Toplu taşıma araçlarında sivil denetim

Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı trafik ekipleri tarafından kent içerisinde toplu taşımada kullanılan dolmuşlar ve otobüsler üzerinde denetimler yaptı.

Toplu taşıma araçlarında sivil denetim

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana’da sıklıkla trafikte yaptıkları kural ihlalleri nedeniyle şikayet konusu olan toplu taşıma araçları üzerinde Adana İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’ın talimatı ile denetimler yapıldı. Toplu taşıma araçlarına sivil olarak binerek kural ihlallerini tespit eden görevliler, durumu uygulama noktalarına bildirdi.

Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı trafik ekipleri toplu taşıma araçları üzerinde denetim yaptı. Yapılan denetimlerde, Karayolları Trafik Kanununca eksiklikleri görülen 175 şoföre cezai işlem uygulanırken, 7 araç Karayolları Trafik Kanununun ilgili maddeleri gereğince eksiklikleri giderilinceye kadar trafikten men edildi ve 1 şoförün ehliyetine geçici süre el konuldu.

Kent içerisinde toplu taşımada kullanılan dolmuşlar ve otobüsler üzerinde denetimler yapıldı. Kent içerisinde 80 noktada gerçekleşen denetimlerde, trafik görevlileri sivil olarak toplu taşıma araçlarına binerek normal bir yolcu gibi seyahat etti. Toplu taşıma aracındaki sivil görevliler, araç şoförlerinin taşıma hizmeti sırasında trafik kurallarına aykırı davranışlarını tek tek tespit ederek gerekli uyarılarda bulundu.

Ayrıca, sivil trafik görevlilerince toplu taşıma araç şoförlerinin emniyet kemeri, cep telefonu ile görüşmek, kırmızı ışık ihlali, fazla yolcu, indirme bindirme kurallarına uymamak ve benzeri ihlalleri yaptıklarını tespit etti. Görevliler bu sürücüleri uygulama noktasındaki görevlilere bildirdi. Araçlar uygulama noktasına geldiklerinde ise, sivil görevliler kimliklerini ibraz ederek, uygulama konusunda yolcuları ve sürücüleri bilgilendirdi. Kural ihlalleri yaptığı tespit edilen toplu taşıma aracı sürücülerine 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun ilgili maddelerinden cezai işlemler uygulandı.
 

 Konuyla ilgili Adana İl Emniyet Müdürlüğü’nden açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, kazaların azalması için sürücülerin ve vatandaşların trafik kuralları konusunda bilinçlendirmesi gerektiğine dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi;
 

“Ülkemizde her yıl binlerce vatandaşımız trafik kazalarında yaralanmakta, sakat kalmakta veya yaşamını yitirmektedir. Meydana gelen kazalar maddi ve manevi kayıplara da yol açmaktadır. Kazaların azalması için sürücülerin ve vatandaşlarımızın trafik kuralları konusunda bilinçlendirmesi gerekmektedir.

Trafikte sivil görevlilerimizce yapılan trafik denetimleri sürücüler üzerinde yakalanma riski duygusu artırmakta, sürücülerin trafik kurallarına uyma bilincinin oluşmasında önemli katkılar sağlamaktadır. Toplu taşıma araçlarının karışmış olduğu kazaların azaltılması amacıyla, İl Emniyet Müdürü Sayın Zafer Aktaş‘ın talimatları ile trafik birimlerince il genelinde toplu taşıma araçlarına yönelik 80 noktada sabit ve sivil denetip görevlilerince trafik denetimleri gerçekleştirilmiştir.

Toplu taşıma araçlarına sivil kıyafetli olarak yolcu görünümünde binen trafik görevlileri araç şoförlerinin taşıma hizmeti sırasında trafik kurallarına aykırı davranışlarını tespit ederek gerekli uyarılarda bulunmuştur. Ayrıca, sivil trafik görevlilerince toplu taşıma araç şoförlerinin (emniyet kemeri, cep telefonu ile görüşmek, kırmızı ışık ihlali, fazla yolcu, indirme bindirme kurallarına uymamak vb.) ihlallerini 80 uygulama noktasındaki görevlilere bildirilerek, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun ilgili maddelerinden cezai işlemler uygulanmıştır.


Denetimlerde; 973 toplu taşıma araç şoförü kontrol edilmiş, Karayolları Trafik Kanununca eksiklikleri görülen 175 şoföre cezai işlem uygulanmıştır. 7 araç Karayolları Trafik Kanununun ilgili maddeleri gereğince eksiklikleri giderilinceye kadar trafikten men edilmiş ve 1 şoförün ehliyetine geçici süre el konulmuştur. Vatandaşlarımızın güvenli ve konforlu yolculuk yapmalarını sağlamak amacıyla toplu taşıma araçları üzerinde trafik denetimlerimize aralıksız devam edilecek özellikle de sivil denetimlere ağırlık verilecektir.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2