banner6

Türk Yıldızları Mardin Semalarında

Mardin’in “Onur Günü” etkinlikleri kapsamında Türk Yıldızları tarihi şehir üzerinde gösteri yaptı. Mardinliler uçuşlara hayran kaldı

Türk Yıldızları Mardin Semalarında

ADNAN AVUKA

MARDİN (İLKHABER)-Mardin’in Fransızların işgal girişimlerini önleme direnişinin 101. Onur Günü, yıldönümünde, Türk Yıldızları Mardin Semalarında gösteri yaptı. Pandemi dolayısıyla, Mardinliler gösteriyi evlerinden izledi.

Düşman birliklerinin işgal girişimine karşı, Mardin halkının gösterdiği tepki sonucunda Fransız Komutan Norman ve beraberindeki heyet emellerine ulaşamadan şehri terk etmişti. 21 Kasım 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk’e verilen gazilik unvanı ve madalyası ile birlikte, Mardin halkının gösterdiği duyarlılık ve sağladığı lojistik destek nedeniyle “Mardin’in Düşman İşgalinden Kurtuluş” günü olarak kutlanmaya başladı.

2011yıından bu yana ise Mardinlilerin Şehri İşgal ettirmedikleri için, “Onur Günü” olarak kutlanıyor. TBMM’nin Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik Unvan ve İstiklal Madalyasının verildiği 21 Kasım’ın, Atatürk’ün talimatları ile Mardin’in kurtuluş günü olarak kutlanmaya karar verilmesi, Mardinlilere İstiklal Madalyası veriliş günü olarak değerlendiriliyor.

Türk Yıldızları uçaklarının Mardin Semalarında Onur Günü nedeniyle yaptıkları gösteriş ve uçuşlar şehirde sevinç ve memnuniyet yarattı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER