banner6

Türkiye’de bir ilk olacak proje TBMM’den geçti

Yaklaşık 3 Bin kişiye istihdam sağlayacak ve 2.5 Milyar TL katma değer oluşturacak, Adana Karataş Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına imkan sağlayan madde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Türkiye’de bir ilk olacak proje TBMM’den geçti

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Yaklaşık 3 Bin kişiye istihdam sağlayacak ve 2.5 Milyar TL katma değer oluşturacak, Adana Karataş Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına imkan sağlayan madde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu, Adana’da Karataş Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına imkan sağlayan maddenin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildiğini açıkladı.

Türkiye'de bir ilk olarak kurulması planlanan Adana Karataş Tarıma Dayalı Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi'nin tanıtımı ve yetiştirilecek potansiyel ürün çeşitleri ile ilgili çalıştaylar düzenlenmişti. Adanalıların merakla beklediği bu konuyla ilgili yaşanan gelişmeyi AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu sosyal medya hesabından duyurdu.

  Adana’da Karataş Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi Kurulmasına İmkan Sağlayan maddenin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildiğini açıklayan Sarıeroğlu, “Adanamıza desteklerinden ötürü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı arz ediyor, Tarım Bakanımıza ve Çevre Bakanımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Adana’nın mevcut tarım potansiyelini etkin şekilde kullanılmasını sağlayacak, rekabet gücünü artıracak, topyekün kalkınma sağlayacak adımları atmaya devam ettiklerini anlatan Sarıeroğlu, “TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmekte olan 221 Sayılı Gıda, Tarım ve Orman Kanunu’nda yer alan madde ile Karataş ilçemizde Tarıma Dayalı İhtisas Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına imkan sağlayacak” diye açıkladı.

Açıklamasında yapılacak çalışmanın Türkiye’de bir ilk olacağını anımsatan Sarıeroğlu şöyle devam etti;

“Gazi Meclisimizde  kabul edilen 8’inci madde ile şehrimize özel düzenleme yapılarak, Türkiye’de ilk olacak ve ekonomimize büyük katkı sağlayacak Su Ürünleri OSB’nin hukuki adımı atılmıştır.  TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi devam eden Kanun Teklifi’nin Yasalaşması ile birlikte Karataş İlçemizde 6500 dekarlık alanda kurulacak olan yüzde 60’ını toprak havuzlarının oluşturacağı, Çipura, Levrek, Karides, Kerevit, Sazan, Yosuz Tilipya, Kefal, Süs Balıkları, Hangalesus gibi ürünlerin yetiştirileceği OSB ile yaklaşık bin kişiye istihdam sağlayacak.

Türkiye’nin yaklaşık su ürünleri ihracatına büyük katkı sunulacak. 2.5 Milyar TL katma değer oluşturacak.Tarıma Dayalı İhtisas Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi’nin Adanamıza, Karataş’ımıza hayırlı olmasını diliyor, Adana’mıza desteklerinden ötürü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı arz ediyor, Tarım Bakanımıza ve Çevre Bakanımıza teşekkür ediyorum.”  

 

 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER