banner6

Üniversite’de cadı kazanı kuruldu

Çukurova Üniversitesi'nde okuyan ve kendilerine Kampüs Cadıları ismini veren kadın öğrenciler, kampüs içerisinde kadın sorunlarını kurdukları cadı kazanında kaynattı.

Üniversite’de cadı kazanı kuruldu

Üniversite’de cadı kazanı kuruldu

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Çukurova Üniversitesi'nde okuyan ve kendilerine Kampüs Cadıları ismini veren kadın öğrenciler, kampüs içerisinde kadın sorunlarını kurdukları cadı kazanında kaynattı.

Çukurova Üniversitesi'nde okuyan Kampüs Cadıları üyeleri, kadınların yaşadıkları sorunlarla ilgili R1 alanında etkinlik düzenledi. Etkinlik alanına kadınlar, "Cadıyız isyandayız", "Of cinsiyetçilik cadı kazanı" dövizleri astı. Cadı kıyafetleriyle etkinliğe katılan öğrenciler, masa kurup sorunlarını cadı kazanında kaynattı. Genç kadınlar kâğıtlara yazdıkları töre, taciz, şiddet, cinsiyetçi, ataerkil ve tecavüz cümleleri kazana atıp, kaynattılar.

Kampus Cadıları sözcüsü Deniz Uslu, Kampus Cadıları olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü sadece okul dışında değil, öğrencilerin ve genç kadınların sorun yaşadığı kampüslerde de kutlamak istediklerini söyledi. Yaşanan sorunları cadı kazanında kaynattıklarını anlatan Uslu, “İnsanlık suçu olan şiddet ve tacizler ve tecavüzler var. Bu gün kampus cadıları olarak üniversite içerisinde yaşadığımız sorunları kurduğumuz cadı kazanında kaynatacağımız bir etkinlik düzenledik. Süpürgelerimizle, şapkalarımızla, kazanımızla  buradayız. Cinsiyetçilik yazdık cadı kazanına attık. Taciz, tecavüz yazdık cadı kazanına attık. Bununla kalmayacağız tabiî ki kadın mücadelemizi kampus cadıları olarak yürütmeye devam edeceğiz. “dedi.

Kampus Cadıları’nın 1. dönemin başında kurulduğunu işaret eden Uslu, “Kadınlar üniversitelerde sorunlarla karşılaşıyor. Bunun en yakın örneği Hakkari üniversitesinde görüldü. Bir öğretim görevlisi öğrencinin notunu yükseltmesi karşılığında ilişkiye girmeyi tekli etti. Bizler böyle bedenimizin obje olarak kullanılmasını, ezilen, küfredilenler varlık olmak istemiyoruz. Bu yüzden kampuste böyle bir hareket yarattık. Neden cadı derseniz? Bildiğiniz üzere yıllardan beri bir cadı katliamı vardı. Birkaç yüz yıl öncesinde biten cadı katliamı söz konusuydu. Kadınlar düzene karşı geldikleri, doğayla iç içe oldukları için erkeklerin hegomanyasına baş kaldırdıkları için yakalanıp katlediliyorlardı. Bizler madem ataerkil düzeni kabul etmeyen kadınlara cadı diyorsunuz. Bizde cadıyız ve kampus cadıları olarak sokaklardayız, okullardayız dedik.” İfadelerini kullandı.


Kadınlar etkinliklerini halaylar eşliğinde sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2014, 18:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42