banner6

Türk-İş’ten yeni bir kampanya

Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, kıdem tazminatı konusu ile ilgili açıklama yaparak, “Bugün Türkiye’nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz. Hazırlanan bez afişler binalarımıza asılacak, tüm işyerleri, evlerimiz ve arabalarımız posterlerle donatılacaktır.” dedi.

Türk-İş’ten yeni bir kampanya

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, kıdem tazminatı konusu ile ilgili açıklama yaparak, “Bugün Türkiye’nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz. Hazırlanan bez afişler binalarımıza asılacak, tüm işyerleri, evlerimiz ve arabalarımız posterlerle donatılacaktır.” dedi.

Türk-İş 4. Bölge Temsilciliği üyeleri gündem de olan kıdem tazminatı konusuyla ilgili basın açıklaması yaptı. Ellerinde Türk Bayrakları ve çeşitli yazılı dövizler taşıyan kalabalık İsmet İnönü Parkı içerisinde toplandı. Sıcak havaya aldırış etmeyen grup üyeleri üzerinde Türk –İş yazılı dev afiş taşıdı.

Burada grup adına basın açıklaması metnini Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar okudu. Gülnar, son günlerde çalışma hayatını ilgilendiren sıkıntılı bir sürecin yaşandığına dikkat çekti. Yıpılan düzenlemeler ile Kıdem tazminatı hakkına yönelik gelişmelerin olduğunu hatırlatan Gülnar, “ İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor.” dedi.

Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getirilmek istendiğini anlatan Gülnar, “Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var.  Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz.” diye konuştu.

Kıdem tazminatı görüşlerinin yıllardan beri aynı olduğunu anlatan Gülnar, “Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekun bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Görüşümüz net. Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. Türk-İş kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir diyen Gülnar, “Türk-İş Genel Kurullarında oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararın arkasındayız. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz.   Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz.  Bugün Türkiye’nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz. Hazırlanan bez afişler binalarımıza asılacak, tüm işyerleri, evlerimiz ve arabalarımız posterlerle donatılacaktır.” şeklinde konuştu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42