın Türkiye'nin en önemli bölgelerinden biri olduğunu vurgulayarak, bölgenin planlı ve programlı bir şekilde gelişiminin sağlanmasının yanında geleceğe yönelik adımlar atılması gerektiğini vurguladı. Topbaş, "Sayın Başbakanımızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken ortaya koyduğu çalışmalar, Türkiye'de model olarak görülüyor. Yerel yönetimler anlamında Avrupa'nın da ötesine geçecek deneyimler kazandık" dedi.

 

  "İSTANBUL TÜRKİYE'NİN LOKOMOTİFİDİRî

  İstanbul'un adeta Türkiye'yi taşıdığı gibi ülkenin 'lokomotifi' konumunda olduğuna dikkat çeken Topbaş, tüm bunların yanında İstanbul'un dünyaya karşı da bir takım sorumlulukları olduğunu anlattı. Kendilerinin de bu bilinçle hareket ettiklerini dile getiren Topbaş, İstanbul'un Türkiye'de belediyecilik açısından önemli ve başarılı bir örnek olduğunu söyledi. Topbaş, "Sayın Başbakanımızın başlatmış olduğu süreçten bu yana bazı şeyleri yerinde görmek için yurtdışından İstanbul'a geliyorlar. Yani artık Avrupalılar bizim bilgi ve birikimlerimizden faydalanmaya çalışıyor" diye konuştu.

 

  "TÜM DÜNYA TÜRKİYE'DEKİ GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR"

  "Tüm taassupları bir kenara bırakıp, Türkiye'yi hep birlikte geleceğe hazırlamalıyız" çağrısında bulunan Kadir Topbaş, kendilerinin de bu anlayışla çalışmalarını sürdürdüklerini ve bu konuda farklı çaba ve çalışmalar içinde olduklarını belirtti. Aynı zamanda Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olduğunu hatırlatan Topbaş, birliğin kendi dönemlerinde çok daha etkili ve yetkili bir hale geldiğini, bugün dünyanın yapmış oldukları çalışmaları konuşmaya başladığını kaydetti. Topbaş, "Her tarafa yetişmeye çalışıyoruz. Çünkü biz kaybetmiş olduğumuz zamanı telafi etmek zorundayız. Bunun için de çok çalışmalıyız. Bin yıllık geçmişimize baktığımızda bugün ülke olarak hak ettiğimiz noktada değiliz, onun için daha çok çaba sarf edip, daha farklı bir noktada olmalıyız. Türkiye, yerel yönetimler anlamında yakından takip ediliyor. Özellikle Avrupa'nın ekonomik krizle çalkalandığı bir dönemde Türkiye'nin geldiği nokta ve gelişimi hayranlıkla takip ediliyor ve bir model olarak görüldüğü gibi başarının sırları soruluyor" şeklinde konuştu.

 

  "DIŞARIYA HAYRANLIĞIMIZ KALMADI, AKSİNE DIŞARI BİZE HAYRANî

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Sen büyüksün büyük düşün Türkiye' söyleminde neyi söylemek istediğinin bugün çok daha iyi anlaşıldığını ifade eden Topbaş, bunun Türkiye'nin 'özgüveni'ni yeniden kazanma noktasında önemli olduğunu ve Türkiye'nin bunu milletçe başardığını söyledi. Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  "Dışarıya bir hayranlığımız kalmadığı gibi onların bize hayranlığı var. Artık yurtdışına seyahate gidenler, Türkiye'ye valizlerle geri dönmüyor, alışverişe gitmiyor. Tablo değişti. Başkaları Türkiye'ye, İstanbul'a alışverişe gelip, bavullarla geri dönüyor. Çok ciddi bir mesafe aldık, bunu da milletçe hep birlikte başarıyoruz. Bu bir milat ve gelecek çok daha farklı olacak. İnşallah bu geleceğe birlikte yürüyeceğiz. Mevlana'nın da söylediği gibi 'Bir neslin geleceğini, bir önceki nesil hazırlar'. Makamlar gelip geçici ama devletin bekası önemli. Bütün çalışma ve gayemiz bu. 75 milyonluk büyük bir aileyiz. Ve bu 75 milyon ferdin her birinin ayrı bir yeri olduğunu onlara hissettirmek zorundayız. Her birine eşit mesafede durup, eşit hizmeti vermeliyiz."

 

  "ÜLKELERİN KALKINMASINDA ŞEHİRLER ÖNEMLİ BİR ROL OYNARî

  Yerel yönetimlerin halka en yakın birimler olduğuna dikkat çeken Topbaş, bu anlayışla hizmet üretildiğini ve bu anlamda Adana Büyükşehir Belediyesi'nce ortaya konulan çalışma ve hayata geçirilen projeleri yakından takip ettiklerini anlattı. Topbaş, "Sizin estetik görüşünüz, kent yaşamında karşılaşılan sorun ve sıkıntıların çözümü noktasında ortaya koyduğunuz girişim ve çabalarınız önemli. Şehirlerimiz ne kadar gelişirse Türkiye de o kadar gelişir. Ülkelerin kalkınmasında şehirler çok etkin bir rol oynar. Bu konuda da yerel yönetimler anlamında 'reform' olarak nitelendirilebilecek düzenlemeler yapıldı. Bunlar önemli adımlar" dedi.

 

  "BÖLGESEL KALKINMA MODELİNİ BENİMSİYORUZî

  Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz ise, İstanbul'a her ziyaretinde biraz daha gelişmiş bulduğunu ve 'dünya kenti' kimliği ile İstanbul ile gurur duyduklarını söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce ortaya konulan çalışma ve hayata geçirilen projeleri yakından takip ettiklerini vurgulayan Aldırmaz, Adana ve Çukurova Bölgesi hakkında Topbaş'a bilgi verdi. Bölgesel kalkınmayı bir model olarak gördüklerini kaydeden Aldırmaz, bu noktada İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin birikim ve tecrübelerinden faydalanmak istediklerini dile getirdi.

  Konuşmaların ardından Zihni Aldırmaz, Kadir Topbaş'a 'Çukurova Bölgesi'ni tanıtan bir kitapçığın yanı sıra üzerinde Osmanlı motiflerinin yer aldığı bir vazo hediye etti. Topbaş da, Aldırmaz'a seramikten bir plaket sundu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER