banner6

Torun’dan “Dev” projeler

AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in de katılımıyla düzenlediği basın toplantısında ‘Dev Projeler’ adını verdiği 50 adet projesini açıkladı.

Torun’dan “Dev” projeler

Torun’dan “Dev” projeler

 

 

Halil İbrahim UĞUR

 

ADANA (İLKHABER) - AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun, Hilton-Sa Oteli’nde düzenlediği basın toplantısında “Dünya Kenti Bir Adana İçin Dev Projeler” başlığı altında Adana için hazırladığı 50 adet projesini açıkladı.

 

30 YILLIK KÖHNEMİŞ ZİHNİYETE SON

Projelerine geçmeden önce kısa bir değerlendirme konuşması yapan Abdullah Torun, 31 Mart sabahından itibaren Adana’da 30 yıllık köhnemiş zihniyete son verileceğini söyledi. Torun, “Adana’da 12 yıl gecikmeli de olsa köhnemiş zihniyet 31 mart sabahından itibaren son bulacak ve Adanalı artık AK Belediyecilik hizmetleri ile tanışacak. Göreve seçilir seçilmez modern bir kentte neler yapılması gerekiyorsa Adana’da onları yapmaya başlayacağız.” dedi.

 

ADANA’DA MODERN ALT VE ÜST GEÇİT YOK

Adana’na gibi dünya şehri olmaya aday bir kentte modern alt ve üst geçit olmadığını söyleyen Torun, Başkent Ankara’da sadece son dönemde 71 adet alt ve üst geçit yapıldığını belirtti. Şuana kadar diğer illere yapılan modern alt ve üst geçitlerin hiçbirinin Adana’ya yapılmadığının altını çizen Torun, “Adana şimdiye kadar ‘Küçük olsun, bizim olsun’ zihniyeti ile yönetildi. Ancak biz buna son vereceğiz ve Adana’da Kayseri ve Gaziantep gibi modern ve çağdaş bir görünüme sahip olacak.” diye konuştu.

 

ADANALI “ARTIK YETER” DİYOR

Seçim çalışmaları sırasında Adana’da toplumun bir çok kesimi ile bir araya geldiğini belirten Torun, “Ziyaretlerimiz sırasında bir çok kişinin isyanı ile karşılaştık. “Adanalı artık yeter diyor.” Adanalı yeni bir Adana kurulmasını istiyor. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Adanalı Bakanımız Ömer Çelik, bize bu görevi tevdi ederken Adana’yı Türkiye’nin 2023 hedeflerine hazırlamamızı istediler. Biz de bu bilinçle yola çıktık ve göreve seçildiğimiz ilk günden itibaren Adana’yı en kısa zamanda iktisadi açıdan İstanbul’dan sonra 2. şehir yapmak için çalışacağız.” dedi.

 

Konuşmasında “Adana’yı hak ettiği konuma taşıyacağız” vurgusu yapan Abdullah Torun daha sonra sinevizyon gösterisi eşliğinde projelerini anlattı.

 

KANAL ADANA PROJESİ

Hazırladığı projeleri ile Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine hazır olduğunu söyleyen Torun, ilk olarak ‘Kanal Adana Projesi’ni açıkladı. Torun, “Adana’nın bereket kaynaklarından olan Seyhan Nehri’ni, Adana ile yeniden barıştırmayı öngören bu proje; tarama ve derinleştirme çalışmaları ile Seyhan Nehri üzerinde tekne taşımacılığının yanı sıra, kent içi ulaşım ve turizm taşımacılığını gerçekleştirecek. Özel tekneler için korunaklı bir liman ihtiyacını da karşılayacak olan bu projemiz; Seyhan Nehri’nin tematik dokusuna hak ettiği değeri vererek, nehir boyunca sosyo-kültürel yapısını değiştirecek.” dedi.

 

ŞEHİR MARİNA PROJESİ

Adana’yı dünya kenti yapmak için aralıksız çalışacaklarını söyleyen Torun “Şehir merkezine yaklaşık 9 km. mesafede olan Şehir Marina’nın geniş konaklama kapasitesi, şehri ziyarete gelen turistlere ve şehir içinde tekne parkına ihtiyaç duyanlara geniş bir liman sunacak. Tekne park kapasitesi, şehrin ihtiyaçları ön görülerek belirlenecek, bu marina ile Adana merkeze, deniz ulaşımı daha kolay sağlanacak.” şeklinde konuştu.

