banner6

Trafikten hijyenik inceleme

Trafik ekipleri Covid-19 denetimleri sırasında hem kurallara uydu, hem de yolcular ve sürücüleri kurallara uymaları konusunda uyardı.

Trafikten hijyenik inceleme

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Covid-19 tedbirleri konusunda Adana’da toplu taşıma araçları üzerinde denetim yapan ekipler, sürücülerin belgelerini virüsten korunmak için ellerine almadan inceleme yaptı.

Adana Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, kent içerisinde toplu taşıma araçları üzerinde denetimler yaptı. Ekipler, yapılan denetimlerde sürücülerin evraklarını kontrol etti, yolculara ise Covid-19 tedbirlerini anlattı, uyarılarda bulundu.  Polis ekiplerinin virüse karşı tedbir amaçlı sürücülere belgelerini ellerinde göstermelerini söylemesi dikkatlerden kaçmadı.

TEK TEK DURDURULDU

Ülke genelinde Covid-19 tedbirleri kapsamında toplu taşıma araçları üzerinde uygulama yapıldı. Adana’da 115 noktada yapılan uygulamalarda otobüs, dolmuş ve taksiler tek tek durdurularak kontrol edildi. Ekipler toplu taşıma araçlarında dezenfektan, sosyal mesafeli oturma düzeni ve maske kullanımını denetledi.

CEZALAR YAZILDI

 Kapasitesinin üzerinde yolcu taşıyıp, sosyal mesafeyi hiçe sayan araç sürücülerine ekipler ceza yazdı. Maske takmayan yolcular da uyarıldı. Bir taksicinin trafik ekiplerine dezenfektan ikram etmesi de renkli bir görüntü oluşturdu.

ATATÜRK CADDESİ’NDE DE YAPILDI

Uygulamaların yapıldığı yerlerden bir tanesi de Seyhan İlçesi’nde bulunan Atatürk Caddesi oldu. Atatürk Parkı önünde uygulama noktası kuran ekipler, tek tek toplu taşıma araçlarını durdurdu. Ekipler, şehir içi yolcu taşımacılığı hizmeti sunan otobüs, minibüs ve midibüslerle taksileri denetledi.

BELGELER KONTROL EDİLDİ

Durdurulan toplu taşıma araçların belgeleri kontrol edildi, sürücüler de ‘Genel Bilgi Taraması’na tabi tutuldu. Ekiplerin virüse karşı önlem amaçlı sürücülerin belgelerini ellerine almadan bakarak inceleme yapması dikkatlerden kaçmadı.

YOLCULAR UYARILDI

 Ekipler araç içerisinde  ‘maske’ ve ‘sosyal mesafe’ ile birlikte ‘dezenfektan’ denetimi yaptı.  ‘Koronavirüs salgını’na karşı alınan tedbirler kapsamında kapasitesinin üzerinde yolcu alan ve ‘sosyal mesafe’yi hiçe sayan sürücülere ceza yazan ekipler,  maske takmayan yolcular da uyarıldı. 

İLGİNÇ GÖRÜNTÜ

Yapılan kontrollerde taksiler de denetime tabi tutuldu. Araçlar hijyenik şartlar açısından mercek altına alınırken, bir taksi şoförünün denetim yapan trafik ekiplerine dezenfektan ikram etmesi de ilginç bir görüntü oluşturdu. Polis, özellikle toplu taşıma araçlarını kullanan yolculara ‘sosyal mesafe’ ve ‘maske’ uyarısında bulundu.

POLİSLERE “NE KASKI ABİ” DEDİ

Toplu taşıma araçları üzerinde denetim yapan ekipler, elektrikli motosiklet kullanan, ancak kask takmayan sürücülere de yine cezai işlem uyguladı. Ekipler, kask takmayan ve elektrikli bisiklet kullanan sürücü ile yolcuyu durdurdu. Şahıslara ‘Neden kask takmadınız’ diye soran ekipler, şahısların ‘Abi ne kaskı’ demesi dikkat çekti. Kimlik göstermeyen şahıslara cezai işlem uygulandı.

HAFTA BOYUNCA DEVAM EDECEK

Ekiplerin denetim yaptığı sırada bir taksi sürücüsüne polisin, "Dezenfektanın nerede" diye sorması üzerine şoförün tıraş losyonu göstermesi, araç içerisinde uzun arama sonucu küçük bir dezenfektan bulup göstermesi ise dikkat çekti.  Adana genelinde başlatılan denetim ve uygulamaların hafta boyunca devam edeceği bildirildi.

OKUL SERVİSLERİNİDE KAPSIYOR

Denetimlerin aynı zamanda okul servislerini kapsadığı da vurgulandı. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin, söz konusu araçlarda yine ‘maske’, ‘sosyal mesafe’ ve ‘hijyen’ konusunda kontrollerde bulunduğu; salgına karşı gereken tedbirleri almayıp, kulları hiçe sayanlara da idari para cezası verildiği bildirildi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42