banner6

Üç ayrı dilde 1 Mayıs çağrısı

Adana'da kendilerini; 'Halkların Demokratik Kongresi' olarak adlandıran bir grup, '1 Mayıs' için Türkçe, Kürtçe ve Arapça olarak basın açıklaması yapıp, '1 Mayıs' için katılım çağrısında bulundu.

Üç ayrı dilde 1 Mayıs çağrısı
Üç ayrı dilde 1 Mayıs çağrısı

 

   ADANA (İHA) - Adana'da kendilerini; 'Halkların Demokratik Kongresi' olarak adlandıran bir grup, '1 Mayıs' için Türkçe, Kürtçe ve Arapça olarak basın açıklaması yapıp, '1 Mayıs' için katılım çağrısında bulundu. 

  İnönü Parkı'nda bir araya gelen ve üzerinde; 'Baskıya, Savaşa ve Sömürüye Karşı; İş, Barış, Adalet, Özgürlük' ifadesinin yer aldığı bir pankart açan göstericiler, 'Yaşasın Halkların Kardeşliği' şeklinde sloganlar attı. Burada grup adına konuşan Güven Boğa, '1 Mayıs'ın; 'Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü' olduğunun altını çizerek, "İş, barış, adalet, eşitlik ve özgürlük için başta işçi ve emekçiler olmak üzere halklarımızı ardı arkası kesilmeyen zamlara, yoksullaştırma politikalarına,

işsizliğe, baskılara, açlığa ve sefalete, hükümete ve patronlara karşı 1 Mayıs'a katılmaya çağırıyoruz" dedi.   

  İşçi ve emekçilerin güçlerini birleştirip, haklarını savunabilme noktasında ortak hareket etmesi çağrısında bulunan Boğa, "Her ulustan, her inançtan, her kültürden halkamızı; dili, inancı, kültürü, üzerindeki baskılara son vermek, farklılıklarıyla birlikte eşit, özgür ve kardeşçe bir yaşam kurmak üzere 2 Mayıs'ta alanlara çıkmaya çağırıyoruz" ifadesini kullandı. Daha sonra Kerem Uğur, '1 Mayıs' için Kürtçe çağrıda bulunurken, Hediye Yiğit de söz konusu çağrıyı Arapça olarak okudu. Yapılan ortak açıklamanın ardından grup bir süre daha slogan attıktan sonra olaysız bir şekilde dağılıp, İnönü Caddesi ile Çakmak Caddesi'nde 1 Mayıs ile ilgili bildiri dağıttı. 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42