 

OTELLER BÖLGESİ PROJESİ

Türkiye ve diğer dünya ülkelerinde yaşayan tüm insanları Adana’ya getirebilmek için Adana’yı cazibe merkezi haline getireceklerini belirten Torun, Adana’yı cazibe merkezi haline getirecek projelerinin hepsinin birbirine entegre olduğunu söyledi. Torun, “Kent meydanına olan mesafesi yaklaşık 8 km. Bu bölgenin kullanılabilecek alanı yaklaşık 800 bin metrekare. Otellerde konaklayan yerli ve yabancı turistlerin ve yatırımcıların her türlü ticari ihtiyaçlarını karşılayacak büyük bir alış veriş merkezi bulunacak.” dedi.

 

DOĞAL YAŞAM ALANLARI PROJESİ

Modern bir Adana inşa ederken, doğal yaşam alanları oluşturacaklarını belirten Torun, “Yemyeşil bir Adana için, var olan tüm alanların ağaçlandırılması, doğal bitki örtüsüne kavuşturulması amacıyla yapılacak bir çalışma. Kanal boyunca bitki ve hayvanların doğal yaşamını koruyacak alan oluşturmak öncelikli hedeflerimiz arasında bulunuyor.” dedi.

 

ULUSLARARASI MARİNA PROJESİ

Karataş sahili için hayata geçirmek istedikleri bir çok projelerinin olduğunu kaydeden Torun, “Karataş sahiline yapılacak olan uluslararası marina, bölgeye ticari amaçla gelen yatırımcıların, teknelerini park edebilecekleri ikinci bir marina ihtiyacını çözmek için projelerimiz arasına aldık.” diye konuştu.

 

MACERA PARKI PROJESİ

Eğlence ve branş sporlarını da unutmadıklarını ifade eden Torun, “Meydana olan uzaklığı 19 km. olan parkımız, dünya sporlarına ev sahipliği yapmak üzere planlanmıştır. Eğlence sporlarından, branş sporlarına, dağ bisikleti parkuru, cross motor parkurları, off-road parkurları ve tırmanış kulesi gibi pek çok spor dalına hizmet verecek, zengin bir bitki örtüsü içerisinde saklanmış adeta bir spor vadisi olacak.” dedi.

 

TİCARİ LİMAN

Deniz yolunu da aktif hale getireceklerini söyleyen Torun, “Kent Meydanı’na yaklaşık 29 km. uzaklıkta bulunan ticari liman projemiz ile bölgemizin gemi nakliyle gerçekleştirilecek ticari ihtiyaçlarının tüm yükünü kaldırmayı hedefliyoruz. Bu projemiz, Sadece Adana’nın değil, tüm Akdeniz Bölgesi’nin ticari yaşamına büyük katkıda bulunacaktır.” ifadelerini kullandı.

 

KARATAŞ-YUMURTALIK SAHİL YOLU PROJESİ

Tarsus-Karataş-Yumurtalık-Ceyhan ve Erzin güzergahını birbirine bağlayan, stratejik değeri çok yüksek olan Karataş-Yumurtalık Sahil Yolu yapmayı hedeflediklerini belirten Torun, “En önemli projelerimizden olan bu sahil yolu, doğuda Karataş ilçemizde Tuzla’ya bağlı Tabaklar Mahallesi’nden başlayarak, güneydeki ulusal ve uluslar arası koruma alanlarına müdahale etmeden, denize ortalama 3 km. mesafe ile paralel giden Karataş Yolu’nu, Çukurkamış - Yüzbaşı noktasında kesmekte ve Zeytinbeli’nin kuzeyini takiben Botaş üzerinden, Toros Gübre’nin kuzeyindeki otoyol bağlantısına oturuyor. 135 km’lik sahil yolunun eni, yaklaşık 25 metre olarak planlandı. Üç geliş ve üç gidiş olarak planlanan yolun, Adana turizmi için önemi çok büyüktür.” dedi.

 

KOZAN-ALADAĞ-POZANTI YOLU PROJESİ

Adana’ya yönelik önemli projelerinden birinin de Kozan-Aladağ-Pozantı yolu olduğunu söyleyen Torun, konuşmasında “Bugün, Kozan’dan Pozantı’ya gitmek için İmamoğlu-Adana Merkez- Tarsus (Gülek) – Akçatekir -Pozantı güzergahını takip etmek gerekiyor. Bu yol, şehir trafiğini yoğunlaştırıyor. Bu projemizde öngördüğümüz yeni güzergahta, Kozan-Aladağ-Pozantı’ya ulaşım daha ekonomik ve kısa sürede gerçekleşecek. İç Anadolu ile Akdeniz arasındaki mevcut Gülek Boğazı trafiği, bu projemiz ile rahatlayacak.” ifadelerine yer verdi.

 

UYDU KENTLER VE SOSYAL YAŞAM ALANLARI

Uydu kent ve sosyal yaşam alanlarını çok önemsediklerini belirten Torun, “Sarıçam ilçemizde yaşama geçireceğimiz uydu kentlerin yanı sıra tüm ilçelerimizde; parklar,  şölen alanları, atış poligonları, hayvanat bahçeleri, eğlence birimleri, lunaparkların bulunduğu  “Sosyal Yaşam Alanları” oluşturacağız.” dedi.

 

CEYHAN ENERJİ BÖLGESİ DEMİRYOLU HATTI

Ceyhan Enerji Bölgesi Demiryolu Hattı ile Adana ve tüm Türkiye’ye örnek bir vizyon projesi hazırlayacaklarını belirten Torun, “Bu projede Ceyhan Kurtlulağı–Kurtpınarı-Sarımazı güzergahında 30 km’lik yeni bir demiryolu hattı oluşturarak, Kurtpınarı-Sarımazı sınırları içerisinde bulunan Ceyhan Enerji Bölgesi ulaşımını kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Bu projemizin bir diğer amacı da devlet demiryolları hatlarının en geniş ve yoğun hattına bağlanarak, Adana’nın iç ve dış ticaretini rahatlatmak ve genişletmek.” diye konuştu.  

 

BALCALI KÖPRÜSÜ PROJESİ

Balcalı köprüsü projesi ile Adana’nın merkez Çukurova ile Yüreğir ilçelerini birbirine bağlayacaklarını kaydeden Torun, “Bu köprü, Adana’nın en temel ulaşım merkezlerinden biri olacak. Böylece, sadece iki şeritli ve çok dar olan baraj setinin uğradığı deformasyon ve baraj gövdesinde oluşturacağı sorunlar önlenecek.” dedi.

 

MİKRO KREDİ PROJESİ

Aile ekonomisine destek vermek isteyen kadınları desteklemeye hazır olduklarını belirten Torun, konuşmasında “Bu projemiz ile sermayesi olmayan dar gelirli Adanalı hemşehrilerimizin, özellikle el emeği göz nuru çalışmaları ile yaşamanı sürdürmeye çalışan Adanalı kadınlarımızın, kendi işlerini kurmalarına ve gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına imkan sağlayan, 5 bin ile 10 bin TL arasında, kefilsiz, teminatsız ancak geri dönüşümlü finansal destek sağlayacağız.” ifadelerine yer ver verdi.

 

YENİ OTOGAR VE METRO HATTININ UZATILMASI PROJESİ

Mevcut şehirler arası otobüs terminalinin Adana’ya yakışmadığını belirten Torun, “Mevcut otogarımız, Adana’nın ihtiyacını karşılamıyor. Bekleme salonları, peronlar yetersiz. Ayrıca, otoyoldan uzak olduğu için otobüsler giriş çıkışlarda zorlanıyor. Otogar trafiği şehir içi trafiğine yük getiriyor. Yeni otogarımız, merkezin batısına doğru olan gelişme alanında yer alacak, metro hattı da otogara kadar uzatılacak.” dedi.

 

KENT MEYDANI PROJESİ

Adana’da ihtiyaç duyulan kent meydanı ihtiyacını da unutmadıklarını söyleyen Torun “Adanalı hemşehrilerimiz renksiz, ruhsuz, beton blokların kuşattığı bir kentte yaşamak zorunda değil. Kent Meydanı Projemiz ile Merkez Camii ve Seyhan Nehri dibi iki önemli doğal ve kültürel değerimizle buluşabilen, turizm merkezine yaraşır, kültür varlığı binası, sosyal etkinlik alanları ile 98 bin metrekarelik alanda, kentin tam merkezinde 50 bin kişinin rahatça gezip dolaşabileceği, bir buluşma noktası oluşturmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

 

TEPEBAĞ ARKEOPARK PROJESİ

Tepebağ bölgesini de hazırladıkları proje ile turizme kazandıracaklarını söyleyen Torun, “Tepebağ Arkeopark-Tarihi Kent Adana projemiz kapsamında, 800 bin metrekarelik alanın ilk başlangıç noktası olarak; 25 bin metrekarelik alanda yapılacak ilk bilimsel arkeolojik kazımız, Koruma Kurulu’ndan onaylı, tescilli evlerin restorasyonu ve tarihsel sokak dokusu ile yaşam bulacak.” dedi.

 

GAZİPAŞA CAMİ PROJESİ

Torun, projeleri arasında ayrıca, geçtiğimiz yıllarda Gazipaşa’da bulanan ve imarda dini tesis alanı olarak geçen arkaya cami yapacaklarını açıkladı. Torun böylelikle büyük tartışmaların yeniden açılmamak üzere son bulacağını söyledi.

 

Hilton-SA otelinde düzenlen toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Adana Milletvekilleri Mehmet Şükrü Erdinç, Necdet Ünivar, AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Ay, ilçe teşkilatları ve çok sayıda partili katıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 16:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER