Toz bulutu 2300 fidanı telef etti

Adana'nın Karataş ilçesine bağlı Gümüşyazı köyünde yapılan ve uzun süren yol çalışması sırasında önlem alınmayışı sonucu oluşan toz bulutları 2300 mandalina fidanını telef etti.

Toz bulutu 2300 fidanı telef etti

Toz bulutu 2300 fidanı telef etti

 

 

Adana'nın Karataş ilçesine bağlı  Gümüşyazı köyünde yapılan ve uzun süren yol çalışması sırasında önlem alınmayışı sonucu oluşan toz bulutları 2300 mandalina fidanını telef etti. Ziraat mühendisleri, tıpkı insan gibi nefes almaya ihtiyacı olan fidanların toz bulutları yüzünden canlılık özelliliğini kaybettiğini belirtti. Fidanları kuruyan bahçe sahibi de çalışmayı yapan belediyeye isyan etti.

 

 

FOTOSENTEZ YAPAMADILAR

Gümüşyazı Köyü’nde duraksamalarla devam eden çalışma yüzünden gelip geçen araçların oluşturduğu yoğun toz bulutu üretici Turgay Köziğ’in 37 dönümlük bahçesinde büyük zarara yol açtı. Bahçede inceleme yapan ziraat mühendisleri özellikle yola yakın kesimde bulunan 2300 fidanda ağır hasar tespit etti.  Ziraat Mühendisi Gökçe Ateş,”Tüm yapraklar toz ile kaplandığı için bitki fotosentez yapamıyor, yani şu an hava alamıyor. Bu da fidanın gelişimine engel olduğu için ne meyve verebiliyor ne de olan meyveyi geliştirebiliyor. Toz bulutlarına bir çare bulunamazsa tüm bahçedeki ağaçlar telef olur” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2015, 18:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2