banner6

Vali Demirtaş, Zeynel Abidin Erdem cami inşaatını inceledi

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mahmut Demirtaş, Artuklu Üniversitesi yerleşkesinde İş Adamı Dr. Zeynel Abidin Erdem’in yaptırmakta olduğu camiyi ziyaret ederek çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

Vali Demirtaş, Zeynel Abidin  Erdem cami inşaatını inceledi

ADNAN AVUKA

 MARDİN (İLKHABER)- Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mahmut Demirtaş, Artuklu Üniversitesi yerleşkesinde İş Adamı Dr. Zeynel Abidin Erdem’in yaptırmakta olduğu camiyi ziyaret ederek çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

Cami inşaatını dolaşan Vali Demirtaş,  burada yaptığı açıklamada,  yapılan caminin güzel bir cami ve yeteri kadar cemaatin namazlarını rahat bir şekilde kılabilecekleri önemli büyüklükte bir cami olduğuna dikkat çekerek, “Bu memlekete kim hizmet ederse Allah razı olsun. Gerçekten burada Camii’nin yapılması çok önem taşıyor. Çünkü burada ilahiyat fakültesinin var olması öğrenci ve eğitimciler için ayrı bir anlam taşımaktadır. Devletimiz özellikle eğitime çok büyük önem veriyor. Çocukluğu Mardin’de, gençliği ise Almanya’da geçmiş bir vatandaşımızın Artuklu Üniversitesine 250 kişilik kız öğrenci yurdu yapması ne kadar sevaptır, hayırlı iştir. Bir taraftan eğitim, bir taraftan camilerimizin yapılması ülkenin rahat bir nefes almasını da göstermiş olur” dedi.

13.978 metrekare üzerinde inşa edilen, 7 bin 500 kişiye ibadet imkanı sağlayacak Zeynel Abidin Erdem camisinin 56 metre yüksekliğinde tamamen el işlemeli taştan örülmüş 2 minaresi bulunmaktadır. Bina yüksekliği 15.70 m ve 16.40 m yüksekliğinde olup, 19 metre çapında dilimli taş kubbeden oluşan caminin zemin, bodrum kat tavanları görkemli bir nakış ile nakşedilmiş olup caminin ana kubbesi ve şadırvan kubbesi taş atölyelerinde hazırlanan dilimli taşlardan örülmüştür.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER