banner6

Vali Elban: Eğitime sorunsuz başlamayı hedefliyoruz

Adana Valisi Süleyman Elban, “Bizler uzun zamandan beri okullarımızla ilgili bütün hazırlıklarımızı, okulların açılacağı varsayımı üzerine yapıyorduk zaten. İnşallah 6 Eylül’de ilk, orta ve liselerde eğitime sorunsuz başlamayı hedefliyoruz” dedi.

Vali Elban: Eğitime sorunsuz başlamayı hedefliyoruz

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Valisi Süleyman Elban, “Bizler uzun zamandan beri okullarımızla ilgili bütün hazırlıklarımızı, okulların açılacağı varsayımı üzerine yapıyorduk zaten. İnşallah 6 Eylül’de ilk, orta ve liselerde eğitime sorunsuz başlamayı hedefliyoruz” dedi.

Adana Valisi Süleyman Elban, bir otelde kentteki basın mensuplarıyla bir araya geldi. Yoğun katılımın gerçekleştiği toplantıda konuşan Vali Elban, göreve gelmesinin ardından yaptığı çalışmalara değindi. Adana’ya geldiklerinden bu yana kısa süre içerisinde kenti tanıma fırsatı bulduklarını söyleyen Vali Elban, Adana’da göreve başladığı ilk anda ilde yapılması gerekenler, ilin sosyal yapısı, potansiyeli, ekonomik değerleri ve kentin değişme yönüyle ilgili belli başlı çalışmalarının olduğunu anlattı.

Bu doğrultuda da bazı projeler ve çalışmalar gerçekleştirdiklerini vurgulayan Vali Elban, “Bunların bir kısmına başladık, bir kısmına pandemi dolayısıyla başlayamadık. Önümüzdeki dönemde yapmayı düşündüğümüz bazı çalışmalarımız da mevcut. Bizler pandemi bahanesine sığınmadan olabildiğince projelerin hazırlanması, bunlarla ilgili ihale süreçleri ve belli şartların yerine getirilebilmesi için bu süreci verimli geçirmeye çalıştık. Bunu da başardığımızı düşünüyorum. Pandemi şartları tamamen normale yakın bir pozisyona geldiğinde bizim zaten projelerimiz ile ilgili birtakım süreçlerimiz devam ediyor olacak. Bazı projelerimizde de tamamen hazır olduğumuz için süreç hemen başlayacak. Projelerimiz için en azından zaman kaybı yaşanmayacak.” dedi.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de pandemi sürecinin birçok etkisi olduğunu ifade eden Vali Elban, “Koronavirüs salgını ile başlayan bu süreç, bütün alışkanlıklarımızı, çalışma usullerimizi, adetlerimizi, geleneklerimizi, kısacası her şeyimizi değiştirdi. Her şeyimizi düzenlemek, yeniden yorumlamak, yeni duruma göre davranmak zorunda kaldık. Çoğu zaman yeme içme mekanları kapalı kaldı, açık toplantılar askıya alındı. Görüşmeler, buluşmalar da olabildiğince daha temkinli, daha az sayıyla, daha zor şartlarda olmaya başladı. Ama inşallah aşılamaların yaygınlaşmasıyla artık bu sürecin de ciddi manada kontrol altına alındığını düşünüyorum.” diye konuştu.

EĞİTİM YÜZ YÜZE OLACAK

Vali Elban vatandaşların aşı olma konusunu desteklediklerine dikkat çekti. Ülkemizde de aşılama oranın iyi düzeyde olduğunu belirten Vali Elban, “Her ne kadar aşı olmaya direnen bir kesim olmakla birlikte genel anlamda vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu aşı konusunu destekliyor. Adana’da aşılama konusunda bir sıkıntımız yok. Dolayısıyla önümüzdeki dönem için ümitliyiz. Dün yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında da artık netleşti ki eylül ayında okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerimizi açıyoruz. Eylül ve ekim ayında da üniversitelerimiz açılacak ve eğitimin her kademesinde yüz yüze eğitime devam edilecek.” şeklinde konuştu.

GÜNDELİK HAYAT TEDBİRLERLE NORMALLEŞECEK

Okulların açılacağını anlatan Vali Elban, 6 Eylül’de ilk, orta ve liselerde eğitime sorunsuz başlamayı hedeflediklerini işaret etti. Yaklaşık bir buçuk yıldır kapalı kalan okullarımız için yeni bir dönemin başladığına değinen Vali Elban, “Bizler uzun zamandan beri okullarımızla ilgili bütün hazırlıklarımızı, okulların açılacağı varsayımı üzerine yapıyorduk zaten. İnşallah 6 Eylül’de ilk, orta ve liselerde eğitime sorunsuz başlamayı hedefliyoruz. Bununla birlikte diğer alanlarda da benzer normalleşmelerin olabileceğini değerlendiriyoruz ve bizler de normal gündelik hayatımızı tedbirlere uyarak, aşı işini ihmal etmeyerek devam ettirmeyi planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

ORMAN YANGINLARIYLA CİDDİ BİR

KOORDİNASYONLA MÜCADELE ETTİK

 Konuşmasının ardından Vali Elban, toplantıya katılan gazetecilerin Adana’ya dair sorularını yanıtladı. Orman yangınları ile ilgili sorulan soruya yanıt veren Vali Elban, Bizde orman yangınları ciddi bir koordinasyon içerisinde yürütüldüğü için gereksiz fotoğraf vermeye vaktimiz olmadı. Sağ olsun bütün kurumlar destek verdi. Buna belediyeler de dahil. Biz oradaki orman teşkilatındaki sorumlu kurumun gerek karadaki araçlarını, gerekse helikopter ve uçaklarını kullanırken, öbür tarafta tüm kamu kurum ve kuruluşlarının DSİ’nin, Karayolları’nın  ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının İller Bankası’nın, Botaş’ın hepsinin iş makinelerini kullandık. Onun dışında da tüm belediyelerimizin hem iş makinelerini, hem arazözlerini, hem de ihtiyat ve ihtiyaç dışındaki itfaiye araçlarını kullandık. Çünkü Allah korusun şehirde bir yangın olur, belli bir tedbir olmasını istedik.”dedi.

AFETİ İYİ YÖNETTİK

Gerçekleştirilen başarılı koordinasyondan bahseden Vali Elban, “Dolayısıyla bu koordinasyon içerisinde olduğu için Adana’da yangın yokmuş gibi oldu. Her tarafta yangın var diye, ciyak ciyak sesler çıkarken Adana’da sanki yangın yokmuş gibi oldu. Çünkü herkes işiyle meşguldü. Böylede olması gerekiyordu. Afet yönetimi böyledir zaten. Afet yönetiminde birinci öncelik vatandaşın canıdır. Vatandaşın canından emin olduğunuz andan itibaren diğer canlıların hayatı sizin için önemlidir. Ağaçlar, bitkiler, hayvanları öncelersiniz. Sonrada kısa sürede bu afeti bertaraf etmeye çalışırsınız. Bu süreç böyle yönetildi. Dolayısıyla bu süreçte de, her kurum üzerine düşen katkıyı da eksiksiz verdi.” diye konuştu.  

Yangınla mücadeleye destek veren tüm kamu kurumları ve belediyelere teşekkür eden Vali Elban, “O anlamda ben sizler aracılıyla tüm kamu kuruluşlarımıza ve belediyelerimize teşekkür ediyorum. Hiçbiri arandığında hiçbir gecikme olmaksızın yangın alanına getirdi. Koordinasyon benim himayemde, benim gözetimimde ancak sevk ve idaresini ormana veriyoruz. Bu çok teknik bir iş. Ormancıda yangın söndürür, itfaiyecide yangın söndürür. İtfaiyeci orman yangınını söndürmekte mahir değildir, ormancı da ev yangınını söndürmekte mahir değildir. Dolayısıyla herkes birbirine destek olur ama işi bilen kişi koordine eder. Bizde de öyle oldu. Öyle bir koordinasyon içerisinde bu işler yürüdü.” ifadelerini kullandı.

Yangın bölgelerinde basın mensuplarının haberlerini yaptığını kaydeden Vali Elban, “O anlamda biz yangın alanındaki işin tamamen koordinasyonunu aldıktan sonra basın mensuplarına bir sorun yaşatmadık. İsteyen gelip haberini yaptı. Biz haber yapmadık. Haber yapmak basının işidir. Doğrusu haber yapmak içimizden de gelmedi. İçimiz yanıyordu bu yangınlarda. Böyle tuhaf tuhaf paylaşımlarda yapmam içime sinmez, kendime de yakıştıramam. Sadece ilk gün bizim orada olduğumuzu gösteren paylaşımımız var. Onun dışında hiç paylaşımda bulunmadım. Bulunmam da.  Çünkü orada bu işin, reklamı, tanıtımı, göstermesi olmaz. Aslolan ne kadar can kurtardınız, ne kadar ağaç kurtardınız, bu işi ne kadar erken bertaraf ettiniz ona bakılır. Ve ne kadar az zayiat verdiniz.” şeklinde konuştu.

 Sıfıra yakın zayiatla yangın felaketinin atlatıldığını vurgulayan Vali Elban, “Sıfır’a yakında yangınla mücadele ekiplerimizde zayiatımız var. Allah’a şükür trafik kazası yaşanmadı giden ekiplerimizde, başı sıkıntıya giren olmadı, yanmadı. Çünkü bunların hepsini ciddi bir manada bir koordinasyonu var. Çünkü gidenlerin hiçbiri bu işin uzmanı değil. Allah korusun bir anda yanabilirler. O dehşeti o gece oraya gidenler görmüşlerdir. Sonradan giderseniz sadece yaşanmış manzarayı görüyorsunuz. O ekiplerimizin başına bir şey gelmemesi çok önemli. Dolayısıyla Allah’a şükür onlarda bir zarar görmediler.  Yangın olduğunda herkesin ciğeri yandı, herkes çok üzüldü. Herkesin tepkisi doğru yöndeydi. Ben onları da anlayışla karşılıyorum. Ağaçlar yanarken, içerisinde canlılar yanarken herkes çok üzgündü. Biz de çok üzgündük.” dedi.

Yangının saatte 7-8 kilometre hızla yayıldığını işaret eden Vali Elban, “Hemen akabinde yanan köylere gittik. Yangın çok hızlı ilerliyordu. 70-80 kilometre hızla esiyordu rüzgar. Saatte 7-8 kilometre ileriye gidiyordu yangın. Bir yerde başlıyor. 1 saat sonra gidiyoruz orada sönmüş, 7-8 kilometre ileride yangın devam ediyor. Öyle hızlı ilerliyordu. Gün ağardığında köylere girdiğimizde hayvan barınaklarında inek gibi hayvanların bağlı olduğunu ve dumandan zehirlendiklerini gördük. Can olduğu için insan çok kötü oluyor.” diye konuştu.  

Vali Elban daha sonra sorulan sorulara şöyle yanıt verdi;

“Akşam Milli Eğitim Bakanımız açıkladı. Hafta da 5 gün tam gün okullarımız açık olacak. Pandemi dönemi öncesi döneme dönüldü.  Sağlık Bakanlığımızın ve Bilim Kurulumuzun açıkladığı kriterlere göre aşı 15 yaşa kadar indi. 15 yaş altına mecburi değil. Bundan şunu çıkartıyoruz, ana sınıfı ilkokul ve ortaokuldaki öğrencilerimiz aşı yaptırmayacaklar. Lisede de bazen lise 1, bazen lise 2 dekiler muaf gibi yaşına göre. Ama lisedeki öğrencilerimizin de yaptırması gerekiyor büyük çoğunluğunun. Öğretmenlerimizin de, okul çalışanlarımızın da aşı yaptırmaları gerekiyor. Öğretmenlerimizde çok ciddi bir sorunumuz yok.

Onlar yaştan önce meslek grubu olarak tanımlandığı için zaten öğretmenlerimizin büyük çoğunluğu yaptırmıştır aşılarını. Kalanlarda yaptırır. Öğretmen camiası çok hassastır. Hassasiyetleri çok yüksektir. Öğrencileri çocukları gibi gördükleri için çok duygusaldır. Öğretmenlerimizden yana ben bir sıkıntı görmüyorum. Öğrencilerde büyük ihtimalle aşılarını yaptırır diye düşünüyorum. Çünkü bunu da şuna güvenerek söylüyorum. Hem öğretmenlerimizde oran çok yüksek, hem de Adana genelinde insanlarımız aşı konusunda çok duyarlı. Yaptırıyorlar. Biz ilimizde çok sorun yaşayacağımızı düşünmüyoruz.”

Afetin nereyi şiddeti, oluş zamanı dahi birçok şeyi değiştirebilir. Kozan yangını akşam 19:45’de başladı ve hemen müdahale edildi. Aladağ bölgesine göre çok dağınık olmasına rağmen, Allah’a şükür çıkartabildik insanları. Aladağ yangının gece çıktığı için herkes uyuyordu. Çok süratli boşalttık ve birçok insan neredeyse pijamalarıyla evlerinden çıktı. Aladağ’ın düzeni Kozan’daki gibi çok dağınık olsaydı belki korktuğumuz şeylerde olabilir. Dolayısıyla afetin zamanı önemli. Genel anlamda, yangındır, depremdir, su baskınıdır ve diğer doğal afetlerle ilgili belli hazırlıklarımız belli planlarımız var. Bunları da belli aralıklarla güncelliyoruz. Kamu kuruluşları ve ilgili STK’lar bunlardan haberdar. Karadeniz’de sel olduğunda bir araç var denildiğinde hemen yola çıkabiliyoruz. Bu manada hazırlıklıyız. 

Afeti herkes yaşıyor. Bunu bertaraf etmek zorunda olanlarda afetzede oluyorlar. Onlar da bir travma yaşıyorlar. Ondan dışarıdan destek geliyor. Anne babası çocuğunun telaşına düşüyor. İnsanlar sizin söylediğinizi dinlemeye biliyor. Hesap etmediğimiz şey insan davranışı. Genel olarak saatini şiddetini kestiremediğiniz için sonuçlar değişebiliyor. Çok fazla afet yaşanıldığı için insanlar artık nasıl yaşayacaklarını anladılar.

Stadyumla ilgili alternatif yol var. Büyük şehir çalışıyor. 1-2 tane baypaslı yollar tamamlandı mı sorun çözülür. Pandemiden dolayı insanlar artık bireysel araçlarını kullanmaya başladı. Toplu taşıma araçları kullanımı azaldı. Toplu araç kullanmaya teşvik etmek önemli.  Ulaşım master planıyla ilgili çalışmalar.

PİK DÖNEMLERİNDE VAKA SAYILARIMIZ DÜŞÜKTÜ

Pandemi döneminde vaka sayılarıyla ilgili en az vaka sayısı olan illerden olduk. Vatandaş ve kamu kurumlarının duyarlılığı bu oldu. Hareketlilik serbestliliği var. Herkes her yere gidiyor. Düğünler yapılıyor. Her yere herkes gidiyor. Hiç bir il iyi kötü diyemeyiz. Hiçbir ilin kendi vakasını kontrol etme şansı yok. Okullar açılacak hareketlilik başlayacak. Ekimin ortasına kadar bu böyle devam edecek. Kasım ayı itibariyle kentin kontrolünü tamam ele alacağız. Aşının çok ciddi katkısı var. Temel koruyucu temel etken kurallara uymak ama aşının çok ciddi faydası var. Bu kadar hareketliliğe rağmen iyi gidiyor.

Hastaneler konusunda çalışmalarımız sürüyor. Hastane konusunda bir sıkıntımız yok. Diğer illerde ne tür bir çalışma yapılıyor bilmiyorum ama yapılacak bir şey varsa elimizden geleni yaparız.”

Toplantıda Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir de kısa bir konuşma yaparak basının içinde bulunduğu sürece dikkat çekti. Esendemir, “Pandemiden dolayı basın mensupları bir araya gelemiyordu. Böyle bir toplantıya vesile olduğu için Sayın Valimize Çukurova Gazeteciler Cemiyeti olarak meslektaşlarımız adına teşekkür ediyorum. Bu toplantıların düzenli olarak yapılması bizleri de mutlu edecektir.” ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42