banner6

Türk İş’te 70. yıl pastası kesildi

Türk-İş 4. Bölge Temsilciliği sendikalarının kuruluşunun 70. Kuruluş yıl dönümünü pasta keserek kutladı.

Türk İş’te 70. yıl pastası kesildi

Selma ATAŞ

ADANA (İLKHABER)- Türk-İş 4. Bölge Temsilciliği sendikalarının kuruluşunun 70. Kuruluş yıl dönümünü pasta keserek kutladı.

Sendika binalarında bir araya gelen Türk-İş 4. Bölge Temsilciliği üyeleri sendikalarının kuruluş yıl dönümlerini kutladı. Kutlamalar kapsamında 31 Temmuz Pazar günü bir dizi etkinlik yapılacağı öğrenildi.

Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar burada yaptığı açıklamada, Türk-İş’in kuruluş tarihi ile ilgili bilgiler verdi. Türk-İş 31 Temmuz 1952’de kurulduğunu anlatan Gülnar, kurulduğu günden bugüne ülke emekçilerine, umut olduklarını anlattı.

 

 Yurdun tüm çalışanlarının, yaşamını alın teri dökerek kazananlarının, hakları söz konusu olunca yüzünü Türk-İş’e döndükleri söyleyen Gülnar, “İşçisi, köylüsü, esnafı ‘Türk-İş ne diyor, Türk-İş ne yapıyor diye sorar. Türk-İş emek mücadelesine öncülük eder, yol gösterir. Türk-İş bir nevi kar küreyicidir. Ülkemizde, işçi hak ve özgürlükleri adına elde edilen her kazanımda Türk-İş başrolü oynar. Türk-İş yeni gelir masada, yeri gelir alanlarda mücadele verir” dedi.

Veriler her mücadelenin ‘Kimse geçim sıkıntısı çekmesin, kimse çocuğunun önünde mahcup olmasın’ diye olduğunu anlatan Gülnar, “Yani Türk-İş’in mücadelesi, herkesin insan onuruna yakışır bir yaşam sürmesi için verilen mücadeledir. Türk-İş toplumsal huzurun, üretilen refahtan emekçilerin hakça pay almalarıyla mümkün olacağına inanır. Türk-İş “İşçinin, emekçinin evinde huzur olsun ki toplumda huzurlu olsun” der.”  diye konuştu.

Türk-İş’in sosyal adaleti savunduğunu kaydeden Gülnar, “Türk-İş birinin yiyip, birinin bakmadığı, kıyametin kopmadığı yaşanır bir dünya için mücadele verir. Türk-İş gerçek anlamda demokrasinin, işçilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmesiyle kurulacağını söyler. Onlarca yıla dayanan mücadele birikimiyle Türk-İş 70 yılı geride bıraktı. Onlarca yıl içinde buhranlı birçok dönemden geçen Türk-İş, örgütlü yüzbinlerce üyesi ve yurdumuz emekçilerinin güveni sayesinde bu günlere geldi. Türk-İş yaşamını emeğiyle sürdüren hiç kimsenin başını öne düşürmedi, yüzünü kara çıkarmadı. Bundan sonra da çıkarmayacak.” ifadelerini kullandı.

  

  

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2022, 18:29

EMRE EKİCİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER