Üç kızdan biri çocuk yaşta evlendiriliyor

Adana Çocuk ve Kadın Hakları Dernek Başkanı Çiğdem Akça yaptığı yazılı açıklamayla Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Akça her yıl 3 kızdan birinin çocuk yaşta evlendirildiğini savundu.

Üç kızdan  biri çocuk yaşta evlendiriliyor

Üç kızdan  biri çocuk yaşta evlendiriliyor
ADANA (İLKHABER)- Adana Çocuk ve Kadın Hakları Dernek Başkanı Çiğdem Akça yaptığı yazılı açıklamayla Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Akça her yıl 3 kızdan  birinin çocuk yaşta evlendirildiğini savundu.

 

 

Akça yaptığı yazılı açıklamada kız çocuklarının sesi olarak kızların eğitim haklarının ellerinden alınmasın dediklerini hatırlattı. Akça; “Yerkürenin dört bir bucağında milyonlarca kız çocuk, ihmal ve istismar ediliyor, ayrımcılığa uğruyor, her türlü  şiddete maruz bırakılıyor, değersizleştiriliyor, yok sayılıyor ve yok ediliyor. Yani, evlendiriliyor, zorla çalıştırılıyor, cinsel ilişkiye zorlanıyor, eve kapatılıyorlar. Eğitim hakları ellerinden alınıyor, çalışmalarına izin verilmiyor, oyun ve eğlence nedir hiç bilmiyorlar. 10 Aralık 2011 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği, 66/70 sayılı önergesiyle 11 Ekim’i dünya genelinde kız ve oğlanlar arasında süregelen ayrımcılığı önlemek amacıyla Dünya Kız Çocuklar Günü olarak benimsedi.
Kız çocuklara yönelik ayrımcılığın belirgin biçimde görüldüğü eğitim, beslenme, yasal haklar, sağlık, şiddet gibi alanlarda ilgili kurumlar ve sivil toplum örgütlerinin bu güne özel kampanyalar yürütmesi ve kız çocuklara dair farkındalık yaratılması da BM tarafından teşvik ediliyor.BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ilk 11 Ekim nedeniyle yayınladığı açıklamada şöyle demişti’’ dedi.


Kız çocuklara yatırım yapılması ahlaki bir sorumluluk ve temel adalet ve eşitlik kuralı olduğunu işaret eden Akça, “Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Kadına Yönelik Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi’nden kaynaklanan bir zorunluluktur. Ayrıca, Bin Yıl Kalkınma Hedeflerine ulaşılması, ekonomik kalkınma ve barışçı ve bütünleşmiş toplumlar inşa edebilmek için hayati önem taşır. Çocuk evliliklerine karşı kız çocukları korumanın en iyi yolu eğitimden geçiyor. Kız çocuklar okula gidebildiklerinde ve erken evliliğe zorlanmadıklarında, hem kendileri hem de aileleri için daha iyi bir yaşamın temellerini atma imkanına sahip oluyor. Evlendirilmiş olanların da eğitim imkanı bulmaları, ekonomik fırsatlardan, HIV önleme, cinsel ve üreme sağlığı dahil sağlık hizmetlerinden yararlanmaları yaşamlarını zenginleştiriyor ve geleceklerini sağlamlaştırıyor.’’ diye konuştu.

 

Akça sözlerini şöyle sürdürdü: “Gelin bugünü ‘Benim hayatım, benim haklarım, çocuk evliliklerine son verin’ teması ışığında kutlayalım ve gelin, kız çocukların gelin değil çocuk olarak kalmalarını sağlamak için üzerimize düşeni yapalım.  Türkiye’de  her üç kadından biri çocuk yaşta evlendiriliyor. Küçük yaşta evlenmek kız çocuklar için geri dönülmesi mümkün olmayan bir süreci başlatıyor. Eğitim yaşamları sona eriyor, sağlık sorunları baş gösteriyor, şiddete maruz kalma riski artıyor, haklarını talep etme ve kullanma becerileri azalıyor, ömür boyu yoksulluğa mahkum kılınıyorlar. Kız çocukların eğitim hakkı için… Çocuk yaşta evlilikler olmasın diye… Daha doğmadan başlayan cinsiyet ayrımcılığına karşı… Kız çocuklara yönelik hak ihlallerini sona erdirme talebiyle… Bugün tüm toplumu kız çocukları fark etmeye çağırıyoruz. “

 

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2015, 15:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2