banner6

Vali Elban; “15 Temmuz’da yaşananları unutmamalıyız”

Adana’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 4. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikler kapsamında ‘15 Temmuz’ konulu fotoğraf sergisi açıldı.

Vali Elban; “15 Temmuz’da  yaşananları unutmamalıyız”

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) –  Adana’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 4. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikler kapsamında ‘15 Temmuz’ konulu fotoğraf sergisi açıldı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 4. yıl dönümü çerçevesinde düzenlenen etkinlikler kapsamında hazırlanan “15 Temmuz” konulu fotoğraf sergisinin açılışında konuşan Adana Valisi Süleyman Elban, “Buradaki sergi o gün yaşananları milletin hafızasından canlı tutmak açısından çok önemli.. Bunların zaman zaman insanlarımıza özellikle de gençlerimize gösterilmesi gerekiyor; çünkü bu coğrafya zor bir coğrafya. Bu topraklar, zor kazanılmış topraklar. Bu vatan toprağının bizlere emanet edildiği zamana kadar her bir karışı şehitlerimizin kanıyla boyanmış. Çok kıymetli olan ve pahası çok yüksek olan bu topraklarda bizim ve gelecek nesillerimizin her zaman uyanık olması lazım. Yeni nesillerimizin iradelerini diri tutması bakımından bu tür sergilerin önemli olduğunu düşünüyorum.” Dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün sorumluluğunda Çukurova Üniversitesi ile Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin iş birliğiyle Adana Müzesi Komleksi’nde açılışı yapılan sergiye Adana Valisi Süleyman Elban, 10.Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Gürel Özusta, Seyhan Kaymakam Vekili Mustafa Yavuz, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Gazi Demir, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Adana Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile şehit aileleri katıldı..

Serginin açılışında bir konuşma yapan Adana Valisi Süleyman Elban, “Dört yıl önce 15 Temmuz günü ülkemiz hiç beklenmedik bir şekilde ordusunun içinde sinsice örgütlenmiş hain bir örgüt tarafından -FETÖ tarafından- gerçekleştirilen bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. Bu darbe girişimi milletin dirayeti, vesayeti ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde çok kısa bir süre içerisinde bastırıldı” dedi.

O gün milletin gösterdiği birlik ve beraberlik ile darbeyi bastırdığına değinen Vali Elban, “Ancak bu girişimin milletin kendi içerisinde halktan görünen insanlar tarafından yapılması milletin vicdanını daha da yaraladı. Ama millet her ne adı altında, her ne şartta olursa olsun devletinin varlığından, milletinin ve ülkesinin bütünlüğünden, demokrasiden, istiklalinden ve istikbalinden vazgeçmeyeceğini o gece kendilerini uçakların, tankların önüne atarak, canlarını hiçe sayarak darbeyi bastırarak gösterdi. Bu darbenin bastırılmasında maalesef 251 şehidimiz var. Allah onlardan razı olsun. Bizleri de onların şefaatine nail etsin ve yine gözünü kırpmadan şehadet şerbetini içmek için kendilerini tankların önüne siper etmiş yüzlerce, binlerce gazimiz var. Onlara da Rabbim sağlıklı, uzun ömürler versin. Kendilerine de minnet ve şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

İnsan hafızasının bazı şeyleri çabuk unutabildiğini ve açılışı gerçekleştirilen serginin özellikle o gün yaşananları milletin hafızasında canlı tutması bakımından çok önemli olduğunu ifade eden Adana Valisi Süleyman Elban konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Buradaki sergi o gün yaşananları milletin hafızasından canlı tutmak açısından çok önemli.. Bunların zaman zaman insanlarımıza özellikle de gençlerimize gösterilmesi gerekiyor; çünkü bu coğrafya zor bir coğrafya. Bu topraklar, zor kazanılmış topraklar, onun için de muhafazası daha da zor. Bu vatan toprağının bizlere emanet edildiği zamana kadar her bir karışı şehitlerimizin kanıyla boyanmış. Maalesef bugün de hem bu hain darbe girişimiyle hem de ülkemizi bölmeye yönelik ya da ülkemizle ilgili değişik hedefleri olan terör örgütü tarafından da sürekli bir saldırı ve hainlik yapılmakta, bunun sonucunda da yeni şehitlerimiz olmaktadır. Dolayısıyla bizim için çok kıymetli olan ve pahası çok yüksek olan bu topraklarda bizim ve gelecek nesillerimizin her zaman uyanık olması lazım. Yeni nesillerimizin iradelerini diri tutması bakımından bu tür sergilerin önemli olduğunu düşünüyorum.

Bu bağlamda başta 15 Temmuz şehitleri olmak üzere bu ülkeyi bizlere vatan kılan tüm şehitlere Allah’tan rahmet dileyip vatanı korumak uğruna canını ortay koyan tüm gazileri minnet ve şükranla yad ederek, İnşallah, Rabbim bir daha bu milleti 15 Temmuz gibi hain FETÖ ve onun benzeri olan terör örgütlerinin yeni darbe girişimleriyle karşı karşıya bırakmaz.”

Ankara Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı'nı hedef alan saldırıda şehit olan Özel Harekat Polisi Sevda Güngör’ün annesi Nural Güngör de sergide kızının fotoğrafını görünce gözyaşlarını tutamadı.

Yaşadığı acının hiç azalmadığını ve azalmayacağını söyleyen Nural Güngör, "Benim için dört yıl öncesi ne ise yine aynı. Seneler geçse de hep aynı acı. Hiç Temmuz ayının gelmesini istemiyorum. 15 Temmuz gecesinin aklıma gelmesini dahi istemiyorum. Benim için çok acı bir olay.  Allah kimsenin başına vermesin. Şehit annesiyim gururluyum ama çok acı.. Evladım şehit oldu fakat acısı hep taze” diye konuştu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER