banner6

Türkmen’den “Oylar çöp kovasında kullanıldı” iddiası

Mersin’in Bozyazı İlçesi Tarım Kredi Kooperatifi Eski Başkanı Mehmet Türkmen, şok bir iddiada bulundu.

Türkmen’den “Oylar çöp  kovasında kullanıldı” iddiası

Türkmen’den “Oylar çöp

kovasında kullanıldı” iddiası

 

 

MERSİN(İLKHABER) - Mersin’in Bozyazı İlçesi Tarım Kredi Kooperatifi Eski Başkanı Mehmet Türkmen, şok bir iddiada bulundu.

Gazetemize gelerek yaşadıklarını anlatan Türkmen,  Bozyazı Tarım Kredi Kooperatifi’nin seçimi yapılırken oy kullanmanın sabah 08.00 ile akşam saat 17.00 arasında yapılması gerekirken oy kullanma işleminin sabah 08.00 ile öğle saat 13.30 arası yapıldığını iddia ederek oyların çöp kutusu içerisinde ağzı açık bir kovada kullanıldığını söyledi. Tarım Kredi Kooperatifi Mersin Bölge Müdürlüğü’ne, Ankara Genel Merkez’e ve Başbakanlık Bireysel İşlem Merkezi (BİMER)’ne bu konuyla ilgili başvurularda bulunduğunu belirten Türkmen, hiç bir yerden konuyla ilgili bir açıklama gelmediğini belirterek, şunları kaydetti:

“1155 sayılı Bozyazı Tarım Kredi Kooperatifi’nin 2014 yılı Olağan Genel Kurulu esnasında kabin ve sandık seçim usul ve esaslarına uygun olmadığı müşade ve görüntüler ile tespit edilmiştir. Seçim, şaibe ve dedikoduya sebebiyet vermiştir. Açık ağızlı çöp kutusundan seçim sandığı yapılmıştır. Kooperatif yöneticileri üyelerimiz arasında husumete varan dedikodulara sebebiyet vermiştir. Divan teşekkülünden sonra kooperatif yönetimi kendi kafasına göre bir oy pusulası hazırlayıp üyelerimizi bu oy pusulasına yöneltilmişlerdir. Bazı üyeler oy atmaya başladıktan sonra itiraz edilince bu oy pusulasından vazgeçerek tekrar üyelere farklı oy pusulası hazırlatmışlardır. Ancak bazı üyelerimiz geçersiz sayılan oy pusulalarını kullandılar. Hazurun cetveline imza atan ancak bu kargaşadan dolayı dışarıya çıkan üyelerimiz ve hazuruna imza atmayıp kutsal oylarını kullanmak için sandık başına geldikleri zaman kooperatif Müdürü ve divan başkanı oy kullanma işleminin 13.30’da bittiğini ve seçimin sonlandırıldığını söylediler. Bunun üzerine divan başkanlığına itiraz ettik ancak itirazımız ciddiye alınmadı. Bu itirazı Mersin Bölge Birliği Müdürlüğü’nde yapılması gerektiğini söylediler. Yapılan seçimin usul ve esaslara uygun olmadığı apaçık aşikârdır. Yukarda anlattığımız sebeplerden dolayı 2014 Yılı Olağan Genel Kurulumuza gölge düşmüştür. Üyelerimiz arasına nifak tohumları saçılmıştır. Bir an evvel usul ve esaslara uygun bir seçimin yapılmasını istiyoruz. Şikâyetimiz bilgi açısından Mersin Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Birliği Müdürlüğü’ne de gönderilmiştir. Aynı zamanda BİMER’e de başvurumuz yapılmıştır.”

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2014, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42