banner6

Urfa'ya hizmet için varım

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, İlkhaber Gazetesi Şanlıurfa Temsilcisi Atilla'nın,"Urfa belediye başkanlığına aday olacak mısınız?" sorusunu yanıtladı:

Urfa'ya hizmet için varım
Urfa’ya hizmet için varım

 

Sedat ATİLLA

ŞANLIURFA(İLKHABER)  - Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Belediye başkanlığına aday olmayı düşünmediğini Şanlıurfa’ya hizmet için geldiğini söyledi.

Bakan Faruk Çelik İlkhaber Gazetesi Şanlıurfa Temsilcisi Gazeteci Sedat Atilla’nın sorduğu “Şanlıurfa Belediye Başkanlığına adaylığını düşünüyor musunuz? sorusuna cevap verirken, Şanlıurfa’ya hizmet için geldiğini vurguladı ve ekledi: “Türkiye’de 550 milletvekili var ama 26 tane bakan var. Ben kabinenin 26 üyesinden biriyim. Şanlıurfa, bugüne kadar oy verip ihanet görmesine rağmen, ülkeye hizmet eden Partiyi desteklemiş bir şehir. Bu şehire hizmetten başka bir şey yapılmaz ki. Ben Şanlıurfa’da kalıcı değilim. Şanlıurfa’dan hiçbir beklentim yok. Yapı itibariyle yaptığım bir işte başarılı olmak için çalışırım. İş olsun diye bir yere gelmedim. Bir hedefimiz var ve o hedef için buradayız. Şanlıurfalılar şunu bilsin ki Faruk Çelik Şanlıurfa’ya 4 yıllık hizmet için geldi. Şimdi Nisan ve Mayıs aylarında temeller atılınca Urfalıların güven duygusu artacak. Tabi sadece burası değil Şanlıurfa’ya yapılan yatırımlar çevre illerede yansıyacak. Halk hizmeti gördükçe söz vereni efsaneleştiriyor. Sanki asfaltı ben döküyorum. Bu toprakların insanı kendisine hizmet edeni unutmuyor. Bu insanlar hizmeti kalkınmayı hak ediyor. Bakın biz teşvik ile ilgili çok mesai harcadık. Buraya yatırım yapacak işadamı 5 milyon lira yatıracak 6,5 milyon lira geri alacak. 12 yıl istihdam teşviği alacak. Şanlıurfa’yı da 6. Bölgeye aldık. Biz bu şehri seviyoruz. Bana bu şehrin milletvekilliği verilmiş ona hakkını veririm. Şu anda o mücadeleyi veriyoruz. İnşallah Şanlıurfa model bir şehir olacak. İşadamları Şanlıurfa için yatırım yapacaklar. Neden? Çünkü Urfa daha huzurlu daha uygun.”

Başbakan Urfa’dan Ümitli Değildi
Şanlıurfa’dan hiçbir beklentisinin olmadığını sözlerine ekleyen Faruk Çelik şöyle devam etti:

“Şanlıurfa’da siyaset yapmak çok zor. Ama bu ülke için gerekli olduğu için buna katlandım. Değer mi? Değer. Genel seçimler öncesi benim Şanlıurfa’dan aday gösterileceğimi bilmiyordum. 1 gün kala Başbakan beni çağırdı tebliğ etti. Ben kendisine bir şey söylemedim ama içimden Allah Allah nerden çıktı bu Urfa dedim. Şanlıurfa’ya gelirken çok iyi fotoğraf çekmen lazım dedi. Urfa ile tatminkar bir şey içimde oluşmadı dedi. Neyse Urfa’ya geldik bizi pankartlar bizi karşıladı 'Ne Artvinli Ne Bursalı!', 'Bu Listeye Oy Yok.' gibi Kent merkezinde buna benzer 30 tane pankart vardı. Hangi tarafa dönüyorsam böyle. İlk günlerde bizim Milletvekilleri adayları bile inanamıyor çıkacağına. Bunu görünce şok oldum. Çünkü bize kimse Urfa ile ilgili böyle bir sorun aktarmamıştı. Ben dedim bakayım insanlar ne istiyor? Neden böyle tepki veriyorlar? Gördük. 10 yıldır oy alınmış ama hiç bir şey verilmemiş.”

Köylerin Yolu Yapılmış Görünüyor Ama Yol Yok
Bazı köylerin su ve yol sorununun hiç çözülmediğini hayretler içinde anlatan Bakan Çelik “Bazen gittiğimiz köylerde Vali veya Kaymakam var. Dedim atış serbest muhtarlar ne söylerseniz söyleyin. Vali’nin kaymakamın milletvekilinin Başbakan ne olursa aleyhine ne konuşacaksanız konuşun. Bir muhtar kalktı. Bakanım dedi ben hiç bir şey istemiyorum benim köyüme dozer gönderseniz bu yolumuzu açsa. Yol yok. Köye yaya gidiyoruz. Vali Kaymakam orada bakın dedik yolu nasıl. Baktılar 2 yıl önce asfaltlanmış. Tamam dedik muhtar senin yolun hangi tarafı bozuldu. Muhtarda Valla Bakanım hiç yapılmadı ki. 9 yıldır siz iktidardasınız ama hiç dozer gelmedi. Gittik baktık gerçekten yol yok.” diyerek hizmetin kağıt üzerinde yapıldığını vurguladı.

Seçim Döneminde Çok Çalıştık Ama…
Ak Parti’nin Şanlıurfa’da yerel seçimler öncesi hata yaptığını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik “Ben bu genel seçimlerde bunu anladım. Urfa'ya geldiğimde anket yaptık. 5 milletvekili ancak çıkarabiliyorduk. İlk önc bu şehrin istediği ne onu çözmek lazım deyip kolları sıvadık. Sabah 7’de kalkıyorum. 8 de yola çıkıyorum akşam 6’da geliyorum. 6’dan 11’e kadar başka bir ekip ile çalışıyorum. 12’den sonra oturuyorum, en az 10 grupla gece 3’e kadar hiç aksatmadan görüştüm. Benim siyasetteki bilgi birikimimi paylaşacağım adam bulamadım. Partide herkes bir ağanın bir aşiretin adamı. Herkesin ekibi var. Ama Ak Parti’nin adamı yok. Adam Ak Parti Parti Meclis Üyesi ama kimin adamı bilmiyorum ki. Herkes birbirinin aleyhinde konuşuyor. Herkes birbirini eleştiriyor. Ama iş yapmak için kimse gelmiyor. Eleştiriyor ama işi sana veriyorum diyorum 'Yok' diyor. Urfa siyaseti ile ilgili kitap yazılır. Şimdi örnek veriyorum. Benim nereye gideceğimi BDP biliyor, Ben nereye gideceğimi bir Partiliye söylemem lazım ama başkasının bilmemesi lazım. Benim oraya sürpriz gidişler yapmam lazım. Vatandaşla yüzleşmek istiyorum. Vatandaş benimle bir şey paylaşmak istiyor bakıyor başka bir partiliyi görüyor anlatmıyor boşver sonra anlatırım diyor. Bu da yaptığımız işi verimsiz kılıyor. Seçmen diyor ki bir adam gelmiş Tayyip Erdoğan birini göndermiş. Yani Tayyip Erdoğan’ı seviyor. Bu Bakana söylersem bu işi çözer. Ama korkuyor. Gözünden anlıyorum. Bu adamın bir derdi var ama anlatamıyor. Ben bir kişiye söylüyorum diyorum bunu takip et. Sabah herkes öğreniyor. Bir gün dedim artık ben program yapmayayım. Bu sefer herkes panikliyor. Bu nedenle bazı programları ben kendim yaptım. Biz buraya sorun çözmek için geldik.” dedi.

Belki Ak Parti’nin Adayı Fakıbaba’dır…
Seçimden sonra Şanlıurfa’da yeni bir süreç başladığını ifade eden Faruk Çelik, konuşmasını şuşekilde tamamladı:

“Şanlıurfa artık eskisi gibi değil. Bir sorun varsa hemen çözüyoruz. Bürokrasiyi ortadan kaldırdık. Yok yazı gelsin yazı gitsin yok. Bu kolay değil. Bakın Belediye bizden Samsat Kapı Projesi için bölgedeki yapıları istedi hemen verdik. Ama kaç ay geçti çalışma yok. Topçu Meydanı Projesi yine öyle. Tugay projesini onayladık değiştirmeye çalışıyorlar. Buna benzer bazı işler var. Bu şehrin hızla değişmesi lazım. Biz Urfa’ya çok yaygın bir hizmet yapmak istiyoruz. Urfa’yı marka şehir yapmak istiyoruz. Urfa’nın alt yapılarını tamamlamak istiyoruz. Ben Belediye Başkanı Fakıbaba’ya dedim ki başkan sen çalış. Belki 2014’te Ak Parti’nin adayı sensin. Yani kendi ister bakan olsun, ister vali olsun ister il başkanı olsun Urfa’nın sorununu çözme konusunda kendisini görevli hissedecek biri olmalı. Şu an Şanlıurfa’da güzel bir şey var. 10 Milletvekili kenetlenmiş Şanlıurfa için çalışıyoruz. Yani bir tarafta ötekisi öteki tarafta değil. Bugüne kadar hiç olmamış. Eskiden Milletvekillerinin her biri ayrı bir ekoldü. Biz kendimizi teşhirden ziyade çözüme gidelim. Bakın ben 25 yıldır siyaset yapıyorum. Bugüne kadar ne belediyeden ne kamudan bir gramlık işim yoktur. Ben ayda bir Bursa’ya gidiyorum. birde Şanlıurfa’ya geliyorum. Bursa’da belediye başkanlarının açılışlarını katılıyorum. Sürekli açılış açılış. Bakın Şanlıurfa’da semt sahalarına ihtiyaç var. Bazen Fakıbaba’ya söylüyorum. Gençler basket oynasınlar. Bunların maliyeti felan yok. Şimdi Büyükşehir Belediye Başkanlarını Şanlıurfa’ya davet edeceğiz. Her birine ikişer üçer değişik proje vereceğim. Hemen yeri bul yapacaklar. Şanlıurfa’da Belediye Başkanı Bağımsız, Meclis Ak Partili. Yahu bir şey Urfa’nın lehineyse her şeyi unutun. Hizmette ortak olun. Daha 2014 nerede daha ortada 2013 var. Ben nereden bileyim nasıl olur nasıl gelişir. Ben bilmem bunlarla uğraşmaya gerek yok. Burada Şanlıurfa’yı nasıl ayağı kaldırırız buna bakalım. Aramızda problem yok. Biz bu şehir için çalışalım. Bakın Aile Bakanlığından 5 tane mahalle konağı yapalım dedik. Kadınlar toplansın, eğitim alsınlar bilgi alsınlar. Nişan düğün için kullansınlar. Yani çok iş var Şanlıurfa’da. Biz iş yapmaya geldik. 400 proje dedik. Ana sorunları çözmek önemli. 399 ile 499 arasında pek fark yok. Ana sorun ne Abide Projesi gibi büyük sorunlar. Abide de trafik kilitleniyor yok proje şöyle olsaydı böyle olsaydı. Şunu bir bitirelim bir ileride başka yol yapacağız Belki bu kavşağa bile gerek kalmayacak. Şu an Şanlıurfa’da tartışan çok ama iş bitiren kimse yok. Bu şehir önce bu zihniyetten kurtulmadı ve herkes bu şehir için çalışmalı.”

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42