banner6

Ürküten rakam!

Her yıl 270 milyon iş kazası meydana geliyor. İş kazalarında en ilginç tablo Şubat ayı verilerine yansıdı. Bu ayda 70 kişi iş hayatını kaybetti.

Ürküten rakam!

Ürküten rakam!

 

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) – Türkiye'de Şubat ayı içerisinde iş kazalarında toplam 70 kişinin hayatını kaybettiği ileri sürüldü.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin Şubat Ayı İş Cinayetleri Raporu'na göre, Şubat ayı içerisinde 5 çocuk, 4'ü kadın işçi olmak üzere 70 işçi yaşanan kazaları sonucunda hayatını kaybetti. İşçi ölümleri en çok inşaat, taşımacılık, tarım ve ticaret, eğitim ve büro sektörlerinde görülürken, il düzeyinde ise Adana, Antalya, Hatay ve Kocaeli'nde yaşandığı kaydedildi.

Raporda yer alan verilere göre, inşaat işkolunda 17'si düşme nedenli olmak üzere 30 işçinin can verdiği belirtildi. Tır, kamyon, minibüs, otobüs, ticari taksi, kargo araçlarını kullanan şoförler ve muavinlerinin güvencesiz çalışma koşullarının da ölümlere davetiye çıkardığına dikkat çekilen raporda, taşımacılık işkolunda ise 9 işçinin hayatını kaybettiği yer buldu. Raporda, verilen sertifika ve çıkarılan yönetmeliklere rağmen tarım sektörü işçilerin sorununun özüne değinmediğine ise tarım işkolunda 7 çalışanın can vermiş olması işaret edildi. Yine ticaret, büro, eğitim, güzel sanatlar işkolunda 7 işçinin  ay içerisinde yaşamını yitirdiği raporda kaydedildi. Raporda yer alan veriler arasında çocuk işçiler de yer aldı. Buna göre, üçü 14 yaş ve altı, ikisi 15-17 yaş aralığında olan 5 çocuk işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Ay içerinde 4 kadın işçinin de yaşamını yitirdiği, raporda yer alan veriler arasında yer buldu.

İŞ CİNAYETLERİNİN ÖNÜNE GEÇİLEMEZ

Denetlemeden yoksunlukla iş cinayetlerinin önüne geçilemeyeceğini söyleyen Maden Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Sabahatdin Sakatoğlu, “Devletin işletmelerinden başlayarak ülkemizdeki maden işletmelerinde ilkel çalışma koşullarında ve eğitimleri yeterli olmayan, kendilerine yakın olanların güvenlik önlemlerini almak üzere işe alındıkları koşullarla ülkemizde iş cinayetlerinin devamı sağlanmaktadır. Çıkartılan kanun ve yönetmelikler uygulanabilirliği sorgulanmadan, iş cinayetleri önlemek için değil AB uyum yasalarının gereği olarak hazırlanmaktadır. Bu anlayışla, bu denetlemeden yoksunlukla, bu mevcut yasa ve yönetmeliklerle iş cinayetlerinin önüne geçmek mümkün değildir” dedi.

HERYIL 270 MİLYON İŞ KAZASI YAŞANIYOR

Makine Mühendisleri Odası İKK Temsilcisi Hasan Kavi; İş Sağlığı ve İş Güvenliği kanunun işçileri değil işverenleri gözeten bir anlayışla hazırlanmış olduğunu vurgulayarak, yapılan denetlemelerin de günah keçisi oluşturmaktan öteye gidemediği  kaydetti. Her yıl 270 milyon iş kazasının meydana geldiğini anlatan Adana İKK Sekreteri Nazım Biçer, ILO rakamlarına göre; her 15 saniyede bir işçinin, iş kazaları veya meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybettiğini kaydetti. Her gün yaklaşık 6 bin 300 kişinin iş kazası veya meslek hastalıkları nedeniyle yaşamını kaybettiğine dikkat çeken Biçer, “Her yıl yaklaşık olarak 360 bin kişi iş kazası, 1 milyon 950 bin kişi ise meslek hastalıklarından dolayı yaşamını yitirmektedir. Her yıl 270 milyon iş kazası meydana gelmekte ve 160 milyon kişi meslek hastalıklarına yakalanmaktadır. Her yıl, çoğunlukla gelişmekte olan ülkelerde, zehirli maddelerden dolayı 651 bin işçi yaşamını yitirmektedir.” diye konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2014, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER