banner6

“Umutsuzluğun başkenti Adana”

CHP Adana İl Başkanı Gökhan Yağ, Adana’nın eski günlerinde ki Adana olmadığına dikkat çekerek, kenti şöyle ifade etti.

“Umutsuzluğun başkenti Adana”

“Umutsuzluğun başkenti Adana”


 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Gökhan Yağ, 1 Kasım seçimlerine sayılı günler kala CHP’nin Adana vizyonunu açıkladı.  Adana’nın eski Adana olmadığının altını çizen Yağ, Adana’nın “umutsuzluğun başkenti”  haline geldiğini vurguladı. 

Sanayisi, ticareti, insanı, modernliği ile eski Türk filmlerine konu olan Adana’nın bugün, yoksulluk ve işsizlik sarmalında adeta can çekiştiğini belirten Yağ, dünyanın en bereketli toprakları arasında yer alan Çukurova’da tarımın ve tarıma dayalı sanayinin ağır hasar aldığını söyledi. Adana’nın hak ettiği değeri görmediğini dile getiren Yağ, Adana’nın iktidar tarafından cezalandırıldığını vurguladı.  Beyin göçü veren, kamu yatırımlarından yeteri kadar pay alamayan, uygulanan yanlış teşvik uygulamaları nedeniyle sanayicinin kaçtığı, mutsuz ve umutsuz insanların yaşadığı Adana’nın sorunlarını, CHP iktidarının çözebileceğini ifade eden Yağ, “CHP iktidarında Adana mutlu ve umutlu insanların yaşadığı yaşanabilir bir kent haline gelecek.” dedi.

ESKİ ADANA DEĞİL

 Adana’nın eski Adana olmadığının altını çizen Yağ, Adana’nın “umutsuzluğun başkenti”  haline geldiğini vurguladı.  Uzun yıllar boyunca göç alan Adana’nın bugün beyin göçü verdiğini aktaran Yağ, iyi eğitim almış, kenti ileriye taşıyacak nitelikli insanların Adana’dan umudunu kestiğini vurguladı.  Adana’nın artık yoksulların yaşadığı bir kent olduğuna işaret eden Yağ, bu gidişe dur demenin artık zamanı çoktan gelip geçtiğini savundu. Adana’nın tarım ve tarıma dayalı sanayiyle içine düştüğü açmazdan çıkabileceğinin altını çizen Yağ, değerlendirilemeyen turizm potansiyelinin de kentin lokomotif sektörü olması gerektiğini anlattı.

TARIM ARAZİLERE RANTA KURBAN VERİLDİ

Yağ, dünyanın en bereketli toprakları arasında yer alan Çukurova’da tarım arazilerinin rant uğruna talan edildiğini, sekiz yılda 555 bin dekar alanın tarım dışına çıkarıldığını ifade etti. Uygulanan tarım politikaları nedeniyle üreticinin Çukurova’nın simgesi olan pamuk üretiminden vazgeçtiğini belirten Yağ, narenciye ürünlerinin de dalında çürümeye terk edildiğini söyledi. Yağ, “Tarımın başkenti konumundaki Çukurova’da yaşanan bu olumsuz gelişmeler, çiftçi örgütleri ve tarım paydaşları tarafından ‘bereket başımıza bela oldu’ şeklinde yorumlanmaktadır. CHP iktidarında, bu topraklarda mevcut endüstriyel ürünlerin her boyutta desteklenmesini ve katma değeri yüksek yeni ürün desenlerinin araştırılıp ortaya konulmasını sağlayacağız. Üreticilerin ‘Çukurova Narenciye Üreticileri Birliği’ ve ‘Zeytin Üreticileri Birliği’ gibi birlikler üzerinden desteklenmesini, Çukurova’nın ‘Tarım İhtisas Sanayi Bölgesi’ ilan edilmesini sağlayacağız.” diye konuştu.  

BİRÇOK FABRİKA KAPANDI

Türkiye’nin sanayileşen ilk kentlerinden biri olan Adana’nın Sosyo Ekonomik Gelişmişlik  sıralamasında 2003 yılında 10. sıraya 2011’de ise 16. sıraya gerilediğini dile getiren Yağ, uygulanan teşvik politikası nedeniyle binlerce kişiye istihdam sağlayan birçok fabrikanın kapandığını, yeni yatırımların da Osmaniye gibi teşvik alabilen çevre illere kaydığını söyledi. Teşvik uygulamasının Adana’daki işsizlik oranının artmasında önemli bir unsur olduğunu ifade eden Gökhan Yağ, uygulanan yanlış dış politikalar nedeniyle kontrolsüz bir şekilde akın akın kente gelen Suriyeli mülteciler nedeniyle Adana’nın işsizlik sıralamasındaki yerini sağlamlaştırdığına dikkati çekti.

TİCARET DURMA NOKTASINA GELDİ

Hükümetin Suriye politikası nedeniyle Ortadoğu ticaretinin de durma noktasına geldiğinin altını çizen Yağ, Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi ilan edilen Ceyhan’ın yerinde saydığını ifade etti. Yağ, “İktidarımızda Seyhan, Çukurova ve Yüreğir ile İmamoğlu, Feke ve Tufanbeyli’yi aynı şekilde değerlendiren hibe ve teşvik politikasını değiştireceğiz. İlçelerimiz gelişmişlik düzeylerine göre teşviklerden yararlanacak. Uygulayacağımız teşvik sisteminde ‘işsizlik oranını’ önemli bir kriter haline getireceğiz” şeklinde konuştu.

TUZLA-YUMURTALIK SAHİLİ HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRMÜYOR

 Adana’nın tarih ve kültür varlıkları açısından çok zengin olduğunu ancak bu zenginliğin de değerlendirilemediğini aktaran Yağ, Türkiye’nin en uzun kumsallarından olan Tuzla-Yumurtalık sahilinin hak ettiği değeri göremediğini, 2006 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Kültür, Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edilen Karataş - Yumurtalık sahil bandında tek bir çivi dahi çakılmadığını söyledi.  Adana’nın turizm sektöründe yerinde saydığını belirten CHP İl Başkanı Yağ, dünyanın kullanımdaki en eski köprüsü olarak bilinen Tarihi Taş Köprü’nün halinin bu durumun en önemli örneği olduğunu söyledi.

TURİZMDEN NASİBİNİ ALMIYOR

 

 Karataş’taki Magarsus Antik Kenti, kentin ortasında duran Tepebağ Höyüğü’nün de nasibini alamamış ‘Dünya Kültür Mirasları’nın arasında yer aldığının işaret eden Yağ, “CHP iktidarında Adanamızın turizm potansiyeli bütün çeşitliliğiyle ele alınıp yeniden değerlendirilecek, sektörün tüm paydaşlarının ortak katılımıyla “Turizm Strateji Planı” oluşturulacak, ilimizin tüm zenginliklerinden faydalanarak dört mevsime dağılan sürdürülebilir bir turizm sektörü yaratacağız. Kozan Kalesi’ni, Feke’nin kale ve kilisesini, Saimbeyli’nin kale ve kilisesi ile doğa harikası obruk şelalesini, Tufanbeyli’nin Şarköy’de bulunan yer altı mağaralarını kendi kaderlerine terk edilmiş hallerinden kurtaracak Türkiye turizmine kazandıracağız. Magarsus Antik Kenti yine CHP iktidarında yeniden hayat bulacak. Turizm, Adana’nın tarım ve sanayiden sonraki lokomotif sektörü haline gelecek” ifadelerini kullandı.

 DÜNYANIN EN BEREKETLİ TOPRAKLARI

Dünyanın en bereketli toprakları üzerinde betonlaşarak çarpık bir şekilde büyüyen, halk arasında da Türkiye’nin en büyük köyü olarak anılan Adana’nın bir diğer önemli sorununun kentleşme olduğunu ifade eden CHP İl Başkanı Yağ, yoksulluğun yanı sıra insanı öteleyip rantı odak merkezi haline getiren kentleşme anlayışı nedeniyle Adana’nın bugün yaşanabilir kentler arasında yer almadığını söyledi. Plansız, öngörüsüz, vizyonsuz yöneticilerin adeta bir oyuncak gibi oynadığı Adana’nın yaşanabilir bir kent olması için insan odaklı köklü bir değişime ihtiyacı olduğunu vurgulayan Yağ, “Doğru planlama, bilimsel altyapı ve insan odaklı bir yaklaşımla kentimizi yaşanabilir çağdaş, dünyanın en gelişmiş kentleri ile yarışabilir hale getireceğiz. TOKİ yeniden yapılandırılacak ve rant dağıtan bir kurum olmaktan çıkıp dar gelirlilerimizin konut edinme haklarını sağlayacak bir kurum haline getireceğiz” dedi.

DOĞAL VE TOPLUMSAL POTANSİYELİ HAREKETE GEÇİRECEĞİZ

Adana’da son 30 yılda meydana gelen bu ekonomik ve toplumsal yıkımı durdurup tersine çevirebilecek doğal ve toplumsal potansiyeli harekete geçireceklerini belirten Yağ sözlerini şöyle sürdürdü; “Aynı bölge içerisinde bulunan komşu illerin arasında haksız rekabete neden olan yanlış teşvik ve hibe politikalarını sona erdirecek, bölgesel kalkınma stratejisi bağlamında Çukurova Bölgesel Gelişim Planı’nı güncelleyerek komşu illerle işbirliği yollarını açacağız.  Bölgemizdeki KOBİ’lerin kendi aralarında birlik kurarak yapıcı rekabet içerisinde dünyaya açılmalarını sağlayacağız.  1163, 1581, 4572 sayılı Kooperatifler Kanunu’na çağdaş yaklaşımlarla müdahale ederek tarım başta olmak üzere turizm, inşaat ve birçok sektörde kooperatifleşmenin önünü açacağız. Tüm dünyanın kooperatifçiliğe özel önem verdiği bu dönemde Toroslar’da ki tüm endemik bitkileri, turizmi, inşaatı, tarımı, tarıma dayalı sanayi ve birçok sektörü kooperatif ve birlikler üzerinden destekleyeceğiz. Tarım başta olmak üzere tüm sektörlerdeki işletmelerde yapacağımız envanter çalışmalarıyla yüksek enerji kullanan teknolojik değeri düşük alet, makine ve ekipmanların tespitini yapacağız. Bölgemizde ilk kez ‘ileri teknoloji değişim teşviki ve seferberliği’ uygulayacağız. Tarladaki traktör ve ekipmandan atölyedeki tezgaha, şantiyedeki iş makinesine kadar değişim ve yenilenme fırtınası estireceğiz.” 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER