banner6

TRENLER İÇİN ALT GEÇİT YADA ÜST GEÇİT YAPILMALI

Uygulanan otomatik ve bekçili hemzemin geçit sistemlerinden doğan sorunlardan kaynaklıda kazaların meydana geldiğini anlatan Özkan, hemzemin geçitlerin alt geçit yada üst geçit şeklinde yapılmasını istedi

TRENLER İÇİN ALT GEÇİT YADA ÜST GEÇİT YAPILMALI

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Adana Şube Başkanı Tonguç Özkan, hemzemin geçidi sorununun yıllardan beri süre geldiğini ve bu güne kadar birçok cana mal olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Özkan, hemzemin geçitlerin alt geçit yada üst geçit şeklinde yapılmasını istedi. Şuan uygulanan otomatik ve bekçili hemzemin geçit sistemlerinden doğan sorunlardan kaynaklıda kazaların meydana geldiğini anlatan Özkan, hemzemin bekçilerinin uyarı sistemi olmamasından dolayı cep telefonları ile trenin geldiğini birbirlerine söylediklerini kaydetti. Adana mersin arası  67 kilometrelik uzunluktaki mesafede 33 hemzemin geçidin bulunduğunu işaret eden Özkan, “ Buda her 2 kilometrede bir hemzemin geçidi bulunduğu anlamına geliyor. Bu güzergah da 120 kilometre hızla tren çalıştırıyoruz. Buda şu anlama geliyor makinist arkadaşlarımız her dakikada bir hemzemin geçitten geçiyor bu hızla. Bu çok tehlikeli ve güvenlik açısından çok sıkıntılı. “ dedi.

Organize sanayide çalışan 10 işçi hayatını kaybettiği olayda, hata yalnızca bekçinin diyerek olayı n geçiştirilemeyeceğine dikkat çeken Özkan, “Bu 10 kişinin ölümünde yalnızca geçit bekçisinin bir hatası yada sürücünün dikkatsizliği açıklaması ile geçiştiremeyiz. Burada hepimizin özellikle yetkililerin hemzemin geçitler konusunda gereken önlemi bir an önce alması gerekiyor. Biz sendika olarak defalarca yetkilileri uyardık. Bu kazalar bölgemiz de ilk değil aynı yerde 7 yıl önce bir meslektaşımızı kaybettik. Yine yaklaşık 15 yıl önce bir makinist arkadaşımız hemzemin kazasında hayatını kaybetti.  Bilinen birçok kaza var. Her yıl ya da her ay bu bölgede hemzemin kazasıyla karşı karşıya kalıyoruz. Özellikle Adana, Mersin arasında karşı karşıya kalıyoruz. Uyarılarımıza çözüm önerilerimize rağmen yetkililer bu konuda önlem almamakta ısrarlı.  Bu hemzemin geçitler konusunda özellikle birlikte bir politika izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Çalışma Bakanlığı yada hükümet olarak bu hemzemin geçitlerin düzenlenmesindeki ilgili yönetmelik ve sorumluluk toplanıp tümden çözüm üretilmesi gerekiyor. “ şeklinde konuştu.

Sorumluluk anlamında herkesin topu birbirine attığını ancak ölümlerinde devam ettiğini savunan Özkan, “ Biz sorumlunun kim olduğunu aramıyoruz. Çözüm üretilmesini istiyoruz.  Hemzemin geçitlerine bizim daha önce hazırlamış olduğumuz nihai çözüm karayolu yada demir yolu bağlantılarının ortadan kaldırılması yani alt geçit yada üst geçit haline dönüştürülmesi.  Şuanda bunlar mevcut projelerdi ama bunların trafik yoğunluğunun ve tren yoğunluğunun en fazla olduğu yerlerden başlanarak uygulanması gerekiyor.  Demiryolu güzergahının geçtiği tüm alanlardan yayaların ve canlıların engellenmesi gerekmektedir. Makinist arkadaşlarımız her an yaya ve canlılarla karşı karşıya kalmaktadır. “ ifadelerini kulandı.

Şuanda mevcut hemzemin geçitlerden 16 tanesinin bekçili bariyerli olduğuna söyleyen Özkan, “ 17 tanesi de otomatik bariyerli sistemle korunaktadır. Ancak bekçili bariyerli sistemlerde bir uyarı sistemi yok.  Buradaki bekçiler birbirlerine telefonla trenin geçtiğini haber veriyorlar. Bunun yerinden otomatik bariyerli sistemlerdeki gibi bekçili sistemlerde de uygulaması gerekiyor. Burada çanlar çalar yada flaşörler çalışıyor. Otomatik bariyerli yerlerde de bekçilerin olması gerekiyor. Otomatik bariyer bozulduğunda geçit bekçisi duruma müdahale edecektir.   Bekçilerin haklarının iyileştirilmesi gerekiyor. Uzun süre çalıştırılıp izin yaptırılmıyorlar. Yaptıkları görev çok önemli bir an evvel çalışma saatlerinin en fazla 8 saat olarak düzenlenmesi gerekiyor. Servis araç sürücülerinin hemzemin geçidi konusunda bilgilendirilmesi gerekiyor. İnsanlar hata yapabilir uyarı sistemleri arızalı olabilir ama sürücüler bu geçitlerde durup kontrol edilip öyle geçilmesi gerekiyor. Hemzemin geçitlerinin yakınlarına kasislerin yapılması ve araçların hızlarının düşürülmesi gerekiyor. “ diye konuştu.

Mersin’de yaşanan hemzemin geçit kazasının son olması umut ettiklerini belirten Özkan, “Öncelikle kazada hayatını kaybedenlere rahmet,  yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bölgemizde çok sık rastlanan Hemzemin geçit kazalarının suç ve sorumluluğunu  sadece  çalışan personel ya da araç sürücüsünün hatasına bağlamak, asıl sorumluların açığa çıkmasını engellemek olur. Bu kazaların önlenebilmesi için bir an önce tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bu kazaların nihai çözümü; Hemzemin geçit sisteminden vazgeçerek, alt geçit ya da üst geçit planlamalarının yapılması ve bu planlamaların uygulamaya konulması. Demiryolu güzergahının geçtiği tüm alanlarda ihataların yapılarak demiryoluna yayaların gelmesinin engellenmesi ve yaya geçişleri için Alt geçit ve üst geçit yapılması. Alt Geçit ve üst geçit çalışmaları tamamlanıncaya kadar geçecek süre içerisinde hem otomatik bariyer sisteminde uygulanan çan ve ihbar sistemi ile Bekçili bariyerli koruma sisteminin tüm geçitlerde birlikte uygulanması. Hemzemin geçit görevlilerinin çalışma koşullarının insan onuruna yaraşır bir şekilde kadrolu, iş güvenceli hale getirilmesi. Seyrüsefer emniyeti açısından Geçit bekçilerinin ücretleri, iş koşulları ve çalışma saatlerinin 4’lü vardiya sistemi ile 8 saati geçmeyecek şekilde yeniden düzenlenmesi ve örgütlenme hakkının sağlanarak işverence takibinin yapılması. Özellikle Trafik yoğunluğunun fazla olduğu hemzemin geçitleri kullanan araç sürücülerinin (İşçi servisleri, Öğrenci servisleri, toplu taşıma araçları) eğitiminin verilerek demiryolundan geçiş şekli hususunda gerekli bilgilendirimelerin yapılması. Hemzemin Geçit yaklaşma levhalarına ek olarak hız kesicilerin yapılarak araç sürücülerinin geçitlere gelmeden yavaşlamalarının sağlanması gerekmektedir.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 18:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42