banner6

Türe, “Sahil Projesi”ne açıklık getirdi

MHP Anamur Belediye Başkan Adayı ve Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, geçtiğimiz günlerde yapımına başlanan “Sahil Projesi”yle ilgili kamuoyundaki tüm yanlış anlaşılmaları ve kafalarda oluşan soru işaretlerini gidermek için projenin hayata geçirileceği Taşlık Mevkii de bir basın toplantısı düzenledi.

Türe, “Sahil Projesi”ne  açıklık getirdi

Türe, “Sahil Projesi”ne

açıklık getirdi

 

 

 

 

Mehmet ŞAHİNCİLEROĞLU

MERSİN(İLKHABER) - MHP Anamur Belediye Başkan Adayı ve Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, geçtiğimiz günlerde yapımına başlanan “Sahil Projesi”yle ilgili kamuoyundaki tüm yanlış anlaşılmaları ve kafalarda oluşan soru işaretlerini gidermek için projenin hayata geçirileceği Taşlık Mevkii de bir basın toplantısı düzenledi.

Sahil Projesi’nin 644 sayılı kanun hükmünde kararname ile 3621 sayılı kıyı kanununun 7.maddesi uyarınca Bakanlık Makamının 19.09.2012 gün ve 14658 sayılı Olur’u ile onaylandığının altını çizen Başkan Türe, yaptığı basın toplantısında şu açıklamaları kaydetti: “Şu an burada yaptığımız iş zamana gasp, gereksiz, fuzuli iş. Anamur halkının doğruları öğrenmeye hakkı var. Süreç kritik çünkü. Bunun için bu toplantıyı burada yapıyorum. 2009 yılında göreve gelir gelmez hepiniz basından takip ettiniz. Ankara’nın yollarını tuttum. Anamur’un sazlıklarla kaplı, bataklıklarla kaplı sahilinin bir dizayn edilmesi gerekiyordu. Ne gibi Kuşadası’nın sahili gibi. Ne gibi Side’nin sahili gibi. Ne gibi Mersin’de yapılan sahil gibi. Side’nin sahili sahile 15 metre. Kuşadası’nın sahili neredeyse denizle bitişik. Mersin’deki sahil bandını hepimiz biliyoruz.

Biz Bakanlıktan onaylı bir sahil projesini hayata geçirebilmek için 5 yıl önce yola çıktık. Ve birtakım Sivil Toplum Örgütleri’yle Ankara’da Bakanlıkta görüşmelere başlattım. Kolay olmadı. 5 yılda belki 30 defa, 40 defa sadece sahil projesi için Ankara’ya gittim. Ve 15 kurumun görüşlerini de içeren Bakanlık onaylı nihayet 2 ay önce aldık. Genelkurmay Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Maliye Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Mersin Valiliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Anamur Belediye Başkanlığı. Bunlardan izin alarak nihayetinde sahil projesini tamamladık. Uygulama projesi de bitmek üzere.

Amacımız, sahilimizi Anamur’a kazandırmak. Birçok vatandaşımız Anamur’a geldiği zaman İskele Çay Bahçeleri bölgelerinde sıkışıp kalıyor. Bizde Anamur Belediyesi sınırları içinde proje kapsamında yürüyüş yolları, bisiklet yoları, yeşil alan, ağaçlık alan, çocuk parkları, spor parkları, tenis kortları, 3 restoran, 8 büfesi olan ve denizden tarafı loş ışıkla carettaların etkilenmemesi üzeri aydınlatılmış ama ana cadde tarafı sokak lambalarıyla aydınlatılmış sahil projemiz inşallah temeli atıldı, hızlı devam ediyor.

Dün burada bir basın açıklaması olmuş. Sonradan haberim oldu. Bu basın açıklamasını yapan arkadaşlar, neden bana uğrayıp da yasal düzenlemeyi sormadan direkt buraya geldiler. Veya İmar Müdürlüğümüze gelip, bu sahil projesi denen bir şeyler yapıyorsunuz, biz bu konuda duyarlıyız, çevreciyiz, Anamur’u seviyoruz, sahilimizi seviyoruz, carettaları seviyoruz, bunun yasal boyutunu bize bir gösterin de anlayalım, itiraz edelim, ondan sonra basın açıklaması yapalım, diye neden söylenmedi? Sahil projemizin şu an da temeli iate duvarı. Kot farkına baktığımız zaman toprakla kumsalı ayırdığımız yeşil alan çimleri yapacağımız yerden ayırdığımız bir duvardan ibaret. Yani buradaki toprakları kumsalla karıştırmamak için yeşil alanın önünü tutmak için deniz mesafesine en az 100 metre.

Bakın burada bu proje yuvarlak gidiyor. Düz gitmiyor. Yani le çiziyor. Bunu biz niye dümdüz yapmadık? İşte, kıyı kenar yasasına uymak için. Bazı yerlerde 150 metre, bazı yerlerde 200 metre, en yakın mesafede burası, 100 metre. Carettaların yuvalama alanı nerdedir? 25 metredir, 30 metredir. Carettayı kovalasan, elinle kovalasan buraya çıkması imkânsız. Yani yapısına aykırı, biyolojik yapısına aykırı ki, carettaların yuvalama alanlarını yazın hepimiz görüyoruz. Tel kafesle koruyoruz.

Anamur’a hizmetimi hiç kimse engelleyemez. Buna müsaade etmeyiz. Yarım bilgi, teknik ekibi yanlarına almadan burada açıklama yapıyorlar. Carettalar öldürülüyor falan filan. Var mıydı bir teknik ekip yanınızda. Bir mimar, mühendis, harita mühendisi var mıydı yanınızda? Ve elinizde benim projem var mıydı? Bizim bu tür şeylerle vakit kaybetmeye tahammülümüz yok. Bu sahil projesi bittiği zaman Türkiye’nin belki en güzel sahili olacak. Mehmet Türe iş yapacak. Anamur kazanacak. Anamur gelişecek.

Projemizde caretta caretta koruma alanı olarak 2 bölge ayırdık. 3 bin 699 metre karede caretta koruma ve seyir alanı var. Açık spor alanları, açık ve yeşil alanlar, eğlence alanları, kumsal alanlar, sergi, gösteri ve fuar alanları, caretta caretta koruma alanları, yollar ve toplam 28 bin 650 metre kareye sahil projemizi uygulayacağız. Bu Anamur Belediyesi’nin yetki alanındaki sınırları. Jeolojik ve jeoteknik etüt raporları burada. Duygusal davranmayalım. Anamur’a yapılan hizmetlerin arkasında duralım. İşte biz sahil projesine başladık. Çevreci bir ödüle layık başkanım. Çevreyi korumak benim baş görevim. Anamur’u yaşanılabilir bir yer yapmak için kolları sıvadık. Gümbür gümbür geliyoruz. Bizi izlemeye devam edin!”

MHP Anamur Belediye Başkan Adayı ve Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe’nin basın açıklamasına MHP Aydıncık Belediye Başkan Adayı Nazım Çubuk, MHP İlçe Başkanı Erdal Bulut ve Yönetim Kurulu üyeleri, MHP Anamur Belediye Meclis Üyesi Adayları, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2014, 17:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER