banner6

Türk milleti hürdür

Cumhuriyet Bayramı’nın 92. Yıl dönümü Mardin’de de büyük bir heyecanla kutlanırken, Mardin Valisi Faruk Koçak, Cumhuriyetin kuruluş felsefesine dikkat çekti:

Türk milleti hürdür

Türk milleti hürdür

 

Mutia AVUKA

MARDİN(İLKHABER) – Mardin Valisi  Ömer Faruk Faruk Koçak, “ Cumhuriyet Türk, milletinin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin bir ifadesidir.” dedi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletine armağanı olan cumhuriyetimizin 92. yıl dönümü Türkiye’de olduğu gibi Mardin’de de törenlerle kutlandı. Vali Koçak makamında kabul eti. Törende Tugay komutanı Tuğgeneral Salih Kırhan, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa İmrak, Mardin eski Milletvekili Süleyman Bölünmez, bazı kanaat önderleri, vatandaşlar ve Mardin Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz ile Ermeni yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Daha sonra Resmi geçit törenlerine geçildi. Saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın birlikte söylenmesinden sonra Vali Ömer Faruk Koçak, günün anlamını belirten bir konuşma yaptı ve şöyle dedi:

“Cumhuriyetin ilanı ülkemizin tarihinde çok önemli bir dönüm  noktasını oluşturmaktadır. Büyük özverilerle yürütülen bağımsızlık mücadelemizin sonunda milletin iradesini esas alan, milletin  iradesi temsil eden  Cumhuriyet rejimine geçilmiştir. Böylece milletimiz kendi geleceğini ve kaderini bizzat kendisinin belirlediği bir yönetim şeklini benimsemiştir.

Cumhuriyet, Türk milletinin  bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin  bir ifadesidir. Cumhuriyet, birlik ve beraberlik  içinde hareket ettiğimiz sürece olmaz denilenleri başardığımızın bir göstergesidir. Cumhuriyet, milletimizin çağdaş dünyada hak ettiği yeri alma kararlılığının bir göstergesidir.

Cumhuriyet Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i, Arnavut’u, Arap’ı, Gürcü’sü, Sünni’si ile ulusumuzun tüm unsurlarının katkı sağladığı müşterek bir ürün, ortak bir mirastır. Nitekim ulusumuz Çanakkale’de batı, doğu ve güneydoğu cephesinde bütün unsurları ile birlikte omuz omuza mücadele etmiş, destanlar yazmıştır.

Cumhuriyetimiz bugün  her zamankinden daha kuvvetli, her  zamankinden daha emin adımlarla ilerliyor, demokrasimiz cumhuriyetimizin kuruluşu ruhuna, kuruluş felsefesine bağlı olarak gelişiyor, güçleniyor devletimizi ve milletimizi oluşturan bütün unsurları gittikçe daha sıkı kucaklayarak kardeşliği kuvvetlendiriyor.

Ortak çaba ile inşa edilen cumhuriyetin bütün vatandaşları eşittir. İkinci sınıf vatandaş yoktur. Ne kurulma aşamasında ne sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Devleti etkin milliyetçilik politikası takip etmiştir. Tek ölçü, vatandaşlık ve vatanseverliktir. Bin yıldan beri Anadolu’da oluşan ortak kültür devletimizin hamuru  olmuştur. Gerçekten de müşterek kültür ve değerlerimiz farklılıklarımızdan daha  fazladır.

Menşei ve meşrebi  her ne olursa olsun bu topraklarda yaşayan insanların ortak eseri olan birlik ve beraberliğimiz; yüzlerce  yıllık kadim değer ve inançları ile çağdaş, demokratik yaklaşımları bütünleştirerek, birlikte yaşama kültürünün en güzel örneğini  insanlığa sunmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti her zaman iç ve dış düşmanları olmuştur ve olacaktır. Dün  olduğu gibi bugün de kendine karşı oynanan her türlü oyunu sahiplerinin suratlarına çarpacak olan bu  millet, gelecek yıllarda mührünü vurma azim ve kararlığındadır. Hürriyetimize, birliğimize göz dikip korku iklimini ülkemize salmaya  çalışanlarla mücadelemiz en güçlü şekilde devam edecektir. Bir taraftan içerde birliğimizi güçlendirirken, diğer taraftan da tarihi misyonumuz olan mazlumların sesi ve sığınağı olmaya devam edecek ve dünyayı aydınlatacağız.”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle şiirler okundu, Atatürk’ün geçmişteki kahramanlıkları, savaşları ile ilgili slayt gösterildi.

Törende, 29 Ekim nedeniyle Gençlikspor İl Müdürlüğü tarafından  düzenlenen yarışmalarda başarılı  öğrencilere ödülleri verildi, halaylar çekildi ve halk oyunları sergilendi

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2015, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER